Özellikle son yıllarda estetiğin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla, burnundan memnun olmayan kişileri bıçak altına yatmadan istedigi görüntüye kavuşabileceği alternatif yollara yöneltmiştir. Son zamanlarda oldukca moda olan ameliyatsız burun estetiği çeşitli dolgu yöntemleriyle mümkün olabilmektedir.

Kemerli burun hatlarına sahip olan veya burun düşüklüğü şikayeti yasayan kişilerde ameliyatsız burun estetiği hem daha uygun ücretli hem de daha kolay bir operasyon olmasıyla alternatif bir yol olmuştur. Aynı zamanda bu işlem asimetrik veya cokuk burunları duzelterek burundaki rahatsız olunan görüntünün ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Ancak bu estetik amacıyla yapılan bir çözümdür. Eger burunda icerde bir kemik veya et buyumesi gibi bir vaka soz konusuysa bu kisilere dolgu uygulamak yerine cerrahi müdahale sağlık açısından gerekmektedir. Fakat kisinin burnunun iç kısmında bir sıkıntı yoksa tamamen goruntuden rahatsız oluyorsa ve ameliyattan korkuyorsa ameliyatsız burun estetiği işlemini yaptırabilmektedir.

Ameliyatsız burun estetiğini kimler yaptırabilir? 

Herhangi bir risk doğurmadığından burun görüntüsünden rahatsız olan herkes bu işlemi yaptırabilir. Ameliyatsız burun estetiğinde tek bir noktadan iğneyle işlem yapılmaktadır. Eğer kişi burunundaki kemerli görüntünün kalkmasını istiyorsa kemerin üst kısmından iğneyle o bolgeye dolgu uygulayarak daha düz bir görüntüye kavuşması sağlanmaktadır. Aynı şekilde burun düşüklüğünden şikayeti olan kişiler icin de burun ucundan igne ile dolgu uygulamasıyla daha kalkık ve düşmeyen bir buruna sahip olmak mümkündür. İşlem sonucunda da cok fazla ödem, morluk veya şişlik olmadığından dolayı kişileri rahatsız etmemektedir.

Bu durum yine kişiden kişiye değişeceğinden maksimum 2 gün icerisinde kisinin burnunda eğer morluk olustuysa da eskiye dönebilmektedir. Ancak belirli bir süre sonra dolgu erimesi olabileceğinden dolayı tamamen kalıcı bir işlem olduğunu söyleyemeyiz. İşlem sonrasi ortalama 12 ay gibi bir kaliciliga sahip olan dolguların zamanla tekrarlanması gerekmektedir.

Bu erime süreci birden bire olmamaktadır ve kişi bu sureci takip edebilmektedir. Bu işlem sonucunda burundaki kemer vs kırılmadığından dolayı tabiki kalıcı bir çözüm değildir. Ancak ameliyatsız burun estetiğinde burun görüntüsü eskiye gore çok daha iyi bir hale geldiğinden dolayı özellikle son dönemlerde oldukca popüler bir yöntem olarak tercih edilmektedir.