Dünyada futbol fanatizmi ve çılgınlığı nasıl yaygınsa, Amerika’da da Amerikan Futbolu o kadar popüler ve yaygındır. Peki bu oyun nasıl oynanır?

Hiçbir spor dalının tahtından indiremediği Amerikan futbolu hakkında bütün bilinmesi gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz. Oyun nasıl oynanır, kuralları nelerdir sizler için derledik.

Amerikan Futbolu Hakkında

Amerikan futbolu, İngiliz sporu olan rugbyden doğmuştur. 1880’li yıllara kadar “American Rugby” olarak bilinip, oynanmıştır. Bu yıllardan sonra Walter Camp isimli rugby oyuncusu yeni kurallar önerir. . Walter Camp’in önerisi kabul edilir. Amerikan futbolu adıyla ve yeni kurallarla oynanmaya başlar. Walter Camp de, Amerikan futbolunun babası olarak kabul edilir.

Oyun sahası; Çim sahanın uzunluğu 120 yarda (110 m), eni de 53 (48 m) yardadır. Bu saha 10’ar yardalık dilimlere ayrılmıştır. Sahanın her iki uzun kenarında dilimler arasında 10-20-30-40-50- 40-30-20-10 sayıları bulunur. Sahanın iki kenarında da her takımın end zone denilen kendi bölgesi bulunuyor. Bu rakamlar atak yapan takımın sayı vuruşu için kaç yardalarının kaldığını gösteriyor.

Oyuncu sayısı; Her takım 53 oyuncudan oluşuyor. Her takımın; savunma (19 kişi), hücum (19 kişi) ve başlangıç (15 kişi) olmak üzere 3 takımı bulunuyor. 

Kullanılan top; Amerikan futbolu elle oynandığı için top özel yapıdadır. Elle rahat kavranabilmesi ve daha iyi için sivri ucu ve özel dikişleri bulunuyor.

Hakemler; oyunda 7 hakem görev yapıyor. Başlangıç atışına ve ceza atışlarına bağlı olarak saha içinde farklı dizilişleri bulunuyor. 

Oyun süresi; Oyun 4 çeyrek üzerinden oynanıyor. Her çeyrek 15 dakikadır. Fakat basketbolda olduğu gibi topun oyunda olmadığı sürelerde zaman durduruluyor. Bu nedenle Amerikan futbola ortalama 2,5 saat sürüyor.

Amerikan Futbolu Kuralları Nelerdir?

1- Oyunda amaç rakipten daha fazla sayı atmaktır.

2- 1. ve 3. çeyrekten sonra 2’şer dakikalık ve 2. çeyrekten sonra (devre arasında) da 12 dakikalık toplam 3 ara olur. 1. ve 3. çeyrekten sonra oyun kaldığı yerden devam ediyor. Fakat devre arasından sonra yeniden başlama vuruşu yapılır. 

3- Topa sahip olan takım hücum takımını, diğer takım da savunma takımını sahada bulundurur. Top oyunda değilken süre durdurulur.

4- Başlama vuruşu kickoff denilen 30 yardalık bölümde yapılır.

5- Her yardada bir takımın 4 hakkı vardır. Bu dört hakkı kullanarak topu rakip sahaya taşımaları gerekiyor. Eğer başarısız olurlarsa oyun rakip takıma geçiyor.

6- Topu ileri taşımanın koşu veya pas olarak iki yolu vardır. Koşu oyununda, hücum oyuncusu topu alarak, rakiplerini yarıp, rakibin end zone bölgesine taşıması gerekiyor. Pas oyununda da, oyuncular ileri doğru koşarken, seçtiği bir arkadaşına topu fırlatır. Oyuncunun topu yere düşmeden yakalaması gerekiyor.

Amerikan Futbolu Nasıl Oynanır?

Her iki takımın da 15’er kişilik başlangıç takımları sahaya dizilirler. Hakem atışıyla başlama vuruşunu yapacak takım belirlenir. Hücum takımı kendi sahasının 35. yardasında başlama vuruşunu yapar.

Topu yakalayan rakip takım oyuncusu rakip sahaya topu sürebilir veya dizini yere koyarak, 20. yardadan yeni hücum başlatır. Oyunda amaç, hücum oyuncularının topu rakip end zone bölgesine topla girmeleridir. Rakip takım da topla hareketli olan oyuncuyu durdurmaya çalışıyorlar. Topla rakip sayı bölgesine girildiğinde 6 sayı alınıyor. Oyunu sayı alan takım başlatarak, topu rakibe veriyor.

Amerikan Futbolu Kuralları - Nasıl ve kaç kişiyle oynanır?

Amerikan futbolu 1869 yılında ortaya çıkmış futbol ve ragbi sporlarından esinlenerek ortaya çıkmış Amerika kıtasının en gözde sporu haline gelmiştir. Amerikan futbolunun kabul edilen ilk resmi maçı Rutgers ve Princeton isimli iki kolej takımı arasında gerçeklemiştir.  

Amerikan Futbolu Nasıl Oynanır? 

Amerikan futbolunda her iki takım 11 kişiden oluşur ve takımlar sahaya dizili haldeyken oyun başlar. Hakemler futbol maçında olduğu gibi saha atışı ile oyuna başlayacak takımı seçer.  Hücum takımı kendi sahasının 35. yardasında başlama vuruşunu yapar. 

