07.01.2017, 05:47

Ara transfer ve gerçekler

Ara transfer başladı başlayalı medyada balonlar uçuşmaya devam ediyor… Gerek kulüplerin, futbolcu yakınlarının gerekse menajerlerin yarattığı suni ortamdaki tek amaç, fiyat arttırmak. Bu tuzağa düşen kulüp yöneticilerini geçmişte görmek olasıydı. Bugün de aynı model devam ediyor…


Medyaya yansıyan haberlerin büyük bölümü “Dört büyük” sevdalılarını oldukça heyecanlandırırken, bol sıfırlı Euro ve dolarlar da havalarda uçuşup duruyor. Her transfer döneminde “şampiyonluğa oynayan” veya flay off’a kalacak takım kurduklarını iddia edenler, ligin sonu değil, devre arasında bu rüyalarından uyanıp, “nasıl düşmeyiz?” hesaplarının içine giriyorlar. İşte bunların hepsi hesapsız, kitapsız, bilinçsizce, büyük bir oranda da “çokbilmişlik” ten kaynaklanan hatalar sonucunda ortaya çıkıyor. Kulüp borçlanıyor, hacizler transfer yasakları geliyor. Yönetici önce suçunu başkasını n üzerine atmak için önce teknik adamı, antrenörü kovuyor sonra da sıkıştığı an istifayı basıyor… Olan kime oluyor? Elbette borçla baş başa kalan kulübe ve hiçbir suçu, günahı olmadığı halde üzülen taraftara… Gerçekten kulübünü seven, akıllı uslu yöneticilik yapanların başarısı da ortada. Onlar balonları havada patlattıkları gibi, gerçeklerle yüzleşip transferi de derslerini çalışarak yapıyorlar. Sezon için de başarılı oldukları gibi, sezon sonunda da ucuza aldıkları futbolcuları pahalıya satarak, bir taşta iki kuş vurup, bütçelerini arttırıyorlar. Kulüplerini daha sağlam temellerin üzerinde durması için de alt yapılarına önem vermeyi sürdürüp, kazandıklarını yine har vurup harman savurmadan tesise yatırım yapıyorlar.


İzmir kulüplerine baktığımızda transfer yasağı nedeniyle daha çok alt yapıdaki hareketi görüyoruz. Sadece futbol şubeleri anonim şirket olan Altınordu ve Göztepe hareketli. Altınordu “alt yapı, öz oyuncular” demesine karşın yine de “hatalı transfer politikası” uygulamaya devam ediyor. Bunda da suç kimdedir bilinmez! Göztepe nokta transferlerle daha akıllı iş çıkarıyor. Altay transferin önünü açtı. Bucaspor ve Karşıyaka da gençler iş yapacak gibi görülüyor.
Bakalım, 2. Yarı ne getirecek, ne götürecek?


 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@