15.09.2021, 07:00

Almanya seçimleri Türkiye’yi nasıl etkiler?

Alman vatandaşı enişteme seçmen kağıdı geldi, oyunuzu nasıl kullanacağınızı lütfen işaretleyiniz, deniyordu. İster seçim günü evinize en yakın okuldaki sandıkta oy kullanabilirsiniz isterseniz de oyunuzu posta yolu ile gönderebilirsiniz.

26 Eylül’de Almanya’da genel seçim var ama nedendir bilemiyorum Türkiye’de yeteri kadar yankısı olmadı. Oysa Amerikan seçimlerinde neredeyse Türkiye’de seçim varmış gibi bütün gazeteler ve bütün televizyonlar sabah akşam yayın yaparak Trump mı, Biden mı seçimi alır diye tartıştılar. Biz Amerika’ya bu kadar ilgi duymazken, yani o kadar Amerikancı(!?) değilken Almancı(!?) idik. Amerika her zaman ilgimizdeydi ama Padişah düzeyinde Almanya ziyaretimiz dahi vardı. İkinci dünya savaşı sonuna kadar ne Amerika’nın bize ne de bizim Amerika’ya bu kadar muhabbetimiz yoktu. Türkiye’de bazı başbakanlar Almancı diye nitelendiriliyordu.

Nasıl ki Amerika başkanlık seçimleri Türkiye’yi ne kadar etkiler diye ele almışsak Almanya seçimleri de Türkiye’yi iç ve dış politikada ne kadar etkiler diye analiz yapmalıyız.

Bizim Avrupa Birliğine tam üyeliğimizde kilit ülke Almanya. Almanya ve Şansölye Merkel’in özel ilgisi ile yetmiş maddelik ön çalışma koşulu neredeyse yerine getiriliyordu ve biz neredeyse AB’ye tam üye oluyorduk. Her zaman olduğu gibi masa bir tekmeyle devrildi, doğru veya değil, haklı veya haksız demeden süreç taaa en başa döndü.

Almanya’yı yine koalisyonlar dönemi bekliyor. Ama Almanlar bizdeki gibi koalisyonlardan korkmuyorlar; koalisyonu demokrasinin bir parçası sayıyorlar. Uzun dönemdir Almanya’yı Hristiyan Demokratların çoğunlukta olduğu Sosyal Demokratlarla koalisyon yönetiyor. Bu kez Sosyal Demokratlar önde gözüküyor.

Peki Almanya’daki Türklerin seçime bakışı nasıl?

Almanya’daki Türkleri çok seviyorum. Kendini soldan sağa bütün yelpazede tanımlayanlardan tutun da dini gruplara ve Alman vatandaşlığına geçmişlere kadar çoğuyla sohbetim oldu. Genel yaklaşımları ekonomi ve sosyal haklar üzerineydi. Cinsiyet ayırmıyorlardı. Örneğin bana anlattıklarına göre Hamm belediye başkanlığı seçimlerinde Marc Herter eşcinsel olduğunu seçim öncesi açıklıyor, hatta erkek eşi ile birlikte görüntü veriyor ve ‘cinsiyeti değil önemli olan hizmetleri’ diyen içlerinde Türk kökenli Alman vatandaşlarının da oyları ile Büyükşehir Belediye Başkanı seçiliyor. Önceki başkan Peterman çok başarılı idi ve hep Türklerin oyu ile seçiliyordu. O da Türkleri çok seviyordu, Türklerin her etkinliklerinde yer alıyordu. Düğünlerinde, cenazelerinde, özel dini günlerinde, vs. Türklerle içli dışlı idi. Türklerin her sorunu ile ilgileniyor ve en önemlisi çözüyordu.

Görüldüğü gibi Almanya’da cinsel tercihler açıkça yaşanıyordu ve Ortadoğuda, Afganistan’da veya Hindistan’da olduğu gibi aşiret sistemini aşamamış bütün yerlerde gizli kapaklı yasaklı yaşanmıyordu. Türkiye’de acaba bir aday cinsel tercihini açıklasa ve çok da başarılı biri olsa seçimi kazanabilir miydi çok merak ediyorum?! Çok merak etme, zaten cinsel tercihini gizli yaşayıp çok başarılı olanlar var, diyorsunuz ama ben cinsel eğilimlerin hizmetin önüne geçmemesi gerektiğini düşünenlerdenim.

Almanya’da Sosyal Demokratlar önde gidip genel seçimlerden birinci parti olarak çıkarlarsa başbakan büyük ihtimalle Olaf Scholz olacak. Önceki gün televizyonda yapılan açık oturumda Annalena Baerbock ile Armin Laschet arasındaki tartışmaın galibi de kamuoyu yoklamalarına göre Olaf Scholz.

Sosyal Demokrat Olaf Scholz Türkler için şimdilik çok iyi mesajlar veriyor. Türklerin çoğunluğu sağ kökenli bile olsalar Almanya’da sosyal hakları nedeniyle ve çifte vatandaşlık istemi nedeniyle SDP’yi destekliyorlar. Bu destek yani sosyal demokratlara destek aynen devam edip Türkiye’de de Türk Sosyal demokratlara desteğe dönüşür mü? Türkiye’nin Afganistan, Ortadoğu vs. savaş ortamlarından çıkıp güçlü ekonomilerin olduğu AB ortamına girmesini sağlayacak açık bir isteme ve çağrıya dönüşür mü? Almanya’da sosyal demokratların da solunda SOL Parti var. Onlar Nato’ya ve Natocu politikalara karşı çıkıyorlar. Alman SDP eğer seçilirse Türkiye’yi demokrasi ve ekonomi konularında, AB’ye üyelikteki mevzuat konularında yardımcı olur mu? 26 Eylül’de belli olacak sonuca şimdiden hazırlıklı olmalıyız!

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@