Anoreksiya nedir? Anoreksiya belirtileri nelerdir? Anoreksiya hastalığından kurulmak mümkün müdür? Anoreksiya tedavisi nasıl yapılır?

Bebeklere güneş kremi sürülmeli mi? Bebeklere güneş kremi sürülmeli mi?

Anoreksiya nervozadan mustarip kişiler çeşitli semptomlar gösterebilir veya gözlemlenebilir davranış değişiklikleri gösterebilir. Bu belirtiler genellikle medya tarafından yaygın olarak yapılan temsillerden farklıdır.

Bir kişiye anoreksiya nervoza teşhisi konduktan sonra, aile üyelerinin ve arkadaşlarının çoğu, bozukluğun onları ne kadar etkilediğini fark etmeyebilir. Anoreksiya nervoza esas olarak kadınları etkileyen bir hastalık olmakla birlikte çocuklarda ve yetişkinlerde de teşhis edilebilmektedir. Yeme bozukluklarının her yaştan ve kökenden insanı etkileyebileceğini belirtmek önemlidir. Cinsel yönelimi ve vücut şekli olan kişilerde de teşhis konulabilir. Yeme bozukluklarının her kökenden ve cinsel yönelimden insanı etkileyebileceğini belirtmek önemlidir. Anoreksiya nervoza, yüksek ölüm oranı nedeniyle en ölümcül yeme bozukluklarından biri olarak kabul edilir. Bu durumdaki bireyler genellikle düşük vücut ağırlıklarını yemekten kaçınarak saklamaya çalışırlar. Anoreksiya nervozanın bazı belirti ve bulguları diğer yeme bozukluklarınınkilere benzer olsa da, duruma özgü olmayabilirler.

Duygusal ve fiziksel belirtileri

Anoreksiya nervoza hastalarının yaşadığı fiziksel semptomların çoğu yalnızca ciddi vakalarda mevcuttur. Doğru teşhis ve tedavi için bir doktora görünmek önemlidir. Yeterince yememek, anoreksiya nervozanın yaygın bir belirtisidir. Bu durum vücudun hayatta kalabilmek için kaynaklarını korumasına neden olur. Diğer yaygın semptomlar arasında karın ağrısı, morluklar ve soğuk eller ve ayaklar bulunur. 

  • Bir kadının adet döneminin kaybı da anoreksiya nervozanın sık görülen bir belirtisidir. 
  • Anoreksiya nervozanın diğer semptomları arasında kas zayıflığı ve düşük tansiyon bulunur.

Bu belirtiler genellikle anoreksiya nervozalı kişilerin aile üyeleri ve arkadaşları tarafından fark edilir. Fiziksel belirtilerden daha önce sunulabilirler.

  • Mide ağrıları yaşamak da bu rahatsızlığın bir belirtisidir. Bununla birlikte, pişmiş bir şeyi yemeyi reddetmek de anoreksiya nervoza belirtisidir.
  • Ek olarak, garip veya alışılmadık yiyecek kombinasyonlarını yemeyi reddetmek bu bozukluğun başka bir belirtisidir.

Anoreksiya nervozalı kişiler, dışarısı sıcakken bile yemek yemekten genellikle kaçınırlar. Yemek yememek için bahaneler de uydurabilirler. Bu bozukluk, pişirilmeyen herhangi bir şeyi yemeyi reddeden insanları içerir. Bu, tüm yiyecek gruplarını veya yiyecek bileşenlerini yemeyi reddetmeyi içerir, ancak bununla sınırlı değildir. Bu aynı zamanda anoreksiya nervozalı kişilerde yaygın bir semptomdur. Ayrıca, yemek ve diyet hakkında konuşmaktan kaçınmaları da nadir değildir.

Bu belirtilerden bazılarını bir gözlemci için tanımlamak zordur. Depresyon, kişinin kendi görünüşüne ve bunun kişinin değerini nasıl etkilediğine odaklanır. Çok rahatsız edici ve öz eleştiri olabilir. Bir kişi yakın zamanda kilo almışsa veya bu bozukluğun belirtilerini gösteriyorsa, anoreksiya nervoza kolayca teşhis edilebilir. Çoğu durumda, bu duruma açlık neden olmaz. Tedavi için kesinlikle bir doktordan yardım alınmalı.