“Anahtar dışında hiçbir şey yoktu”

Gazi Mahallesinin ilk kadın muhtarı olan Sultan Güllü, mahallenin çocukları ve gençleri için yıllardır mücadele ettiğine vurgu yaptı, ilçesi için en büyük hayalinin bir fen lisesinin açılması.

Röportaj 09.09.2021 - 06:56 22.09.2021 - 11:44

Güven GÜNEŞ/YENİGÜN - Seçimler bittikten sonra muhtarlık binasının boş bir binadan ibaret olduğunu anlatan Gazi Mahallesi Muhtarı Sultan Güllü, kendisine kalanın sadece muhtarlık binasının anahtarı olduğunu ifade etti.

MUHTAR (4)-1

Muhtarlıkta 8’nci yılını geride bırakan Gaziemir, Gazi Mahallesi Muhtarı Sultan Güllü, “Eşimin tayini nedeniyle 18 yıl önce Afyon’dan şu an ki muhtarlık yaptığım mahalleye taşındık. Buraya gelirken tabi hiç bilmediğiniz bir yere geliyorsunuz ve kafanızda soru işaretleri oluyor. Ama eşimin ve mahallelinin de desteğiyle bu adaptasyon sürecini çok hızlı ve sorunsuz bir şekilde atlattık. Taşındıktan bir süre sonra burada esnaflık yapmaya başladım. Esnaflığın en büyük avantajı burada ki mahalle sakinlerini, esnafını tanımak için çok iyi bir yoldu. Tabi bu yolla bir esnaf olarak halkta sizi tanıyor, biliyor. Sağ olsunlar geri dönüşler çok iyi olduğu için muhtarlığa aday olmaya karar verdim. Benden önce ki muhtar yaklaşık 20 yıldır bu görevi yürütüyordu. Tabi bunca yıl muhtarlık yapmasından dolayı herkes tarafından bilinen birinin karşında aday olmakta kolay olmadı. Farklı bir şehirden gelip muhtar adayı olmak daha da zorlayıcı bir durum. İnsanların kafasında soru işaretleri oluşuyor. Mahalleyi ne kadar tanıyor ya da bizimle iletişimi nasıl olur diye çekinceleri de oluştu. Ama dediğim gibi Esnaflık sürecimde çok iyi bir iletişimim olduğu için seçimden muhtar olarak çıkmak beni inanılmaz mutlu etti” dedi.


“BANA KALAN YALNIZCA BİR ANAHTARDI”
Muhtar Güllü, “Seçimler bittikten sonra muhtarlık binasına gittiğimde odanın içinde hiçbir şey yoktu. Ne masa, ne bir sandalye ne de üstüne oturabileceğiniz herhangi bir şey. Muhtarlık boş bir odadan ibaretti. Eski muhtarımız ne varsa alıp götürmüş. Bana kalan yerde ki eski bir bilgisayar ve bir anahtardı. Açıkçası beklediğim bu değildi. İlk muhtarlık tecrübem olduğu için eski muhtarımızdan işleyiş hakkında buraya gelip ilk etapta bir yol gösterici ve yardımcı olmasını beklerdim. İlk günümde muhtarlığın içinde hiçbir şey olmadığını gören esnaflarımız gelip yardımcı oldular. İlk iş olarak bir masa ve sandalye almakla başladık. Sağ olsunlar esnaflarımızın katkıları ve kendi imkanlarımızla da bütün eksiklerimizi tamamlayıp vatandaşlarımızın sorunları ile ilgili hizmet kısmına geçtik” diye konuştu.


“İLETİŞİM HER ŞEYDİR”
Aynı zamanda işaret dili öğretmeni olan Güllü, “Muhtarlığımdan önce Halk Eğitimde İşaret Dili Öğretmenliği yapıyordum. Belki fark etmiyoruz ama etrafımızda farklı engelleri olan çok sayıda vatandaşımız var. Engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak adına üstümüze düşen neyse biz de elimizden geleni yapmakla mükellefiz. Bu nedenle İşaret Dilini Öğretmeni olmak ve bu sayede bu dili öğretebilmek inanılmaz güzel bir duygu. İletişim her şeydir. Bu nedenle bu dili öğrenmek isteyen olursa gönüllü olarak eğitim veriyorum. Çünkü dışarıda bir insanın hayatına dokunup bir nebzede olsa faydası bile olsa bunu görmek bilmek her şeyden değerlidir” ifadelerini kullandı.

