Arıcılık can çekişiyor: Kaynaklar kurumak üzere

Mevsimsel nedenlerle arı ölümlerinin ciddi boyuta ulaştığına dikkat çeken İzmir İli Arı Yetiştiricileri Birliği 2. Başkanı Ramazan Keklik, şifa kaynaklarının kurumak üzere olduğunu söyledi.

Ekonomi 27.06.2021 - 11:52 27.06.2021 - 12:14

Dünyada arıcılık konusunda Türkiye’nin dünya ikincisi olmasına rağmen bir damla bala hasret kaldıklarını belirten İzmir İli Arı Yetiştiricileri Birliği 2. Başkanı Ramazan Keklik, “Gelişmiş ülkeler arıcılığın önemini biliyor. Arıcılarını destekliyor. Yeterli desteği alamamamıza rağmen dünya ikincisi durumdayız. Kovan başına 15 lira olan destek en az 30 lira olmalı. Bazı projeler kapsamında verilen desteklerin arkası aransın ülke kaynakları gelişi güzel heba edilmesin. Geçen yıl yarım kapasite bal aldık bu yıl hiç alamadık arıları beslemekten yorulduk ekonomik olarak besleyemez hale geldik. Elimizdeki arıların yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayız. Maalesef arılarımızı besleyemezsek 2022 yılına çıkaramayacağız”dedi.

FİYATLAR BORSADAN KÖTÜ
Bal fiyatlarındaki değişimin borsadan daha hızlı olduğuna dikkat çeken arıcı Ramazan Keklik, “Boş kovan 220-230 lira. Bize balın kilogram maliyeti 20 lira en azından 30 liraya satabilmemiz gerekiyor. Bal benzeri ürünlerin kilogramı 15 liradan satılıyor. Gerçek bal üreticileri mağdur oluyor. Ülke genelinde 100 bin İzmir’de aktif olan 2500-3000 arıcımız var. Ülkedeki arıcılık altyapısının güçlendirilmesi gerekiyor. Ülkeyi yönetenler, Akademisyenler, Bürokratlar, Milletvekilleri siyasi görüşünü bırakıp bir arıcılık kanunu yapmalılar. Sektörü prangalarından kurtarmalılar”şeklinde konuştu.

 

ÇAM BALININ MERKEZİYİZ
Dünya ve Türkiye’nin çam balında Ege ve Akdeniz’in merkez olduğunu kaydeden İzmir İli Arı Yetiştiricileri Birliği 2. Başkanı Ramazan Keklik, “İzmir’den Antalya’ya kadar olan bölge çam balı üretim merkezi. Çamlar kesiliyor, Kızılçamlar yok ediliyor. Çam balı üretim rekoltesi buna bağlı olarak düşüyor. Bu konuda ciddi tedbir alınmasını istiyoruz”dedi.  

ARILAR VARSA YARINLAR VAR

Amerika ve bazı ülkelerde bitkilerin tozlaşmasının teşvik edildiğini hatırlatan Ramazan Keklik, “Her üç gıdamızdan biri arılar sayesinde soframıza geliyor. Yani arılar varsa yarınlar var. Arılar yoksa, yarınlar yok. Kutuplar dışında dünyanın her yerinde arılar var. Ömürleri boyunca, bir çay kaşığının ucu kadar bal üretmek uğruna, 30 bin çiçek gezip, 240 km uçuyorlar. Bu uçuş sırasında da milyonlarca polen taşıyarak, bitkilerin üremesini ve doğanın sürekliliğini sağlıyorlar. Romanya 120 çeşit arı ürününü yetiştiriyor. Bizim ülkemizde bu çeşitliliği henüz yakalayamadık”şeklinde konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@