Antikor denen madde; vücudumuza giren virüs, mantar, bakteri ya da parazit gibi yapılara karşı kazanılan bağışıklığı ifade eder. Hepimiz vücudumuzun koronavirüse karşı ne kadar bağışıklık kazandığını merak ettiğimiz için, antikor testi önemi artan bir test haline gelmiş oldu.

Antikor testi nasıl yapılır?

2020’den beri ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı hepimiz, maskeler, kolonyalar, dezenfektanlar çeşitli önlemler aldık. Bahsedilen dönemde hepimizin en çok merak ettiği konu ise şüphesiz kendimizi nasıl koruyacağımız yönünde oldu. Bu sorunun cevabını ararken karşımıza ilk olarak antikor testi kavramı çıkıyor. 

   Antikor testi, geçmişte veya şu anda koronavirüs geçirip geçirmediğinizi ayırt etmeye yarayan bir testtir. Antikor testi sayesinde koronavirüs geçiren bir kişi, vücudunun bu virüse karşı geliştirdiği bağışıklık düzeyini de rahatlıkla öğrenebilir. Bu testin nasıl yapıldığıyla alakalı konuşmak gerekirse:

1.      Bir sağlık çalışanı damarınızdan 1 tüp kan alır.

2.      Kanınız çeşitli cihazlarda kontrol edilmek için laboratuvara gönderilir.

3.      Kanınızda koronavirüse karşı antikor aranır.

4.      Sonuçlar 2 gün içerisinde tarafınıza iletilir.

antikor-testi

Antikor testi ne zaman yapılmalıdır?

Antikor testi, kişi koronavirüs sürecini tamamen atlattıktan sonra uygulanması gereken bir testtir. Eğer antikor testini hastalığın erken bir döneminde, vücudunuz antikor üretmeye devam ederken yaptırırsanız testte yanıltıcı sonuçlar alabilirsiniz. Uzmanlar tarafından hastalık dönemi tamamen atlatılıp, vücutta antikor üretimi tamamlandıktan sonra antikor testi yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Antikor testinin sonucu nasıl yorumlanır?

Test sonucunun pozitif çıkması, vücudunuzda koronavirüse karşı oluşmuş antikorlara sahip olduğunuzu gösterir. Bu durum ise tekrardan koronavirüse yakalanma riskinizin azaldığını, bu virüse bağışıklık kazandığınızın bir göstergesidir. Ancak test sonucunun pozitif olması, kesin şekilde bir daha koronavirüse yakalanmayacağınız anlamına gelmemektedir. 

Antikor testi sonucunuzun negatif çıkması durumunda ise daha önce koronavirüse yakalanmadığınızı ve vücudunuzda bu virüse karşı antikor üretilmediğini göstermektedir. Sonuç her ne olursa olsun sağlığınız için koronavirüse karşı önlem almaya devam etmeniz gerekmektedir. Maske ve mesafe kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmalı, çok kalabalık alanlardan uzak durmalı ve ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Bu sayede bu hastalığa yakalanma şansınızı büyük oranda düşürmüş olursunuz.