ANTROG'dan Türkiye'de bir ilk: ANTROPOSEN KAMPI

Bilimsel çalışmalarla ilgili alternatif bir oluşum olma iddiasını sürdüren ANTROG, Türkiye'nin ilk antroposen kampını Karaburun'da gerçekleştirdi. Prof. Dr. Çiler Çilingiroğlu, disiplinlerötesi çalışma biçiminin önemine vurgu yaptı.

ANTROG'dan Türkiye'de bir ilk: ANTROPOSEN KAMPI
ANTROG'dan Türkiye'de bir ilk: ANTROPOSEN KAMPI
Haber albümü için resme tıklayın

NURCAN ETİK/YENİGÜN - Ege Üniversitesi Antroposen Araştırma Grubu (ANTROG), Türkiye'nin ilk antroposen kampını Karaburun'da gerçekleştirdi. Karaburun Küçükbahçe'de, 15-16 Temmuzda, ANTROG'un farklı alanlarda uzmanlaşmış fakat disiplinlerötesi bir anlayışı önemseyen üyeleri, Antroposen Çağ'a dair hem teorik tartışmalar yürüttü hem de pratikte neler yapabileceklerini tartıştı. Pek çok forumun düzenlendiği Antroposen Kampı'nda, "Antroposen'den neden ve nasıl çıkmalı? Araştırma grubu olarak, Antroposen'den çıkışa dair, teorik bir zemini nasıl oluşturabiliriz? Teorik zemin oluşturulurken kavramları, müşterekleri içine alacak şekilde nasıl kullanabiliriz? Eylül'de düzenlenecek olan Karaburun Bilim Kongresi'ne ANTROG'un katkıları neler olacak?" gibi konu başlıkları tartışıldı. Her defasında, Antroposen'den acil olarak çıkmak gerektiğinin altı çizilen forumlarda, bu çıkışın nasıl olabileceğine dair yöntemsel tartışmalar yapıldı. Tartışmalar, sosyal bilimler, doğa bilimleri, felsefi, etik ve politik perspektiflerden çok yönlü bir şekilde yürütüldü. Sosyal bilimler ve doğa bilimlerinin birbirinden bağımsız, uzak ve hatta karşıt alanlarmış gibi algılanmasının sakıncalı sonuçlara yol açtığını belirten grup üyeleri, gerek üniversitelerde gerek üniversite dışında disiplinlerötesi çalışmanın önemini vurguladı.

ANTROG kurucusu Prof. Dr. Çiler Çilingiroğlu, Türkiye'nin ilk antroposen kampını Yenigün'e değerlendirdi. Türkiye'de böyle bir kampın gerçekleşmesinden mutluluk duyduğunu ifade eden Çilingiroğlu, "Kampın esas amacı grup içinde bir iç diyaloğu sağlamaktı. Bu diyaloğu rahat bir ortamda, herkesin eşit ve özgürce konuşabileceği, birbirine kendi düşüncelerini açabileceği bir ortam yaratmak için, Karaburun Küçükbahçe'de buluştuk. Yüzyüze olup, antroposene, iklim krizine, iklim adaletine, agroekolojiye, temiz enerjiye dair konuları bir arada konuşabilmek grubun işleyişi ve ilerleyişi bakımından faydalı oldu. İç diyaloğumuzu sürdürürken, birbirimize danışarak ve birbirimizden öğrenerek ANTROG'un geleceğe dönük hem teorik anlamda, dogmatik olmayan esnek bir çerçevesini çizebilme, hem de pratik anlamda hayata geçirebileceğimiz eylemleri tartışabilme imkanımız oldu" diye konuştu.

