Türkiye’nin en kalabalık 2. şehri olma unvanını taşıyan ve tarihimizde de önemli yeri olan Ankara gezilecek yerler açısından büyük zenginliğe sahiptir.  Bu şehirde, ister bir grupla beraber gezin isterseniz de şehri keşfetmeye tek başınıza çıkın, gezip görebileceğiniz birçok yer bulabilirsiniz. 

1)ANITKABİR

Ankara gezilecek yerler listesinin bir numarasında tabii ki Anıtkabir yer alıyor. Bu tarihi yapı sadece Ankara’nın değil Türkiye’nin de en çok ziyaret edilen simgelerinden biri. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarını da içeren Anıtkabir toplamda 750.000 m2 büyüklüğünde bir alan kaplıyor. Anıt mezar dışında içinde birçok yapı bulunduran kompleks Ankara’nın merkezi ilçelerinden olan Çankaya’da yer alıyor. Anıt mezar dışında komplekste yer alan yapılar arasında İstiklal Kulesi, Hürriyet Kulesi ve Mehmetçik Kulesi de dahil olmak üzere birçok kule; Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve parklar bulunuyor.

2)KIZILAY MEYDANI

Ankara gezilecek yerler listesinde 2.sırada Kızılay Meydanı var. Şehrin adeta merkezi olan bu meydan, Ankara’ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Meydan adını Kızılay Genel Merkez Binası’ndan almış fakat bu bina artık orada olmamasına rağmen meydan adını korumuş. Şehrin alışveriş ve eğlence mekanlarının toplandığı yer olan Kızılay Meydanı, toplu taşıma araçlarının da merkezi konumunda.

3)ANKARA KALESİ

Ankara Kalesi, Ankara gezilecek yerler listesinde 3.sırada yerini alıyor. Manzara sevenler için harika bir seçenek olan kalenin özellikle şehre hâkim bir pozisyonda olması, kaleye çıktığınızda tüm şehrin manzarasını görmenizi sağlıyor. Milattan önce kurulduğu söylenen kalenin dolayısıyla çok uzun ve renkli bir tarihi var. Bu özelliğiyle kale, tarih tutkunlarına da hitap edecektir. Üstelik kale girişinde herhangi bir ücret talep edilmiyor. Yani Altındağ ilçesinde bulunan bu tarihi yapıyı ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

4)HAMAMÖNÜ

Ankara gezilecek yerler listesinde 4. sırada yer alan Hamamönü, tipik Osmanlı mimarisinin örneklerini görmek isteyenler için ideal bir yer olacaktır. Bölge, beyaz ahşap boyalı evleriyle ve nostaljik sokaklarıyla ünlü ve ayrıca El Ürünleri Pazarı’na da ev sahipliği yapıyor. Hacettepe Üniversitesi’ne ait Sıhhiye Kampüsü’nün hemen arkasında yer alan Hamamönü’de toplamda 250 eski bina yer alıyor.

5)Beypazarı

6)Atakule

7)Anadolu Medeniyetleri Müzesi

8)Kocatepe Camisi

9)Rahmi M. Koç Müzesi

10)Güvenpark