Apandisit belirtileri için birçok faktör sayılabilir ancak apandisitin ne olduğunu bilmek de bu noktada önemlidir. Apandisit, genel olarak vücutta bulunan 9 cm uzunluğunda küçük bir kese olmaktadır. Bulunduğu yer ise gövde kısmında sağ alt bölgededir. Bu ince ve küçük olan kesenin bağlı olduğu giriş yeri sindirim sisteminde yer alan kalın bağırsak ile bağlı olmaktadır. Çıkışının ise kapalı olduğu bilinmektedir. 

Apandisit oluşumu da bu kapalı olan kese içerisinde zamanla oluşan iltihaplanmadan kaynaklanır. İltihaplanma ise çeşitli belirtiler ile kendini gösterir. Apandisit boyutu yaş ilerledikçe büyümektedir. 9 cm ve 35 cm aralığında değişen boyuta sahip olmaktadır. Çocuklarda 2 yaşından sonra apandisit belirtileri görülebilme ihtimali bulunsa da genellikle 20 yaş ve sonrasında daha sık rastlanılan bir rahatsızlık olmaktadır. 

İşlevinin ne olduğu hala daha tam olarak bilinmeyen apandisit için günümüzde araştırmalar devam etmektedir. Öngörüler ise yararlı olan sindirim florasının hastalık gibi durumlarda bir nevi sığınma görevi görmesine yöneliktir. 

Apandisit belirtileri nelerdir?

Genel olarak apandisit belirtileri arasında görülen ilk şey karnın sağ orta kısmında meydana gelen ağrı olmaktadır. Saatler içinde ise oluşan bu ağrı apandisit bölgesine yerleşik olacak şekilde artmaya başlamaktadır. Dikkat edilmesi gereken şey, bu bölgeye baskı uygulamamak olmalıdır. Bölgeyi zorlamak, yürüyüş yapmak ağrıyı iyice artırabilmektedir. Apandisit rahatsızlığı görülen bireylerde şu belirtiler gözlemlenebilmketedir:

-Şiddetli ağrı,

-İştahsızlık,

-Kabızlık ve ishal durumları,

-Kusma ve mide bulantısı,

-Karın bölgesinde şişlik.

Ağrının oluşum nedeni apandisit bölgesinde kesenin giriş kısmının kapanması durumunda içeride oluşan bakterilerin kesenin içinde basınç uygulaması nedeniyledir.

Apandisit tedavisi

Apandisit belirtileri, ağrı boyutu bakımından şiddetli olsa da tedavisi kısa sürmektedir. İlaç kullanımı durumunda bu rahatsızlıkta çok fazla etki görülememektedir. Bu sebeple apandisit rahatsızlığı durumlarında sıklıkla ilk tercih olarak apandisit kesesinin ameliyat yolu ile alınması yöntemine gidilir. 

Apandisit belirtileri sonucu kesesinin vücuttan alınmasına Apendektomi denilmektedir. Bu operasyon için laparoskopik yöntem tercih edilebiliyorken, açık cerrahi müdahale de gerçekleştirilebilmektedir. Her bu iki müdahale yönteminde de anestezi kullanılır. Cerrahi müdahale süresi yaklaşık yarım saat kadar sürmektedir. Ardından ise tıbbi müdahale amacıyla bir gün kadar hastanede gözetim altında tutulmaktadır.