Amerikan futbolunun başlangıcında yapılan bu saha atışı sonucunda topu yakalayan rakip takım oyuncusu rakip sahaya topu sürebilir veya dizini yere koyarak, 20. yardadan yeni hücum başlatır. Amerikan futbolunda mantık aynı hentbol ve futbola çok benzerdir. Oyunda amaç, hücum oyuncularının topu rakip bölgesine topla girmeleridir. Rakip takım da topla hareketli olan oyuncuyu durdurmaya çalışarak rakibi kendi sahasının dışına çıkarmaktır. Amerikan futbolunda topla rakip sayı bölgesine girildiğinde 6 sayı alınır ve oyunu bundan sonraki süreçte sayı alan takım başlatır. 

Oyuncu Mevki İsimleri Nedir? 

Center (pivot): Hücum anında topu bacakları arasında tutan oyuncu. 

Quarterback : Oyun kurucu. 

Demir yumruk Sıla, finale yükseldi Demir yumruk Sıla, finale yükseldi

Running back: Koşucular. 

Linebacker: Arka hattı savunan oyunculara verilen mevki adlarıdır. 

Guard:Centerin her iki yanında bulunan oyuncular. 

Tackle (forvet): Guardın her iki yanında bulunan oyuncular. 

Amerikan futbolu mevkiye göre görevleri

Amerikan futbolu topu, Kanada'da kullanılan çeşitleri ragbi topuna daha benzer olan uçları sivri, yayvan bir küre şeklindedir. Ragbide kullanılan top kadar eliptik olmayan boyuna uzunluğu 28cm enine çevresi ise 56 cm’dir.  

Amerikan futbolu kuralları nelerdir? 

Maç ilk olarak para atışıyla başlar.   

Amerikan futbolu sahası 110 metre uzunluğunda 49,354654 metre enindedir.  

Atışı kazanan takım "kick off" denilen vuruşla oyuna başlar.   

Bir maç 60 dakika sürer.  

Oyun süresi 15'er dakikalık 4 bölümden oluşur. 

Takım kadrosu 45 oyuncudur ama maça 11 kişiyle çıkılır.   

Her takımın 1 yarı içinde 3 mola hakkı vardır.   

2 çeyrekten sonra 15 dakikalık mola verilir. 

Her oyuncu mutlaka kendine ait bir formaya sahip olmalı ve bu forma 1'den 99'a kadar herhangi bir sayı ile numaralandırılmış olmalıdır. 

Sahada daha fazla oyuncu bulundurmak ya da daha fazla oyuncu oynatmak ceza sebebidir. 

Takımların oyuncularını hücum takımı, savunma takımı ve özel takım şeklinde üçe bölmesiyle sonuçlandı. 

Amerikan futbolu takımları 2 bölüme ayrılmıştır. Bu bölümleri kısaca şu şekildedir; 

Amerikan futbolu Hücum takımı 

Hücum çizgisindeki oyuncuların ana görevi savunma çizgisi oyuncularına blok yapmaktır.  

Hücum çizgisi oyuncuları, snap yapılana kadar hareket edemezler. 

Koşu oyunlarında ise koşucuya alan açmak ve blok yapmakta hücum çizgisindeki oyuncuların görevlerindendir. 

Hücum çizgisinin lideri ise çizginin en içteki oyuncusu olan, snap yaparak topu oyun kurucuya gönderen ve oyunu başlatan, blok yapan oyuncudur.  

Geniş alanlı top tutucuların ana görevleri oyun kurucunun attığı pasları yakalamaktır.  

Bir hücum takımının kural dışı sayılmaması için takımın arka sahada 4'ten fazla, hücum çizgisinde ise 50 ve 79 numaraları arasında 5'ten az oyuncusu olması yeterlidir. 

Takım, forma numaralarına sadık kalarak hakemi haberdar ettiği sürece herhangi bir anda oyuncu değiştirebilir. 

Takımların hiçbiri, snap için topu tutan oyuncu hariç, snap yapılana kadar tarafsız bölgeye giremez. 

Amerikan futbolu Savunma takımı 

Savunma takımının ana görevi düşürmelerle ve top çalma, top düşürme ile hücum takımının ilerlemesine engel olmaktır. 

Savunma çizgisinde bulunan mevkiler ise, defanslar ve savunma forvetleridir. 

Defansların ve savunma forvetlerinin ana sorumluluğu koşu oyunlarında koşucuya alan tanımamak, onu düşürmeye çalışmak, ya da pas oyunlarında pası atacak olan kişiye, oyun kurucuya baskı yapmaktır. 

Defans oyuncularının bir diğer görevi ise hücum çizgisini dağıtarak arka defansların hücum çizgisini aşmasını sağlamaktır. 

Defans oyuncuları oyun çizgisinin sonlarında dururlar, ancak savunma forvetleri defansların arasında ve daha içtedir.  

Arka defans oyuncuları savunma çizgisinin gerisinde dururlar. Arka saha savunmasının da ilerisindedirler.   

Arka defansların ana görevleri koşu oyunlarında koşucuyu engellemektir.