Her evin mutfağının vazgeçilmez beyaz eşyası olan ankastre fırın temizliği nasıl yapılmalıdır? İşte ankastre fırın temizliğinin püf noktaları...

Ankastre fırın her evin mutfağının vazgeçilmez bir beyaz eşyasıdır. Enfes poğaça ve böreklerin piştiği ankastre fırın her evde mutlaka bulunur. Akşam yemeklerinden çay eşlikçilerine kadar, türlü lezzetin piştiği fırınların temizliği fazlasıyla önemlidir. Elbette her yemek pişirmenizin ardından temizlemenize gerek yok. Ancak düzenli aralıklar ile ankastre fırın temizliğini yapmanız çok önemli. Aksi halde, fırınınız erkenden işlevini kaybeder. Ayrıca kirli bir fırında yemek pişirmeyi kimse istemez. Peki, ankastre fırın temizliği nasıl yapılır?

Gözden kaçırmayın

Gaziemir Halk Eğitim'den geri dönüşüm temalı yenilik Gaziemir Halk Eğitim'den geri dönüşüm temalı yenilik
  • Fırın temizliğine ilk olarak fırının içinden başlamanız gerekiyor. Öncelikle fırının içinde yer alan tepsileri çıkarın.
  • Fırının içini temizlemek için kimyasal ürünler kullanmak yerine, doğal ürünleri tercih etmeniz daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Bir tencerenin içine koyduğunuz 1 litre su ve 1 bardak sirke karışımını fırının içine koyun ve fırını çalıştırın. Yağ ve yemek kalıntıları çözünecektir.
  • Fırını kapatmanızın ardından eliniz yanmayacak derecede bir sıcaklığa gelene kadar bekleyin. Sonra bir mikrofiber bez ile içini silerek temizleyin. Sünger ya da bulaşık teli kullanmak fırınınızın içinde çizikler bırakabilir ve zarar verebilir.
  • Fırınınızın camlarını da sıcak su ve sirke karışımı ile silebilirsiniz. 
  • Fırın teli temizliği konusunda ocak teli temizliğinde takip ettiğiniz adımları uygulayabilirsiniz, bir zararı olmayacaktır.

Ankastre fırın dışının temizliği nasıl yapılır?

İç temizliğe gösterdiğiniz hassasiyeti aynı şekilde dış yüzeye de göstermelisiniz. Ankastre fırınınızın dışını temizlemek için ilk adım olarak nemli bir bez ile camları dairesel hareketler ile ovun. Kalıntı kirler çıkmamak da inatçıysa suya biraz sıvı sabun ya da yumuşak deterjan ekleyebilirsiniz. En son adım olarak parlaklığı korumak adına kuru bir bez yardımıyla yüzeyi kurulayın. Fırın yüzeyinizi aşındıracak kimyasal temizlik ürünlerini kullanmaktan kaçının. Unutmayın ki fırın temizliğini, beyaz eşyayı daha uzun süre ve verimli kullanabilmek adına yapıyorsunuz. Yanlış ürünler ile yapılan yanlış temizlik, ankastre fırınınıza zarar verir ve kullanım ömrünü de kısaltır. Bu sebeple ankastre fırın temizliği oldukça hassasiyet ve özen gerektiren bir ev işidir. Düzenli aralıklar ile fırınınızın temizliğini yapmayı unutmayın, bu fırınınız için oldukça önemlidir.