Annesi Tarafından Dışlanan Yavru Ayı Tedavi...

Annesi Tarafından Dışlanan Yavru Ayı Tedavi Altına Alındı / Videolu Haber

Annesi Tarafından Dışlanan Yavru Ayı Tedavi Altına Alındı / Videolu Haber

Annesi Tarafından Dışlanan Yavru Ayı Tedavi Altına Alındı / Videolu Haber
16 Mayıs 2018 - 17:42

Annesi Tarafından Dışlanan Yavru Ayı Tedavi Altına Alındı

Artvin’de bulunan 2 aylık yavru ayı, Kars’ta tedavi altına alındı. Yavru ayı annesi tarafından dışlandığı için yeterince besin alamadığından zayıf düştüğü ve kafasından darbe aldığı belirlendi. 

 

Artvin’de köylüler tarafından bulunan ve Artvin Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü’ne teslim edilen 2 aylık yavru boz ayı, Kars Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi. DKMP Şube Müdürü Murat Doğanay’ın girişimleriyle Kafkas Üniversitesi Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’ne getirilen yavru ayı burada tedavi altına alındı. 

Kafkas Üniversitesi Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Metin Öğün, ekibi tarafından tedavi altına alının yavru ayının ilk etapta vücudunda bulunan kurtlar temizlendi. Ardından gıda takviyesi yapılan yavru ayı, kafasından darbe almış olması ihtimalleri üzerinde duruluyor. Ayı’nın kafa emarı çekilmesinin ardından tedavi için kesin teşhis koyulacak. 
Doğa Koruma Milli Parkalar Kars Şube Müdürü Murat Doğan, “Artvin’de bulunan yavru ayımız, 2, 2,5 aylık şu anda, orada hastalığı sebebiyle annesi tarafından reddedilen bir yavru ayı, Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nce yaptırılan Kafkas Yaban hayvanı Kurtarma Rehabilitasyon Merkezi’nde tedaviye alınmış durumda. Bu yavru ayımızı burada iyileştirip tekrar habitatında doğaya, tabiata yeniden kazandırmış olacağız” dedi. 

Doğan, Orman Mühendisi Gamze Taner, tarafından yavru ayının annesi tarafından terk edildiği için ismini ‘öksüz’ koyduğunu belirtti. Doğan, hocalarının yavru ayıyı yaşatma gayretleri içerisinde olduklarını ve ‘öksüz’ koyulan isminin de ‘umut’ olarak değiştirdiklerini sözlerine ekledi. 

Kafkas Üniversitesi Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdür Doç. Dr. Metin Öğün’de yavru ayının tedavisinin sürdüğünü kaydetti. Öğün, “Merkezimize getirilen 2,5 aylık yavru ayı, ilk muayenesi yapıldığı zaman, vücudunun değişik yerlerinde kurtlanma görüldü. Kurtlar temizlendi. Kafa travmasının olduğundan şüpheleniyoruz. Yavru ayının beslenmesinde şimdiye kadar problem olduğu için önce genel kondisyonunu düzeltmeye çalışacağız. Sonrada kafa travmasının halledip doğaya salacağız” diye konuştu. 

Öte yandan Kafkas Üniversitesi Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nün kısa sürede sembolü haline gelen DKMP ekiplerince adı “öksüz”, konuldu. 

Tedavi altına alınan ve durumunun ciddi olduğu ileri sürülen “öksüz”ün yeniden doğaya kazandırılması için yoğun çaba sarf eden Kafkas Üniversitesi Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü ekiplerince adı, “umut” olarak değiştirildi. Yavru ayı Umut’un tedavisi devam ediyor. Yavru ayı Umut, için herkes seferber oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mehmet Gürbüz, Menderes'e talip oldu
Mehmet Gürbüz, Menderes'e talip oldu
Bank Of China Turkey AŞ`ye izin çıktı
Bank Of China Turkey AŞ`ye izin çıktı