Antika koleksiyonlar bir bir bozduruluyor

Tarihe ışık tutan aile yadigarı antika koleksiyonlar pandeminin ardından bir bir bozdurulmaya başlandı. Bu günlerde antika mağazalarına almaya gelenlerden çok satmaya gelenler var

Kültür-Sanat 01.10.2021 - 08:48 01.10.2021 - 09:15

Nihat AK/YENİGÜN - Geçmiş dönemlerde kullanılan antika eşyaların değer taşıdığını belirten İzmir'deki antikacılar, pandeminin antikacılıkta bir dönüşümün miladı olduğunu ifade ediyor. Sektördeki değişim ve dönüşüme ayak uyduramayanların artık ayakta kalamayacağı vurgulanıyor. İzmir'in Tarihi Kemeraltı Çarşısında eski paralara özel ilgi duyan antikacı Mehmet Zülküf Tantekin, "Pandemiden bu yana antika dükkanlarına giren yok desek yeridir. Sebebi salgının yarattığı ekonoik daralmadır. Tarihi metal paraları kilogramı 30 liradan satıyorum. Alan yok. Dünyadaki ekonomik sıkıntının daha üzerinde bir kriz Türkiye'de yaşanıyor. Mevcut iktidar gitmeden ülkenin normale döneceğine inanmıyorum. Vergi borçlarımı yapılandırmak için kredi başvurusunda bulundum. Kredi alıp borçlarımı kapatamıyorum. Boş dükkana vergi ödüyorum" dedi.

antika-(3)

antika-(8)

ALAN YOK SATAN ÇOK

Yıllardır antika sektöründe çalışan Gülten Güler, "Pandemiden bu yana antika mağazalarındaki satışlar yüzde 60 civarında düştü. İnsanlar yüz yüze iletişime geçmek istemiyor. Vatandaşın alım gücü düştü. Almaya gelenden çok satmaya gelen insanlar kapımızı çalıyor. Dijital ortamda antika eşyaların satışları yapılmaya çalışılıyor. Dijitalde gördükleri ile satın aldıklarının aynı olmadığını gören dijital alıcılar hayal kırıklıkları yaşıyor. Dükkandan yüz yüze iletişim ile antika alacaklar bilgi alıyor, ürüne dokunuyor, ne aldığını biliyor ve bu alışverişten mutlu oluyor. İnternetten kıyafet alınabilir ama antika eşya alınması riskli" şeklinde konuştu.

antika-(6)

antika-(7)

Ekonomik kriz satışları artırdı”

İletişimde baş döndüren değişim ve dönüşümün antikacılık sektörünü de derinden etkilediğine dikkat çeken antikacı Suat Katmer, "Sektöre yıllardır emek veren meslektaşlarımız fiziki dükkanlardan alışveriş yapılmasını arzu ediyor. Mağazada ürünü gösterelim, hakkında detaylı bilgi verelim, koleksiyoncu ne aldığını bilerek alsın istiyoruz. Ama dijitalleşme antikacılık alım satım formatını değiştiriyor. Dijital platformdan alışveriş insanları dükkanlara gitme zahmetinden kurtarıyor. Müzayede ve mezat düzenleyenleri katalog yaptırma, pahalı bir mekan tutma, ikram ve sistem kurma külfetinden kurtarıyor. Online müzayede ve mezatlar bu dönemde ilgi görüyor. Bazı koleksiyonerler koleksiyonlarının kıymetini kendinden sonra miras bırakabilecekleri kıymetbilir mirasçı bulamadıkları için bozduruyor. Bazı koleksiyonerler online modasından koleksiyonlarını düşündükleri ederinin üzerinde satabildiği için bozdurmaya çalışıyor. Aile yadigarı antika eşyalarını ekonomik krizden kaynaklı satanlarında sayısı olduça yüksek" dedi.

antika-(5)

Her eski eşya antika değildir”

Avrupa'da antikacılık denildiğinde yüz yıllar öncesinin ürünleri ve ticaretinin anlaşıldığına dikkat çeken İzmirli antikacılar, her eski eşyanın antika olmadığının bilinmesi gerektiğini ifade ediyor. Eşyaların kişiden kişiye değişen manevi değerinin olduğuna dikkat çeken sektör çalışanları, farklı uzmanlık alanlarında uzmanlaşan ekspertizlerin gerçek belirleyiciler olduğunu söylüyor. Eski paralar konusunda sık sık ekspertizliğine başvurulan Yaşar Özaslan, "Ben emekli tarih öğretmeniyim. İzmir Nümismatik Derneği üyesiyim. Müzeye kayıtlı koleksiyonerim. Pandemi ile eski paralara olan ilgi arttı. Salgında evlerinden çıkamayan insanlar kendilerine yeni yeni hobiler edindiler. Her ekspertiz her dönemi bilemez. Bilgisi olmadığı konularda insanların firik üretmesi hatta kıymet belirlemesi çok yanlış olur" şeklinde konuştu.

antika-(4)

antika-(7)

Yorumlar