Android cihazların batarya performansı nasıl yükseltilir? Şarjı az kalmış pilin kullanım süresi nasıl uzatılır? 

Akıllı telefon kullanırken en çok ihtiyaç duyduğumuz bataryanın ömrü çoğu zaman çok hızlı tükeniyor. Bir telefonun kullanılabilirlik açısından en önemli özelliği batarya performansıdır. Batarya performansı ne kadar iyiyse o kadar uzun süre telefon kullanılır. Sürekli şarj taşımak, şarj takmak için priz aramak gibi dertleri yaşamamak için batarya performansına dikkat etmelisiniz. Peki, Android akıllı telefonu kullanan kişiler batarya performansını nasıl yükseltebilir?

  • Ekran parlaklığınızı olabildiğince en düşük seviyede tutun.
  • Ekranınız daha kısa sürede kilitlenecek şekilde ayarlayın. Böylece telefonu bıraktığınızda ekran uzun süreler boyunca boş yere yanmaz.
  • Dilerseniz parlaklığı otomatik olarak değişecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece telefon ortam ışığına uygun ihtiyaç duyduğunuz parlaklığı sağlar.
  • Klavye sesini ya da titreşimini kapatın.
  • Kullanmadığınız uygulamaları silin. Kullanmadığınız hesap mevcutsa onları da silin.
  • Yüksek düzeyde pil tüketen uygulamaları kısıtlamanız daha uzun şarj ömrü sağlayacaktır.
  • Telefonunuzu pil tasarruf ya da düşük pil gücü modunda kullanabilirsiniz.
  • Bağlantı ve konum gibi bilgileri sınırlayın.

Batarya probleminiz bir türlü çözülmüyorsa telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Ancak bu işlemi yaptığınızda telefonun içerisindeki her şeyin silinerek kaybolacağını bilmeniz gerek. Ya da dilerseniz bataryayı direkt değiştirtebilirsiniz.

Gözden kaçırmayın

Torşon nedir? Ne için kullanılır? Evinizden eksik etmeyin... Torşon nedir? Ne için kullanılır? Evinizden eksik etmeyin...

Şarjı az kalmış pilin kullanım süresi nasıl uzatılır? 

Telefonumuzun şarjı tüm günü dışarıda geçirdiğimiz günlerde bitebiliyor. Peki telefonun kapanmaması için şarjı az kalmış pilin kullanım süresini nasıl uzatabiliriz? Bunun için yapmanız gerekenler aslında çok basit! Telefonunuzun düşük pil güç modunu açın. Ekranı uzun süre açık tutan işlemlerden olabildiğince uzak durun. Aynı zamanda ihtiyaç duymadıkça telefonunuzu meşgul etmeyin.

Çok fazla bilgi işlem gerektiren işlerinizi mümkünse erteleyin. Bağlantı ve konum bilgilerini sınırlamak da pil kullanım süresini uzatmaya yardımcı olacaktır. Video ya da müzik oynatmamaya dikkat edin. Telefon görüşmelerini acil olmadığı sürece şarj problemi yaşamadığınız bir zamana erteleyin. Aynı zamanda yoğun grafikler içeren mobil oyunları oynamak da pil kullanım sürenizi bir hayli azaltacaktır. Kamera kullanımını da azaltmalısınız. Tüm bunlar sayesinde hem telefonunuzla olabildiğince az temasa geçersiniz hem de telefon acil durumlar için bataryasını saklar.