FARKLILIKLARIMIZLA BİR ARADA

Grup içindeki çeşitliliğe dikkat çeken Çilingiroğlu, "En güçlü olduğumuz yanımız; doğa bilimleri, fen bilimleri, mühendislik bilimleri, sosyal bilimler, insani bilimler, yer bilimleri alanlarından arkadaşlarımızın bir araya gelebilme durumuydu. Çok açık biçimde herkes kendi disiplin alanının ve jargonunun dışına çıkmaya çabalayarak, ortak bir teorik-pratik zemin oluşturuldu. Tiyatro alanından bir arkadaşımız da bize katkı sundu ve yaptığımız etkinlikle Karaburun Bilim Kongresi'nde düzenlemek istediğimiz ANTROG panelinin bir provasını da gerçekleştirebildik" diye belirtti.

ANTROG'DAN YENİ PROJELER

İki gün süren kampta alınan kararlara da değinen Çilingiroğlu, "Özellikle kendimizi güçlü hissettiğimiz alanlardan hareketle uygulamaya dökebileceğimiz yeni proje fikirleri ortaya çıktı. 'İklim krizi, Antroposen Çağ, iklim adaleti gibi şu anda dünyayı saran o büyük krizin farklı boyutlarını, çocuklarla bir arada tartışma imkânı yaratabilir miyiz?' sorusundan hareketle ilk ve orta öğretim öğrencilerine yönelik bir eğitim çalışması yapmayı kararlaştırdık. Bir araya gelmenin iyileştirici etkisini yaşarken, Antroposen Çağın sorunlarının toplumsallaşması ve yaygınlaşması konusunun çözüm önerileri kısmında, toplumla bir şekilde temas kurularak ilerlemesi yönünde de ortak bir görüşe vardık" açıklamalarında bulundu.

Antroposen Araştırma Grubu neden kuruldu?

İnsan Çağı anlamına gelen Antroposen Çağ'ın, acil ekolojik, toplumsal ve politik sorunlarına disiplinlerötesi ve uluslarötesi bir tutumla yaklaşmayı hedefleyen ANTROG üyeleri, bir araya gelme amaçlarını, Antroposen teması etrafındaki çeşitli konulara dair bilimsel analizler geliştirmek ve çözüm önerileri üretmek olarak belirtiyor. Üyelerinin her biri farklı bilim dallarından gelmekte olan ANTROG, ortak çalışma noktasını iklim, ekoloji, çevre, paleoiklim, paleoçevre, simetrik ontolojiler, nesne yönelimli ontolojiler olarak açıklıyor. Araştırma Grubu, sosyal adalet ve eşitlik ilkesine dayalı, insan-merkezci olmayan felsefi ve ahlaki ilkeyle ekolojik sorunlara eğilmeyi hedefleyen farklı kurum ve bilim dallarından araştırmacılardan oluşuyor. Araştırma grubu ana hedefini ise şu şekilde açıklıyor: "İçinde bulunduğumuz Antroposen Çağı sosyal, politik, kültürel ve tarihsel boyutlarıyla analiz etmek; jeoloji, biyoloji, çevre bilimleri, iklimbilim gibi yer, fen ve mühendislik bilimleriyle bir arada ve bu bilimlerle doğrudan ortaklık içinde krizin çözümüne yönelik bilimsel üretim ve etkinlikler yapmak."

Antroposen ne demek?

İlk olarak 2000 yılında kimyager Paul Krutzen tarafından ortaya atılan "antroposen" kavramı, dünya ikliminin salt jeolojik ve ekolojik bir devinim olmaktan çıktığını, ani iklim değişikliklerinin arkasında yatan ana aktörün insan olduğunun altını çizmeyi amaçlamıştır. Bu nedenle insan anlamındaki Antik Yunanca "anthropos" kavramını kullanan terim, insan kaynaklı iklim olaylarının görüldüğü yeni bir jeolojik çağa ve bunun insanlık üzerinde yarattığı ahlaki, vicdani, politik sorumluluğa vurgu yapar.

18 Tem 2023 - 06:30 - Yenigün Özel Haberler

Mahreç  Nedim Kirtiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.