İnsanoğlu etten kemikten diye başlarsak sonucun nereye varacağını kestirmemenize imkan ve ihtimal yok.
İnsanoğlu’nun azmi diye başlarsak, o zaman konunun nereye varacağını tahmin etmek zorlaşıyor…
Bazıları var ki, zorlukları aşmasınından keyif alıyor. Onlara çeşitli sıfatlar takılıyor.
Bazıları var ki, kendi egolarını tatmin için ön plana çıkmayı seviyor.
Bazıları da; topluma yararlı olabilmenin hesaplarıyla lider olmaya çalışıyor ama örnek olması açısından da ne yapılması gerektiğini bilemiyor.
Bazıları da; sessiz sedasız elinden gelenden daha fazlasını yaparken “bu benim reklamın” düşüncelerini kafasından silinmiş olarak ter döküyor. Atacağı her adımın onun “toplum bilinçlenmesi” ve “farkındalık yaratmak” olduğunu en ince noktasına kadar hesaplamasını sağlıyor.
Siz isterseniz “örnek insan” diyebilirsiniz. Biz onlara “kendisini toplum yararına adamış” olarak kabul ediyor ve diyoruz ki; “İyi ki varsınız…”
Her zaman, ustalarımızdan aldığımız terbiye ile “ düşünerek yazan” birisi olarak yapılan her olumlu hareket ve atılan her adımı “ibadet” olarak isimlendiriyoruz. “Birini kötü alışkanlıklardan kurtarmak benim görevim” diyenlerin ne kadar erdemli bir iş yaptığını görüyor, onu destekliyoruz.
Kemal Lale’yi tanır mısınız?
İnsana dönük yazılarımda bunu hep sorarım… 
Ne kadar tanıyorsunuz?
Mutlaka alınan cevaplar içinde “evet-hayır-kısmen-eh işte” mutlaka oluyor. 
Kemal Lale, Ellili yaşları geçmiş, altmışına doğru yaklaşan sporla dinç kalan bir spor adamı… Uzun yıllar Gençlik Spor İl Müdürlüğünde çeşitli görevlerde bulundu. Müdür Yardımcılığı, şube müdürlüğü, ilçe spor müdürlüğü yaptı. O dönemin adıyla Spor Akademisi mezunu. İyi bir tenisci ve son dönemlerde de ses getiren bir bisikletçi.
Bostanlıspor Bisiklet ve Dağcılık branşlarının kurulmasına vesile olan Kemal Lale, yıllarını spora adadığından ve uzmanlık dalının da bu olmasıyla branşların içinde yoğruldu. Ancak, tenis kortlarındaki şampiyonluklarından sonra bisikletiyle farkındalık yaratmak için çıktığı yolu 18 günde aşarak bir idealini gerçekleştirmesi onu bir anda “farkındalık yaratanlar” listesinde yer almasına neden oldu.
"19 Mayıs 2019 Milli Mücadelenin 100. Yılında, İzmir’den ANA’dan Samsun’a… Samsun’dan ATA’ya Ankara’ya… ATA’dan Ankara’dan İzmir’e…" sloganıyla hareket ederek İzmir’den tek başına bisikletine atlayıp yola koyulan Kemal Lale, dere tepe düz gitmedi ama, pek çok yokuş tırmandı, sıcakla mücadele etti. 
Zübeyde Hanım Mezarı’nda dua sonrası yola çıkarak, 0 rakımından 1217 metre yükseklikteki Balıkesir’de ilk molasını veren Lale, Balıkesir-Bursa (164 KM.), Bursa-Sakarya (164 KM.), Sakarya-Bolu (122 KM.), Bolu-Gerede (57 KM.), Gerede-Ilgaz (136 KM.) etaplarını 6 günde geçti ve 7. Gününü Ilgaz’da dinlenerek geçirdi. 180 KM.’lik Ilgaz-Merzifon etabının ardından Merzifon-Samsun (105 KM.) etabıyla ilk noktaya ulaştı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı Bandırma Gemisini ziyaret etti.
Dönüş yolculuğu Samsun-Merzifon arasındaki 111 Kilometrelik etapla başladı. Turun en zorlu etaplarından birisiydi, bu… Kemal Lale 1731 metre yüksekliğe kadar çıktı.  Ardından da Merzifon-Sungurlu (140 KM.),  Sungurlu-Ankara (166 KM.) etabı onu Başkent’e, Ata’sının yanına ulaştırdı. 
Kemal Lale Anıt Kabir’e çıktı. Ata’sıyla buluştu. Çiçeğini sundu, duasını etti ve İzmir’e dönmek üzere yeniden yola koyuldu.
Ankara-Sivrihisar (137 KM.), Sivrihisar-Afyon (122 KM.), Afyon-Uşak (112 KM.),  Uşak-Salihli (124 KM.) ve sonunda da Salihli-İzmir arasındakl, 95 KM.’lik etapla tur tamamlandı. 
16 gün pedal basan 2 gün dinlenen, 18 günlülk turunu tamamlayan Kemal Lale toplam 2114 kilometre yol katetti. 
Yollarda pek çok iliginç olaylarla da karşılaşan, en çok kendisine yapılan sevgi gösterileriyle mutlu olduğunu ifade eden Kemal Lale, bisikletli genç yaşlı insanların  kendsisine eşlik ederek bir süre yanında gelmeleriyle sevindi. Gençlerle sohbet etti, alkış tutanlara gülümseyerek cevap verdi… 
"Samsun ve Anıt Kabir'e ulaşmaktan son derece mutluyum. Bana güç verenlere teşekkür ediyorum. Yollarda büyük ilgi görmek moralimi arttırdı.Şehirlerde bisiklet sevdalıları destek oldu. Birlikte pedal bastık. Bana kulübüm Bostanlıspor başta olmak üzere destek veren herkese, özellikle de spor aşığı olan Karşıyaka Spor Kulübü eski başkanlarından Cenk Karace'ye ve Tolkar'a çok teşekkür ederim. İnsanların büyük ilgisiyle karşılaşmak güç ve moral veriyor, dinç arttırıyor. Sağ salim Karşıyaka'ya dönmenin mutluluğu içindeyim" diyen Kemal Lale inşallah bu deneyimiyle yarattığı farkındalık örnek olur…