28.04.2017, 21:08

Amatörlere can suyu!

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, tüm ilçe belediyeleri yasa gereği amatör spor kulüplerine “maddi destek” yapıyor. Bu da çoğu amatör kulübe adeta “can suyu” oluyor. Bu ödemeleri almak için çeşitli kriterlere sahip olmak veya başarı elde etmek önemli değil. Önemli olan Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’na üyelik. Türkiye’nin dört bir yanında aynı mıdır, bilemiyorum ama İzmir için gereli olan kural bu. İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere pek çok ilçe belediyesi de İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’na “hangi amatör ligde oynuyorlar” gerekçelerini öğrenmek amacıyla liste istiyor. Bu doğru bir karar. Tartışmanın yararlı olacağı kanısında da değilim. Ancak Türkiye’de sporu sadece “futbol” olarak kabul eden ve futbol dışında hiçbir spor branşı ile ilgilenmeyen Amatör Spor Kulüpleri Federasyonları, hemen kulüplere müjdeyi veriyor ve amatör futbol liglerinde (BAL, Süper, 1. Ve 2. Amatör futbol) yer alan takımların listelerini belediyelere sunuyor. İş bu kadar basit!.. Sonra belediyeler de amatör futbol takımlara belirlediği ve meclisinden geçirdiği miktarlarda “bağış” yapıyor.
Buraya kadar her şey dört dörtlük.
Hem belediyeler, hem de İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) kendilerine göre haklı gerekçeler gösteriyorlar.
Oysa ki, öncelikle transfer ve lig başlangıç dönemlerinde hatırı sayılır bir katkı alarak ekonomik rahatlığa kavuşan bu kuruluşlar, sadece ve sadece futbola hizmet etmemelidirler. Adına uygun faaliyetlerde bulunmalıdırlar. Böyle devam etmeyi sürdüreceklerse de, amatör spor olan ismini “Amatör Futbol Kulüpleri Federasyonu” olarak değiştirmelidir.
Belediye veya başka kurum ve kuruluşlardan liglere göre amatör futbola yapılan uygulama doğrudur ve böyle devam etmelidir. Ancak bazı futbol dışı branşlarda İzmir’i temsil eden, kentin adını ülke ve dünya çapında duyuran spor kulüplerimizin bu başarısı unutulmamalıdır. Kesinlikle de ödüllendirilmelidir. Bu da Amatör Spor Kulüpleri Federasyonlarının işleri arasında bulunmalı, bunların da takipçiliğini yapmalıdırlar. Amatör spora hizmetse doğrusu da budur.
İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu başkanı ve yönetimi gerçekten başarılı çalışmalara imza atmaktadır. Yıllardır başkanlığı yürüten Kadri Yatkın ve ekibi kesinlikle amatör futbol konusunda adeta birer uzman olmuşlardır. Onlara önerim, futbol dışı branş kulüplerini de en kısa zamanda federasyon kulüpleri bünyesine almalarıdır.
“Biz futbol değil, amatör spor kulüplerini kucaklıyoruz” diyen varsa hemen onlara sormak istiyorum: “İzmir’de futbol dışı kaç amatör spor kulübü vardır?” Ve ekliyorum: “Adını ve hangi branşta nasıl bir derece elde ettiğini biliyorsanız, bugüne kadar hangisiyle ilgilendiniz ve hangi katkıyı sağladınız veya sağlattınız?” Cevap bekliyorum.
Wuşu, ragbi, beyzbol, softbol, korumalı futbol, tekvando, judo, okçuluk, sualtı ragbisi, yelken, kick boks, atletizm, masa tenisi gibi İzmir’e Türkiye Şampiyonluklarını getiren kulüplerin varlığından haberdar mısınız, eğer öyleyse neden kanatlarınızın altına almıyor ve daha da güçlenmiyorsunuz?
Soru neden ASKF’ye diyecek olursanız?
Bunu size söylüyorum, çünkü belediyeler top size atıyor: “Biz liste istiyoruz. Onlar da veriyor” diyor.
Bu ülkede herkes haklı da, sadece amatör spor yapan şampiyonlar mı haksız?
Futbol 1. Sırada kabul… İnkar da eden yok… Ama siz Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’sunuz…
Ne demek istediğimi anlamışsınızdır…

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@