Aloe Vera, anavatanı Afrika olan üzerinde küçük küçük dikenlerin olduğu yeşil bir bitki türüdür. Dışında yeşil dikenli kabuk şeklinde yaprakları ve içinde jelimsi bir yapı bulunur. Türkçede ‘’Sarısabır‘’ olarak da bilinir. Mucizelerle dolu bir bitki olan Aloe Vera, şifalı bitkiler listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Aynı zamanda içerdiği zenginliklerden dolayı yüzyıllardır kişisel bakım alanında günlük yaşamda oldukça sık bir şekilde kullanılıyor. Mısır, Yunan gibi eski uygarlıklarda Aloe Vera bitkisi kraliçelerin güzellik rutinlerinin bir parçası olarak kullanılırdı.

Aloe Vera hem kolay yetiştiriciliği hem de faydalarından dolayı çok fazla talep edilen bir bitkidir. Son dönemlerde evlerde süs olarak saksı içerisinde bulunan Aloe Vera bitkisiyle çok sık karşılaşıyoruz. Dilerseniz evlerde yetiştirdiğiniz Aloe Vera içerisinde yer alan jeli faydaları sayesinde cilt bakım rutininde kullanabilirsiniz. 

Aloe vera faydaları nelerdir ?

Aloe Vera, faydaları oldukça fazla olan ve şifalı bitki denildiğinde akla ilk gelen isimlerdendir. İçerdiği vitamin, mineral ve amino asitler sayesinde bağışıklık sistemine ve cilde oldukça fayda sağlar. Bitkinin içerisinde yer alan jel yapısında 18 farklı amino asit  ve %99 su içermektedir. Aloe Vera faydaları şu şekildedir;

 • Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Cilt üzerinde oluşan yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Ciltteki akne tedavisinde kullanılır.
 • Güneş yanığının ve cilt yanıkların çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Kuru ciltleri nemlendirir.
 • Saç derisini yumuşatır ve kepek oluşumunu önler.
 • Cilt kırışıklıklarını önler ve yaşlandırmayı geciktirir.
 • Göz iltihaplarının iyileşmesini hızlandırır.
 • Radyasyonu azaltır.
 •  Mide rahatsızlıklarını en aza indirir.
 • Bağırsak tembelliği ya da irritabl bağırsak sendromuna iyi gelir.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Uçuk, alerji gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır.

Aloe vera yetiştiriciliği 

Son zamanlarda hem güzellik ve kozmetik sektöründe hem de evlerde süs bitkisi olarak kullanılan ve  popülerleşen bitkinin yetiştiriciliği merak konusu oldu. Bu bitkinin yetiştiriciliği konusunda birkaç püf nokta bulunmaktadır.  Aslında anavatanı olan Afrika topraklarında yetişir fakat uygun koşullar sağlandığında başka coğrafyalarda da yetiştirilmektedir. Bu bitki aynı zamanda saksıda yetiştirilebilme özelliğine de sahiptir. Bitki, ılık ortamları sevmektedir bundan dolayı kışları ılık bölgelerde bu bitkinin yetiştiriciliği yapılabilir.

Türkiye’de Akdeniz, Ege, İç Anadolu ve Marmara gibi iklimlere sahip bölgeler bu bitkinin yetiştiriciliğine uygundur. İhtiyaç duyulan sıcaklık 15-28 derecedir. Kök ile çoğalan bir bitkidir. Bu bitkinin güzel bir şekilde yetişmesi için bilinmesi gereken en önemli püf nokta toprağın yapısıdır. Bitkinin kök hali saksı içerisinde yetiştirilecekse saksıya toprakta yetiştirilecekse toprağa ekilir. Toprağın humuslu ve geçirgen bir yapıda olması bitkinin sağlıklı yetişmesini sağlar. Işık seven bir bitki olduğundan dolayı günün 12 saati güneş ışığı alması gereklidir. Bitki ekilirken hava alma ihtiyacından dolayı toprağın hava alacak şekilde ekilmesi gerekir. Çok su ihtiyacı olmayan bir bitki olsa da sulama yapılırken dengesi iyi ayarlanmalıdır. Haftada 1 kere verilen su genelde yeterlidir   Küçük saksılarda yetiştirilen bu bitkinin saksı değişimi ise 2-3 yıl gibi uzun bir süreden sonra yapılabilir.