Altın üçgenin karanlık tarafı

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un Altın Üçgen diye tabir ettiği Kemeraltı, Basmane ve Agora’nın semtlerinin Agora ve Basmane arasında kalan Anafartalar Caddesi karanlığa mahkum

Güncel 11.08.2021 - 07:01 11.08.2021 - 07:02

Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - Türkiye'nin batıya açılan kapısı İzmir'de turizmin en hareketli noktalarından biri adeta karanlığa mahkûm edilmiş durumda. Kentin altın üçgeni denilen Agora, Kemeraltı ve Basmane arasındaki bu karanlık yurttaşları çileden çıkardı. Geçtiğimiz yıl yürütülen altyapı yenileme çalışmaları sırasında Altınordu Mahallesi Anafartalar Sokağı’nda bulunan mevcut aydınlatma direkleri söküldü, çalışmalar bitti ancak unutulan aydınlatma direkleri mahalle halkı ve esnafın korkulu rüyası haline geldi. Altınordu Mahallesi Muhtarı Veysi Çalhan, “Geçtiğimiz sene yapılan altyapı çalışmalarından sonra kaldırılan aydınlatma direklerinin yerine yenilerinin yapılacağı söylendi. Çalışmalar bitti, fakat aydınlatmayla ilgili bir şey yapılmadı. 1 yılı aşkın süredir karanlık içinde yaşıyoruz. Mahalle sakinleri ve esnafı olarak çok mağdur durumdayız. Ben mahallenin muhtarı olarak geceleri buraya girmeye korkuyorum. Esnafımız karanlığın çökmesiyle dükkânını kapatıyor, mahalle sakinleri korkularından geceleri sokağa giremiyor, turistler ise çekiniyor” dedi.

BAŞVURMADIĞIMIZ YER KALMADI”

Veysi Çalhan, “Sorun ortaya çıktığından bu yana çarşı esnaflarımızdan bir tanesi 3 kez, bir diğer esnafımız ise 2 kez soyularak mağdur oldular. Karakolun bu sokağa 50 metre uzaklıkta olmasına rağmen maalesef bu olayların önüne geçemiyoruz.Esnaf ve mahalleli olarak defalarca belediye, elektrik şirketine ve valiliğe şikâyet dilekçesi verdik. Her seferinde ‘Geri dönüş yapacağız, sorununuzu çözeceğiz’ denildi ama bizi karanlığa mahkûm ettiler” diye konuştu.

İŞ YAPAMAZ HALE GELDİK”

Sokak esnaflarından Halit Yılmaz ise “60 yılı aşkın süredir burada esnaflık yapıyorum. Benim en yoğun çalışma saatlerim akşam saatleri, fakat sokak aydınlatması olmadığı için dükkânı erken saatlerde kapatmak zorunda kalıyorum. Bu sokak geceleri zifiri karanlık oluyor ve bu nedenle müşteri de gelmiyor. Pandemi nedeniyle zaten işimiz düşmüştü bir de karanlığa mahkûm ettiler bizi. Yetkililere sesleniyorum lütfen artık bir çözüm bulsunlar” diye konuştu.

KENDİMİZ AYDINLATIYORUZ”

Anafartalar Sokağı esnaflarından Ümit Kaya, “Buradaki esnafımızın birçoğu kendi imkânlarıyla sokağı aydınlatmaya çalışıyor. Yine de yeterli olmuyor, özellikle dükkânları kapatıp gittiğimizde sokak tamamen karanlığa bürünüyor, göz gözü görmüyor. Şehrin merkezinde bu halde olmak gerçekten utanç verici. Artık çözüleceğine dair umudumuz da kalmadı. Yapsalar şimdiye kadar çoktan yaparlardı, demek ki burayı gözden çıkardılar veya umursamıyorlar” ifadelerine yer verdi.

VERİLEN SÖZLER TUTULMADI”

Manav dükkanı işleten Ahmet Dağ ise “Çalışmalar başladığında buraya sevgi yolu yapılacağı söylendi. Bugün geldiğimiz noktada bırakın sokak düzenlemesini aydınlatma bile yok. Keşke eski haliyle kalsaydı en azından o zaman ışığımız vardı şimdi o da yok” sözlerine yer verdi.

 

Yorumlar