Ekonomik kriz nedeniyle vatandaşların alım gücünün düşmesi düğünlere katılacakları kara kara düşündürmeye başladı. Vatandaşlar daha ucuz olan çeyrek gram altınları tercih etmeye başladı.

FADİME ALTANHAN/YENİGÜN- Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte vatandaşlar kuyumcuların yolunu tuttu. Altın fiyatlarının yüksek olması nedeniyle çeyrek altın bin 600 liranın üzerine çıkarken gram altın fiyatları ise 970 liraları buldu. Orta ve dar gelirli vatandaşlar, gram altının neredeyse yarı fiyatına denk gelen çeyrek gram altınları tercih etmeye başladı.

Kurban ibadeti işkenceye dönmesin Kurban ibadeti işkenceye dönmesin

"BÜTÇEYE GÖRE ALTIN"

Altın fiyatlarının yükselmesi nedeniyle vatandaşın alım gücünün düştüğünü söyleyen İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Murat Kurtuluş Buyrukçu, "Gram altın 22 ayar olarak üretiliyordu, şimdi gram altının 14 ayarı da üretiliyor. Vatandaş hangisini alacağına kendisi karar veriyor. Bir çeyrek altının bin 600 liranın üzerinde. Asgari ücretin 4 bin lira olduğu bir dönemde dar gelirli vatandaşların çeyrek altın takması mümkün değil. O yüzden onlara yönelik gram altın ve yarım gram altın yapılıyordu. Şimdi birde bunların 14 ayarları yapıldı. 14 ayarlı gram altında takabilirler. 14 ayarlı gram altınlar gram altının neredeyse yarı fiyatına geliyor. Aşağı yukarı 400-500 liraya da gram altını takabilecekler. Bu bütçe meselesi ancak biz düğün sezonundan umutluyuz. İnsanlar her ekonomik sıkıntı döneminde oklar hep kuyumculara yöneltiliyor. Ancak altın her zaman için en güvenilir limandır. Kuyumculuk tarihin hiçbir döneminde yozlaşmamış, tarihin raflarına kalkmamış bir sektör olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Bu nedenle vatandaşlarımız bildikleri kuyumculara güvenmeye devam etsinler" dedi.

murat kurtuluss buyrukcu

"BEN UYGUN BULMUYORUM"

Altın fiyatlarının yüksek olmasından dolayı mecbur olmayan hiç kimsenin altın almadığını söyleyen İzmir Kuyumcular Odası eski Başkanı Turgay Baransel, "Bugün çeyrek altının fiyatı bin 600 liranın üzerinde. Bu nedenle mecbur kalınmadığı sürece bir alım satım olmuyor. Eskiden düğünlerde çeyrek altın takılırken bugün insanlar alım gücünden dolayı birşey takamıyor. Bizim geleneklerimizde düğünlerde altın takma gibi bir adetimiz var. Bugün insanlar daha rahat alabilsinler diye gram altının bile ayarı düştü. Şimdiye kadar altın bozdurmak için gelenlerde düşük ayarlı gram altın görmedim. Gram altın normalde 22 ve 24 ayar oluyor. Günümüzde 14 ayarlı olarak da yapılıyor. Ben bunu doğru bulmuyorum. Bir dönen 8-9 ayarlar, 14 ayar çeyrek altınlar vardı ve ben bunları doğru bulmadığım için yasaklamıştım. Gram altın diye gidip 14 ayarlı gram altın takarlarsa bu aldatmaca olur. Bana böyle bir şey gelmedi ama yapılmasını çok uygun bulmuyorum" diye konuştu.

turgay baransel

"SEKTÖRDE HAREKETLENME OLACAK"

Düğün salonlarında yaşanan doluluğun sektörde bir hareketlenme sağlayacağını söyleyen Baransel, "Geçtiğimiz yıllarda pandemi nedeniyle düğünler ertelenmişti. Bu yıl düğün salonlarının dolu olduğunu biliyoruz. Bizim örf ve ananelerimizde düğünlerde hediye olarak altın takmak var. İnsanlar kendi düğünlerinde takılan altınları takan kişilere geri öderler. Bu nedenle sektörde bir hareketlenme olacaktır" dedi.

"TALEP ÜZERİNE YAPILIYOR"

Kemeraltı'nda kuyumculuk yapan Oğuz Gümülcineli, "İnsanların ekonomik kriz nedeniyle alım gücünün düşmesi nedeniyle artık kuyumcuların önünden geçmiyor. Düğün yapacaklar ya da bir yakını evlenecekler genellikle hediye almak için geliyorlar. İnsanların bütçelerine göre uygun fiyatlı hediye bulmaları için gram altının ayarı düşürüldü. Normalde 22-24 ayar olan gram altının yerine 14 ayar gram altında üretiliyor. Tabi ki bu genellikle vatandaşın isteği üzerine göre yapılıyor. Eğer vatandaşlar kuyumcularda bu şekilde bir talep olursa yapılabilir ancak bize daha bu şekilde gelen olmadı. Düğün sezonu yeni açılmaya başladı. Pandemi nedeniyle ertelenen düğünler vardı. Bu nedenle bu yıl düğünleri fazla olacağını düşünüyoruz. Düğün sezonundan umutluyuz. Eğer söylendiği gibi düğün salonlarında bir doluluk varsa sektörümüz için de bir hareket olacaktır. Çünkü insanlar düğüne giderken mutlaka bir hediye almak zorunda. Düğün sezonundan umutluyuz" açıklamalarında bulundu.

oguz gümülcineli (1)

“Düşük ayarlı gram altının bir sakıncası yok”

Çeyrek gram olarak nitelendirilen 14 ayarlı gram altınların çok fazla ilgi gördüğünü söyleyen Avukat Ekin Özer, "Düğün hazırlıkları yapan biri olarak söylüyorum. İnsanların ekonomik durumlarına göre çeyrek gram altınları tercih ettiğini birçok kez gördüm. Bu durumu hukuki boyutuyla değerlendirecek olursak, düşük ayarlı gram altının bir sakıncası yok. Ziynet eşyaları dörde bölünüp satılabilir. Bugün kuyumculara gittiğinizde nasıl 20 gram bilezik varsa 8 gramda bilezik bulabiliyorsunuz. Bu da benzer bir durum. Bu konu tamamen ekonomik ve siyasi bir durum. Bir toz tanesi kadar bile altın alabilirsiniz. Sonuçta altın kıymetli bir maden, bir değeri var. Hassas teraziye koyup tarttığınızda karşılığını görürsünüz. Ancak ekonomik olarak değerlendirdiğimizde ne kadar kötü bir ekonominin içinde olduğumuzu da gözler önüne seriyor. Bugün gramın dörtte biri demek en büyük banknot olan 200 lira anlamına geliyor. Kağıt paranın değeri o kadar az ki insanlarda para yerine ziynet eşyası takalım diyorlar. Düşündüğünüzde mantıklı. Çünkü bunun birde sosyal boyutu var. 200 lira takmak istemeyen kişiler sarı lira takalım diyerek bu düşük ayarlı altınlara yöneliyorlar. Ben böyle bir durumun başka bir ülkede yaşandığını düşünmüyorum. Ne yazık ki ülkemizdeki insanların alım gücünün düşmesinden dolayı insanlar bu şekilde çareler bulmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

ekin ozer-1