Girişimciliği ve sosyal etkinlikleriyle örnek alınan iş insanı Ayhan Kindik kariyer günlerinde bir araya geldiği gençlere önemli tavsiyelerde bulunuyor. Kindik, “Mesleki açıdan yeterli, ahlaklı, yenilikçi, girişimci, üreten ve ekonomiye değer katan gençlerimizin yetişmesi çok önemli. Üreten bir toplum olma yolunda meslek liseleri olmazsa olmazımız. Geçlerimizi değişime yön verecek birer ara eleman değil aranan elemanlar olarak toplumumuza kazandırmalıyız. Bu yolla ülkemizin yerel ve ulusal sanayi sistemine katkı sağlamak bizim için vatani bir görevdir. Değerli arkadaşlarım siz meslek sahibi olacak geçlerimize toplumumuzun büyük ihtiyacı var. Ne olursunuz önce kendinizi değerlerle niteliklerle donatın. Birer mavi yakalı olarak yaşamın tam göbeğinde olun”şeklinde konuştu. 


Üreten güçlü toplum


Üreten, kendi kendine yeten ve ihraç eden güçlü bir ülkenin iyi bir mesleki eğitimle sağlanabileceğine dikkat çeken iş insanı Ayhan Kindik, “İkinci dünya savaşında yerle bir olan bugünün güçlü sanayi devleti Almanya şu anki konumuna mesleki eğitimle geldi. Almanya’da yüzde yetmişlere ulaşan bir mesleki eğitim veriliyor. Herkes üniversite mezunu olmak için değil nitelikli bir eleman olmak için gayret sarf ediyor. Geleceğin mesleklerine ayrı bir önem verilen ülkede istihdam piyasasında köklü bir değişim için dijitalleşme, otomasyon ve elektromobiliteye ağırlık veriliyor. Türkiye olarak mesleki eğitim konusunda seferber olmalıyız. Gençlerin mesleki eğitimle kariyer planlaması yapabilecekleri imkanlar sağlamalıyız. Okulların fiziki koşulları, atölyeleri, laboratuvarları güçlendirilmeye, daha nitelikli ara eleman yetiştirilmeye çalışılmalıdır”dedi. 

Mesleki EGİTİM 2-yenigün


Yenilere şans verelim


Meslek sahibi olanların piyasa beklentilerine uygun olacak şekilde yeniden kurgulanmasının çok önemli olduğunu vurgulayan iş insanı Ayhan Kindik, “Özel sektörün çok yoğun bir şekilde mavi yakalı yetişmiş, üretime katkı verecek gençlere ihtiyacı var. Piyasa beklentileri ile eğitim sisteminin çıktılarını eşleştirecek bir yapıyı hızlı ve etkin bir şekilde hayata geçirmemiz gerekiyor. İş dünyası olarak hep yetişmiş tecrübeli meslek sahipleriyle çalışmak istiyoruz. Yeni mezun öğrenci, kendini emek sektörünün ihtiyaç duyduğu, talep ettiği mesleki alanlarda geliştirmek isteyebilir. Firmalarımızın kapılarını yeni mezunlara, kendini geliştirmek isteyenlere de açalım”şeklinde konuştu.