Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - Narlıdere’de bulunan Altıevler Mahallesi birçok İzmirlinin hafta sonları yoğun biçimde ziyaret edip sahilinde yürüyüş yaparak zaman geçirdiği bir yer. Geniş sahil bandı, kafeleri ve yeşilliği ile insanları adeta kendine çeken bir cennet. Burada 1950 yıllarına kadar yalnızca 6 ev vardı. Altıevler Mahallesi de ismini burada yaşayan 6 kardeşin evinden aldı. Yıllar önce buraya gelen Karadenizli vatandaşların öncülüğüyle başlayan balıkçılık faaliyetlerini ise bugün çocukları devralarak bir geleneğe dönüştürmüş ve günümüze kadar varlığını koruyarak gelmiş durumda. Yatay mimarisi nedeniyle az sayıda mesken ve nüfusu olan mahalle sükûnetin hâkim olduğu bir yer. Son aylarda artan kira fiyatlarında ise İzmir de zirvede yer alıyor. Mahallede en düşük kira 5 bin TL iken bu rakamlar 17 bin TL’ye kadar çıkıyor. Fiyatlar zirve de olsa bile burada boş ev bulmak mümkün değil.

mahallenin sesi güven güneş1 - yenigün

DAR GELİRLİLER İÇİN KAFE

Burada doğup büyüyen ve yaşamının neredeyse tamamını burada geçiren Narlıdere Altıevler Mahallesi Muhtarı Zuhal Arabacı, “Her muhtar gibi benimde mahallem ile ilgili hayallerim var. Aday olurken yaşadığım bölgedeki eksiklikleri görüp neler yapılmasına dair kafamda projeler vardı. Geçtiğimiz dönem muhtarlık görevime başlamam ile birlikte burada yaşayan insanlarımız ihtiyaçları ve talepleri yönünde adımlar attık. Burada sosyal donatı ve insanların ihtiyaçlarına cevap verecek birçok sayıda işletme mevcut. Fakat bizim istediğimiz şeylerden biri de sahilde belediyeye ait bir çay bahçesiydi. Öncelikle yer bulma konusunda bir arayışa girdik. Yerimizi bulduktan sona Mandalina adında belediyenin işlettiği bir yere sahip olduk. Tabi burada yaşayan insanların ekonomik gelir seviyesi yüksek olduğu için işletmelerdeki yiyecek, içecek fiyatları da biraz yüksek durumda. İzmir’in her yerinden hafta sonları insanların akınına uğrayan bir mahalle olduğumuz için yalnızca burada yaşayan insanlar değil başka yerden bize misafir olan vatandaşlarımızın da kullanabileceği uygun fiyatlı bir çay bahçesini açmak mutluluk verici" dedi.

mahallenin sesi güven güneş2 - yenigün

KADINLAR İÇİN GECE PAZARI

Üretici kadınlar için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Altıevler Mahalle Muhtarı Zuhal Arabacı, "Günümüzde kadınların yaşadığı sosyal, ekonomik ve birçok anlamdaki olumsuz durumları bir nebze de olsa tersine çevirebilmek adına kadın kooperatifimiz ile birlikte üreten kadınlarımız için gece pazarı açtık. Cumartesi günleri akşam saat 19.00’dan sonra burada kadınlarımız ürettikleri ürünlerini satabiliyor. Çocuklarımız içinde onların rahatça zaman geçirip oyunlarını oynayabileceği bir park açtık. Bu parkada geçtiğimiz aylarda lösemi nedeniyle 4 yaşında hayatını kaybeden Ateş Arel Özkan’ın ismi verdik. Farkındalık yaratmak ve kadın hakları konusuna dikkat çekmek için İzmir Sanat Merkezi, Narlıdere AKM ve Karşıyaka Hikmet Şimşek Kültür Merkezi’nde oyunlar düzenledik. Mahalle sakinlerimizle iletişimi daha iyi tutabilmek adına bir uygulama üstünden kurduğumuz grup var. Bu grupta yaklaşık 350 kişi var. Başka semtlerde yardıma muhtaç insanlarımıza karşı burada yaşayan vatandaşlarımız çok duyarlı ve aktifler. Gerekli organizasyonu da bu gruptan yapıp yardımları da gerekli kişilere ulaştırıyoruz” diye konuştu.

mahallenin sesi güven güneş3 - yenigün

Komşuluk bağları bizim için önemli

İnsanlar arasındaki iletişimin daha yakın olması gerektiğini belirten muhtar Zuhal Arabacı, "Mahallemiz yaşayan insanların çoğunluğu yoğun çalışmalarından dolayı iletişimlerinin biraz kopuk olduğunu söyleyebilirim. Günlük yaşam içinde komşularımızın birbirleriyle olan ilişkileri sıcak ve iyi fakat ben bunu bir adım öteye götürmek istiyorum. Bu nedenle de geçtiğimiz aylarda bir organizasyon düzenleyip burada yaşayan sakinlerimizi bir araya getirip bayramlaşma etkinliği düzenlemek istedim. Tabi pandemi nedeniyle bunu gerçekleştiremedik. İlerleyen süreçte bunu gerçekleştirmeyi umuyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 19 Ekim Muhtarlar günü için bir organizasyonu oldu. Bu toplantıya Türkiye’nin her yerinden muhtarlarımız katıldı. Hayallerimden biri de Doğu ile Batıyı birbirine daha da yakınlaştırıp dostluk köprüsü oluşturabilmek. Bu kapsamda Şırnak Atatürk Mahallesi Muhtarı Kadir Bayar ile maddi ve manevi bir iş birliğine girebilmek için adımlar attık. Karşılıklı bir şekilde mahallelerimizde eksik olan ihtiyaçlar konusunda bizler elimizden gelen ne varsa yapacağız. Bunun yanında tabi Kadir Bey uzun zamandır muhtarlık görevini yürüttüğü için tecrübe konusunda da bilgi alışverişi içindeyiz. Bahar ayında Şırnak’a bir ziyaret düzenleyeceğim. Dönüşte de Kadir Bey’i İzmir’de ağırlayacağız. Amacım hem mahalle olsun, hem başka şehir olsun iletişimi güçlendirerek karşılıklı yardımı ve dayanışmayı her seferinde bir adım öteye götürebilmek. Bu anlamda ilerleyen süreçlerin daha iyi ve güzel şeylere vesile olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

mahallenin sesi güven güneş4 - yenigün