Her yıl neredeyse aynı tarihlerde toplumda yayılmaya başlayan grip salgınının çözüm anahtarlarının arasında kuşkusuz antibiyotik ilaç türleri vardır. Çeşitli varyasyonları olan bu mucizevi ilaçların faydalarının yanında dengesiz ya da doktora danışılmadan kullanımı, insan vücudunda sağlık açısından birçok olumsuz etki bırakır. Antibiyotik türlerinin olumlu yönlerini, olumsuz yönlerini ve vücudumuz üzerindeki etkilerini anlatmadan önce siz okuyucuların bu ilaçların kaç türü vardır sorusunun yanıtını bilmesi gerekir.

Temelde iki çeşit antibiyotik bulunur:

  • Biyosidal: mikroorganizmaları direkt olarak öldürür ,
  • Biyostatik: Biyosidal’in aksine mikroorganizmaları öldürmek yerine büyüme ve çoğalma hızlarını yavaşlatarak vücudun normal hızda, doğal olarak toparlanmasını sağlar.

Antibiyotiklerin olumlu yönleri nelerdir?

Yazının en başında mevsimsel grip salgınlarına değinmişken, bu ilacın gribal enfeksiyonlara etkisi oldukça olumlu yöndedir, ifadesini söylemek yanlış olmaz. İlgili alanda çalışmalar yürüten uzmanların tespitleriyle daha iyi anlaşılmıştır ki bu ilaç türü, gribal enfeksiyonların karşısında güçlü bir duruş sergiler. İkinci olarak antibiyotik kelimesi duyulduğunda, akıllara herhangi bir ameliyat öncesi veya sonrası alınan ilaçların bıraktığı geçici yan etkileri azaltmak, hatta yok etmek için tercih edildiği gelir.

Antibiyotiklerin olumsuz yönleri nelerdir?

Tıp dünyasında, ilaçların kullanımı sonrasında kısa vadede mutlaka pozitif beklentilere yer verilse de antibiyotik gibi çok işlevli ilaçların uzun vadede sık tercih edilmesi, olumsuz yönleri arttırır. Bunlardan birincisi, etkisi ne olursa olsun çeşitli alerjik reaksiyonların şiddetli bir şekilde hastaya vurmasıdır. İkincisi, yukarda bahsedilen Biyosidal olarak adlandırılan antibiyotik türünün, bağırsak gibi hayati organlardaki faydalı mikroorganizmaları ortadan kaldırması ve ardından vücuttaki savunma hattını düşürmeye yol açmasıdır.

Vücut üzerindeki etkiler ilacın türüne, dozuna ve kullanım sıklığına göre değişim gösterir. Etkilerini genellikle yan etki olarak nitelendirmekte fayda gören uzmanlar, etkilerin insan vücudu üzerindeki efektlerini şu şekilde sıralar:

  • Kişinin hasta olduğu iki dönem arasındaki süreyi arttırır,
  • Dişte renk değişimine sebep olur,
  • Ağız ve dudak çevresinde yaralanmaları arttırır,
  • Deri döküntü sürecini başlatır,
  • Obezite riskini arttırır,
  • Karaciğer ’in işlevini zamanla bozar.

Bahsi geçen yan etketkilerin yaşanmaması için çok yönlü antibiyotik türlerinin etkin kullanımı, hem insan vücudunda yaratılan tahribatı azaltacaktır hem de tıp dünyasında oynadığı kilit roldeki etkisi devam edecektir.