'1910'ların başlarında İzmir'de yaşayan Rumların takımı olan Panionios maçlarını bu alanda oynamış, Kurtuluş Savaşımızdan sonra ise bölgeyi terk etmek durumunda kalmıştır. Böylece İzmir Valiliği'ne kalan bu futbol alanı, 1929 yılında kapalı ve açık tribünlerin inşa edilmesiyle Alsancak Stadı adıyla tam anlamda bir futbol mabedine  dönüşmüştür.


Altay, Göztepe, Karşıyaka, Altınordu ve İzmirspor... Alsancak Stadı, 1959 yılında kurulan Türkiye Futbol 1. Ligi'nde de mücadele eden bu beş İzmir takımına depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkıldığı 2014'e kadar, tam 85 yıl ev sahipliği yapmıştır. Bu statta Marsilya,   Roma, Benfica, Atletico Madrid, 1860 Münih, Cardiff City gibi dönemin "Avrupa devleri" ağırlanmış, "İstanbul'un Üç Büyükleri" pek çok kez İzmir takımlarına yine Alsancak'ta boyun eğmiştir. Türkiye 1. Ligi'nin ilk karşılaşması İzmirspor ile Beykoz arasında 21 Şubat 1959'da Alsancak Stadı'nda oynanmış, bu ligin ilk golü de  İzmirsporlu Özcan Altuğ tarafından 11. dakikada atılmıştır. Türk takımlarının o güne kadarki en üst düzey Avrupa Kupası maçı 23 Nisan 1969'da Göztepe ile Ujpest arasında Alsancak Stadı'nda oynanmıştır. 23 Mayıs 1976'da, Alsancak Stadı'nda Göztepe ve Trabzonspor karşılaşmış. 0-0 biten maçın sonunda Trabzonspor şampiyonluğunu resmen ilan etmiştir. Böylece Anadolu'nun ilk şampiyonu bu stattan çıkmıştır. Stadyum, aynı zamanda 2005 Dünya Üniversite Yaz Oyunları'na da ev sahipliği yapmıştır. Yukarıda sıralananlar Alsancak Stadı'nın en kısa haliyle özetlenmiş tarihidir.'

İKİ KULÜP DE TALİP

Gelelim günümüze. 2014 yılında depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkıldıktan sonra kapılarını yeniden açmaya hazırlanan emektar stadı sahiplenme yarışı tekrar alevlendi. Süper Lig'de mücadele eden Altay, 28 yıl daha intifa hakkına sahip olduğunu belirterek; "Stat bizim" derken, Altınordu 1962 yılında imzaladığı protokol gereği stadın yarısının kendisine ait olduğunu iddia ediyor. Bu tartışmaları her İzmirli sporsever gibi ben de uzaktan izliyorum. Bakalım, sahibi devlet olan stadyumun paylaşımı nasıl olacak?


HERKESE EV SAHİBİ OLDU


O futbol mabedinde benim de gazeteci ve taraftar olarak birçok hatıram var. Göztepe ile hem Süper Lig, hem de amatör kümede birçok tarihi maça şahit oldum. İzmirspor'un genç kadrosuyla büyük başarılara imza attığı mücadeleleri canlı izledim. Karşıyaka'nın şampiyonlukları ve kahır dolu karşılaşmalarını takip ettim. Bergama'nın profesyonel lige çıkışını alkışladım. Altınordu'nun kora kor mücadelelerini gördüm. Altay'ın Tahir Karapınar, Murat Alaçayır gibi unutulmaz oyuncularının yer aldığı kadrolarından İnter Toto Kupası'na dek pek çok maçına tanıklık ettim. Alsancak'taki her maç öncesi tır garajı çevresi, Bornova Sokağı ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ndeki tüm taraftar organizasyonlarını doya doya yaşadım.

Daha düne kadar İzmir'in tüm renklerine ev sahipliği yapan Alsancak Stadı'nı bir kulübe endekslemek ne kadar doğru olur? Bu gerçekten tartışmaya çok açık bir konu. Bana göre ise Alsancak İzmir'dir!


Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Alsancak_Stadyumu