Aloe Vera nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir gibi sorular  bu bitkiyle karşılaşan herkesin merak ettiği sorular arasında yer alır.  Aloe Vera, Afrika kökenli ve üzerinde minik dikenleri bulunan bir bitki çeşididir. Oldukça çeşidi bulunan bu bitki genellikle kabuklu ve jel olarak ikiye ayrılır. Güzellik ve bakım amacıyla yaygın olarak kullanılan bu bitki pek çok cilt hastalığına da iyi gelmektedir. Aloe Vera’nın kabuk kısmı medikal olarak kullanılırken jel kısmı ise cilt bakımı ve kozmetik gibi alanlarda kullanılır. Ciltte bulunan sedef hastalığı, yanık tedavisi gibi tedavilerde de oldukça etkilidir. Nemlendirici özelliği de oldukça yüksek olan bu bitkiyi cilt bakımı için tercih edebilirsiniz. Peki faydaları nelerdir?

Aloe vera faydaları

Aloe Vera’nın faydaları saymakla bitmez. Doğal bir nemlendirici olan bu bitkinin hem kabuğu hem de içerisinde bulunan jel oldukça faydalıdır. Kozmetik ürünlerden medikaller ürünlere  kadar pek çok ürünün üretiminde tercih edilir. Cilt bakımı için kullanılan maske ve makyaj malzemelerinde de bu bitkiye rastlayabilirsiniz. Yüksek nemlendirici içeriği sayesinde satın alacağınız nemlendirici kremler yerine bu bitkiyi kullanarak cildinizi nemlendirebilirsiniz. İçeriğinde bulunan vitaminler, mineral ve amino asitler sayesinde vücuttaki stres, kötü beslenme, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkların neden olduğu hasarı azaltır. Toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olur. Hücre yenilenmesi ve kolajen miktarının artırılmasında da önemli bir rol oynar. Aynı zamanda sahip olduğu nemlendirici etkisi ile vücudunuzun ihtiyaç duyduğu nemi geri kazanmasına yardımcı olur. 

Cilde sağladığı faydalarının yanı sıra maske olarak da kullanabileceğiniz bu bitkiyi hem yüz maskesi hem de saç için maske olarak kullanabilirsiniz. Nemlendirici özelliği saç derinize yeniden canlılık kazandırır ve yağlandırmadan nemlendirerek saç derinizi yumuşatır. Köklere ulaşarak saçlarınızı besler. Ayrıca koparak kırılmaların azalmasında da önemli bir rol oynar. Yanık, leke, sivilce gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde de bu bitkiyi kullanabilirsiniz. Doğal yollarla sivilcelerinizden, sivilcelerin neden olduğu lekelerden ve yanık izlerinden kurtulabilirsiniz. Cildi yatıştırma özelliği sayesinde daha sağlıklı ve parlak bir cilde de sahip olabilirsiniz. Son olarak ağda sonrası kabaran ve kızaran  cildinize uygulayarak cildinizde meydana gelen tahrişleri önleyebilirsiniz.