Sadece Fas’ta yetişen Arganio Spinosa adlı ağacın çekirdeklerinden üretilen bitkisel bir yağ olan Argan yağı içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde cilt ve saç bakımlarının ayrılmaz bir parçasıdır. Geleneksel yöntemlerle elde edilen argan yağı ‘sıvı altın’ olarak da bilinmektedir.

Argan yağı faydaları

Argan yağının cilde birçok faydası bulunmaktadır. İlk olarak, yağın içerisinde bulunan E vitamini sayesinde güçlü nemlendiricisi etkisi vardır. E vitamini; ciltteki hücre yenilenmesi sürecini desteklenmesini sağlamaktadır. Ek olarak, bu kıymetli yağın içerisinde bulunan yağ asitleri cildin elastikiyetini koruyarak erken yaşlanma belirtilerine ve kırışıklıklara karşı koruyucu etki oluşturmaktadır.  

Yağın yüze faydaları arasında başlıca; cildi nemlendirmek, beslemek ve güçlendirmek bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra; özellikle hamilelik ve ergenlik dönemlerinde görülen çatlakların görünümünü azaltmak amacıyla da kullanılabilir.

Güçlü bir E vitamini deposu olması nedeniyle saç bakımında da etkin bir rol oynamaktadır. Nemlendirici ve antioksidan etkili yağ saç köklerini besler ve saç derisine nem sağlar. Bu sayede, kuru ve cansız görünen saçlar yerine ışıltılı ve yumuşak saçlara sahip olunabilir. Tırnak bakımı yaparken de sıklıkla tercih edilmektedir. Tırnak eti problemlerini gidermek için birkaç damla yağ ile tırnaklara masaj yapılabilir. Özellikle kış aylarında nemsizlikten oluşan dudak çatlakları argan yağı ile giderilebilir. Dudakları daha yumuşak ve pürüzsüz hale getirmek için ideal bir bitkisel üründür.

argan yağı nasıl kullanılır

Argan yağı nasıl kullanılır?

Vücut için kullanımı:

Masaja son derece uygun bir yağ olan argan, tercihen duştan sonra temiz vücuda uygulanmalıdır. Vücut tarafından kolayca emildiği için masaj sonrası tekrar duş alınması gerekmemektedir.

Saç için kullanımı:

Kafa derisinin ıslanacağı ölçüde yağ uygulanır. Ardından, kafa derisine yavaş hareketlerle masaj yapılır. Saç ılık bir havlu ile örtülerek yaklaşık yarım saat bekletildikten sonra yıkanabilir

Tırnaklar için kullanımı

Yağ ile eşit olacak miktarda limon sıkılmalıdır. Yapılan karışımın içinde parmak uçları 15 dakika bekletilmelidir. Sağlıklı tırnaklar için haftada bir kere uygulanması tavsiye edilmektedir. 

Yüz için kullanımı:

İçerik bakımından zengin ve faydalı olan yağdan maksimum faydanın sağlanması için temizlenmiş bir yüze bir damla kadar uygulanması gerekmektedir. Parmaklar yardımıyla yağ tüm yüz bölgenize nazikçe masaj yaparak uygulanır. Hızlı bir şekilde cilde nüfuz eden argan yağı canlandırıcı etkisini hissettirmektedir.