Arı sokması sonucunda oluşan reaksiyonlar kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Bal arıları soktuktan sonra ölürken, eşek arıları ve yaban arıları bir kereden fazla sokup, yaşamına devam edebilmektedir. Arılarda zehir keseleri bulunmaktadır ve bazı kişilerde “venom” adı verilen bu zehre karşı alerjik reaksiyon görülebilmektedir. Genellikle kişinin alerjisi önceden bilineceği gibi bazı kişilerde ise çok kez yaşanan arı sokması ile birlikte alerji ile karşılaşılabilinir. Eğer arı sokması ile ilgili bir alerjiniz yoksa ve çoklu sokulmaya uğramadıysanız, belirtiler; çok hafif ağrı, kaşınma, sokulmuş olan bölgenin ısınması gibi semptomlar gözlenmektedir. Arı sokması durumunda alerjik reaksiyon gösteren kişilerde ise belirtiler daha şiddetli bir şekilde gözlenmektedir.

Orta derecedeki görülen reaksiyonlarda ise; aşırı görülen kızarıklık ve kademe kademe artan şişlik gibi belirtiler görülebilmektedir. Şiddetli olarak görülen alerjik reaksiyonlarda; aşırı kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen dökme, nefeste daralma, boğaz veya dilde şişme, kusma, ishal, mide bulantısı, baş dönmesi, bilinç kaybı ve bayılma neden olabilmektedir. Bu reaksiyonların görülmesine karşı kişinin mutla tıbbi yardım alması gerekmektedir.

Arı sokması durumunda yapılması gereken ilk yardım

Arı sokması anında ilk önce arının iğnesi sokulan bölgeden çıkarılmalıdır. İğnenin sıkarak çıkarılmaya çalışılması, keseyi patlayarak zehrin vücuda daha çok temas etmesine neden olabilir, bu nedenle dikkatlice ve hızlıca hareket etmek oldukça önemlidir.

·        Arının sokmuş olduğu bölge soğuk su ve sabun ile birlikte yıkanmalıdır. Soğuk suyun rahatlatıcı etkisiyle, sabunla da birlikte kiri veya zehri temizlemekte yardımcı olur.

·        Şişliğin ve kaşıntının oluştuğu bölge kesinlikle kaşınmamalıdır. 

·        Şişliği inmesini sağlamak için buz kompresi tavsiye edilir. Buzu direkt olarak tene koymak yanmaya sebep olabileceği için havlu yardımı ile 15-20 dakika boyunca bekletmek rahatlamayı sağlayacaktır. Gereken durumlarda tekrar aynı işlem uygulanabilir. Sokulan bölgenin şişliği ve kızarıklığı büyüme gösterebilir. Bu sebeple sokulan bölgeyi ölçmek için bir kalem yardımı ile işaretleyebilirsiniz. Böylece büyüme olduğundan daha çok artarmış olursa fark etmeniz kolay olacak ve hekim desteği almanız sağlığınız açısından önem taşıyacaktır.

·        Arı sokması ile birlikte sokulan bölgeyi, yüksekte tutmanız ağrı ve şişliğin azalmasında size yardımcı olacaktır.

·        Ayrıca bu noktada alerji ilaçları veya kremlerden de destek alınabilir.
Geçmeyen belirtiler için ise mutlaka uzman bir hekime başvurulması gerekir.