Andropoz, erkeklerin yaşlanmasıyla birlikte vücudundaki kan düzeyinde bulunan testosteronun azalmasına bağlı olarak oluşan süreç olarak bilinmektedir. Bu durumda oranlara bakıldığında 40’lı yaşlarının ardından her erkek bireyde testosteron hormonu 10 yılda bir azalmakta olduğu görülür. İlk %10, ardından 50 yaşlarına gelindiğinde ise %25 oranında testosteron hormonunun kaybı söz konusudur.

Kemik ve kasların gelişiminde de büyük etki sağlayan testosteron hormonu kişi için oldukça önemlidir. Andropoz oluşumu kısmında neden olan bazı etkenler de bulunabilmektedir. Bunlar diyabet, hipertansiyon gibi rahatsızlıklar, depresyon ve bunalım gibi psikolojik rahatsızlık durumları veya sigara, alkol kullanımı olabilmektedir. Aynı zamanda cinsiyet hormonlarında görülen farklı seviyeler de andropoz belirtileri sebebi olabilmektedir. 

Erkeklik hormonu olan testosteronun azalması sonucu görülen en büyük belirti cinsel fonksiyonlarda yaşanan azalmalar olmaktadır. Aynı zamanda bu hormonun ruh hali durumunun dengesini sağladığı da bilinmektedir. Bu sebeple andropoz durumunda erkekte cinsel performans etki boyutu bulunuyorken bunun yanında psikolojik de etkilenmeler yaşanabilmektedir. 

Andropoz belirtileri nelerdir?

Andropoz belirtileri içinde özellikle ciltte kırışıklık oluşumları, depresif bir ruh hali durumu, uykuda problemler yaşanması, göbek bölgesi yağlanması gibi durumlar yaşanmaktadır. Andropoz durumu kadınlarda görülen menopoz dönemiyle benzer belirtiler gösterebilmektedir. Ancak her kadında görülen menopozdan farkı ise, andropoz durumunun her erkekte görülmemesidir. 

Andropoz günlük yaşamı etkileyecek boyutta belirti gösterebilmektedir. Bu belirtiler ise şu şekildedir:

-Ani olarak yaşanan ateş basma hisleri, terlemede aşırılık durumu,

-Ciltte görülen değişimler,

-Vücutta yağlanma, tüylerde azalma,

-kas, eklem ağrısı, kemik erimeleri gibi rahatsızlıklar,

-Konsantrasyon problemleri, zihinsel faaliyetlerin gücünde azalma,

-Halsizlik durumu ve ani ruh hali değişiklikleri, depresyon,

-Alınganlık yaşama, sinirli olabilme,

-Cinsel isteksizlik durumu ve erken boşalma.

Andropoz tedavi yöntemi

Andropoz durumu erkeklerde yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkmaktayken, pek çok etkiyi de yarattığı bilinmektedir. Andropoz belirtileri arasında temel belirtiler ise psikolojik etkiler ve fiziksel etkilerdir. Bu kadar çok andropoz belirtileri bulunuyorken erken tanı konularak önlem alınabilmesi de son derece önemli olmaktadır. Bu alanda tedavi ise hem fiziksel hem de ruhsal olarak gerçekleştirilir. Bu tedavi yöntemlerinden biri testosteron replasmanı olmaktadır. Lakin bu belirtiler kişinin hayatını çok fazla olumsuz etkilememekte ise herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan da atlatılabilmektedir. Sağlıklı bir yaşamı hedeflemek, düzenli uyku, spor ve aktiviteler, beslenme düzeni ile bu döneme yardımcı olunabilir.