Kişisel bilgilerinizi ve sabit diskinizi güvende tutmak, günümüzün internet dünyasında çok önemlidir. Antivirüs programları, çevrimiçi ve bilgisayar güvenliğinizin önemli bir parçasıdır. Virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları algılayıp kaldırır; sizi, bilgisayarınızı ve kişisel bilgilerinizi güvende tutar. Bugün dijital dünyada neredeyse her gün tonlarca virüs salınıyor. En son çıkan virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları tespit etmek ve bunlara karşı koruma sağlamak için üreticiler, bu virüs tanımlarını
programlarının veritabanına sürekli olarak kaydederler. Bu yüzden antivirüs programları sürekli güncellenmektedir.

Antivirüs programlarının, virüsleri ve bilgisayar sorunlarını önlemek için önemli olduğu kadar bu programların etklili kullanımı da önemlidir. Öncelikle bir antivirüs programı yüklendikten sonra, bilgisayarınız kötü amaçlı yazılımlara karşı taranmalıdır. Programı ilk kurduğunuzda, bilinen tüm kötü amaçlı yazılımlardan arınmış olduğundan emin olmak için tam sistem taraması yapmak iyi bir fikirdir. Programınızın, internetten indirilen veya çıkarılabilir ortam (USB bellek, harici sabit sürücü, SD kart vb.) türlerinde depolananlar gibi tüm yeni dosyaları otomatik olarak tarayacak şekilde ayarlandığından emin olunmalıdır. Ayrıca, programınızın güncellemeleri otomatik olarak alacak şekilde ayarlandığından emin olmanız önemlidir. İnternete yeni bir virüs girerse şaşırmak istemezsiniz.

Antivirüs programlarının özellikleri

Peki iyi bir antivirüs programının ne tür özellikleri olmalıdır? Her şeyden önce, program üretici tarafından sürekli olarak güncellenmeli ve en son virüs tanımlarını içermelidir. Bu, ortaya çıktıkları anda sizi yeni virüslerden korumak için gereklidir. Sağlam bir altyapıya ve virüs veritabanına sahip olmalıdır. Çünkü bunlar virüsleri tespit etmek ve bilgisayarınızı korumak için çok önemlidir. Ayrıca kullanımı kolay olması ve bilgisayarınızı yavaşlatmadan sorunsuz çalışmasını sağlaması iyi bir
programın artılarındandır.

Modern antivirüs programları, tek bir programda sizi casus yazılımlardan korumaya yardımcı olan casus yazılım önleme özellikleri, bilgisayar korsanlarının bağlıysanız internet veya yerel ağ aracılığıyla bilgisayarınıza girmesini önlemeye yardımcı olan bir güvenlik duvarı ve bunun yanı sıra e-posta koruması gibi farklı özelliklere sahiptir.

Bazı programlar, aynı zamanda, ebeveynlerin çocukların belirli web sitelerini ziyaret etmelerini engellemesine yardımcı olan ebeveyn denetimleri veya kullanıcıların tüm parolalarını tek bir yerden takip etmelerine yardımcı olan bir parola yöneticisi gibi, kullanıcıların bilgisayarlarının güvenliğini sağlamasını kolaylaştıran özellikleri de içerir.