MUHTAR (5)


“DENETİM GEREKLİ”
Sultan Güllü,” Mahallemizin en büyük sıkıntılarından biri kurumların birbiriyle olan iletişimsizliği ve işleri tam anlamıyla düzgün olmayışıdır. Altyapı hizmeti için bir şirket geliyor ve caddeyi, sokağı kazıyor. İşlemini tamamlıyor fakat sonrasıyla ilgilenmiyor. Açtığı çukuru ya tam anlamıyla düzgün kapatmıyor ya da yarım bir şekilde üstün körü şekilde yapıp geçiyor. Tabi vatandaşların belediyeden önce ilk geldiği yer muhtarlık oluyor. Şikâyetlerini bize yapıyor biz de gerekli yerlere bildirmemize rağmen çözüm zaman alıyor. Süreç uzadıkça şikâyetler artıyor bu da üstümüzde bir baskı oluşturuyor. Burada iş yapan şirketlerin gerekli yerlerce incelenip bu işleri takip eden bir sistem olması gerekiyor. Diğer bir sıkıntımız ise çevre temizliği en çok bu konuda şikâyet alıyoruz. Muhtarlığımız mahallenin en işlek caddesinde olması sebebiyle de burada oturan vatandaşlarımızın hepsi her gün bu yolu kullanıyor. Yerde ki çöplerden, mahallesinde bulunan konteynerlere kadar neredeyse herkes çöp sorunundan şikayetçi ve gerekli temizliğin yapılmadığı düşüncesi içindeler. Muhtarlık olarak biz elimizden geldiği kadar her zaman bu şikâyetleri gerekli mercilere bildirsek de çözüm konusunda aynı çabayı göremiyoruz” dedi.

MUHTAR (7)-2


“İSTEDİKLERİ GÜN VE SAAT FARKETMEKSİZİN ULAŞIYORLAR”
Telefonun günün her saati açık olduğunu ve vatandaşların istedikleri her saat kendisine ulaşabildiğini ifade eden Güllü, “Karakterim gereği ve işime saygımdan ötürü buradan oturuyorsam eğer vatandaşların sorunu ve isteklerini de her zaman kulak açıp dinlemek gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle de Gazi Mahallesi sakinleri bilirler ki bir sorunları olduğunda mahallesinin muhtarına istekleri zaman ulaşabilecekleridir. Tabi bazen yakın çevrem ve ailem bu duruma biraz tepki gösteriyor. Fakat ben mahallemi çok seviyorum. Vatandaşımızın bir sorunu halledebilmek veya gerekli yerlere yönlendirmek beni mutlu eden en önemli duygu olması sebebiyle muhtarlık görevimi de sanırım bu şevkle yaptığım için gün sonunda tüm yorgunluğumda geçiyor” ifade etti.


“4 YILLIK ÇABA”
Muhtar Sultan Güllü, “Mahallemizde ki gençlerin rahatça sporlarını yapabileceklerini ve zaman geçirebilmesi için bir spor alanı istiyorduk. Bu isteğimizi de belediyeye bildirdik yaklaşık 4 yıllık uğraş sonunda bir basketbol sahası yapıldı. Fakat ışıklandırma sistemi yapılmadığı için yalnızca gündüzleri kullanılmak zorunda olan bir alan olarak kaldı. 2 yıldır da burasının ışıklandırılması ve gecede kullanılabilmesi için bir çabamız oldu. Toplam süreye baktığımızda 6 yıl sonunda ancak istediğimiz bir yere ulaşabildik. Gönül ister ki bunları çok daha kısa zamanda yapabilmek” sözlerine devam etti.

MUHTAR (1)-1


“HER GEÇEN GÜN BÜYÜYORUZ”
Mahallede ki nüfusun her geçen gün arttığını ifade eden Güllü, “Burası daha çok müstakil evlerin ağırlıklı bir yerken şu anda müstakil evler yıkılıp yerlerine çok katlı apartmanlar yapılıyor. Önceden o arsada bir aile yaşarken apartman ile beraber bu sayı 40’a, 50’ye kadar yükseliyor. Mahalle sınırları aynı kalmasına rağmen içinde ki nüfus her geçen gün katlanarak büyüyor. Şu anda seçmen sayımız 20 bin fakat burada yaşayan insan sayımız 30 bine yakın. Bu da beraberinde sıkışık trafiği ve otopark sıkıntısını getiriyor. Altyapı yetersiz kalıyor. Mahallemizde ilk etapta otopark sorununu çözülmesi adına katlı otopark talebimiz var. Bu ihtiyaçtan ziyade zaruri hale gelmiş durumda. Otopark yapılması takdirde hem esnaf hem de mahalleli rahat bir nefes alacaktır” ifadelerini kullandı.

MUHTAR (2)-2


HAYALİM BİR OKUL YAPILMASI
En büyük hayalinin Gaziemir’e bir Fen Lisesi yapılmasının olduğunu belirten Güllü, “Kendim bildim bileli eğitim ile alakalı çok hassas biri olduğumdur. Çocuklarımızı topluma kazandırmak istiyorum. Onlara imkan sunmazsak eğer toplum içinde gelecekte sorunlar baş gösterecektir. Şu anda İlçemizde neden bir Fen Lisesi olmasın. Çok başarılı çocuklarımız var. Bu çocuklarımız kendi semtinde ailesinin yanında neden okuyamasın. Gaziemir’i aynı zamanda bir eğitim merkezi olarak görmeyi eminim kimsenin itirazı olmaz. Ayrıca kocam ve çocuklarıma da vasiyetimdir eğer bana bir şey olursa Menderes ilçesinde bulunan arsamızı bağışlayıp buraya bir okul yaptırmalarıdır” diye konuştu. 


 

Yorumlar