Tabii bu endişelerin bittiği anlamına gelmiyor. Liste başını hızla ekonomik kaygılar devralıyor. Son zamanlarda TL’nin kaybettiği değerle birlikte global olarak gündeme yerleşen Türkiye ekonomisine rağmen ekonomik olarak en çok kaygı duyan ilk üç ülke arasında değiliz. Fakat önceki aya göre 5 puanlık bir artış söz konusu

Rusya’da yoksulluk ve sosyal eşitsizlik kaygısı peak yaptı

Üçte birlik kesim (yüzde 32) ülkelerinin hali hazırda karşı karşıya olduğu en önemli konunun “yoksulluk ve sosyal eşitsizlik” olduğunu belirtiyor.  Bu konuda Rusya (yüzde 52) listenin başını çekiyor. Rusya’yı sırasıyla Kolombiya (yüzde 47), Macaristan (yüzde 44), Brezilya (yüzde 43) ve Türkiye (yüzde 43) takip ediyor. Bir önceki aya göre orta seviyeli bir yükseliş şu ülkelerde göze çarpıyor: Türkiye (+5) ve Japonya, Malezya, İsveç ve Polonya (tümü +4). Yoksulluk ve Sosyal eşitsizlik 4 ülkede en önemli endişe konusu olarak belirtiliyor: Rusya, Brezilya, Türkiye ve Almanya.

İşsizlik küresel olarak en çok kaygı duyulan ikinci konu olarak belirtiliyor. Her 10 kişiden üçü (yüzde 30) ülkelerinin karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan biri olarak işsizliği belirtiyor.  İşsizlik konusunda en çok kaygı duyan ülke Güney Afrika olmaya bu ay da devam ediyor (yüzde 66). İspanya (yüzde 56), İtalya (yüzde 53) ve Güney Kore (yüzde 50) ülkelerinde de işsizlik kaygısı yüksek oranlarda hissediliyor.

İşsizlik konusundaki endişe oranında bir önceki aya göre en yüksek artış İsveç ve Belçika’da (+4 puan) görülürken; Türkiye’de 11 puan ve Suudi Arabistan’da 10 puanlık düşüş görülüyor. İşsizliğin en önemli endişe konusu olduğu 5 ülke: Güney Afrika, İspanya, İtalya, Güney Afrika ve Hindistan.

Ipsos’un yapmış olduğu araştırmada yüzde 28’lik bir oranla koronavirüs endişesinin en düşük seviyesi görülüyor. İki ay önce Covid-19 konusundaki endişe yüzde 36 idi. Nisan 2020 – Eylül 2021 arasındaki dönemde ise Koronavirüs en çok kaygı duyulan konu olarak belirtiliyordu. Koronavirüs endişesinde aydan aya en çok artış Hollanda ve Belçika’da görülürken (+12 puan), Israil’de 14 puanlık düşüş görülüyor.  Yine de Covid-19 halen 6 ülkede en çok kaygı duyulan konu olarak belirtiliyor. Bu ülkeler Japonya, Avustralya, İngiltere, Suudi Arabistan, Kanada ve ABD.

Türkiye’de ise koronavirüs en çok endişelenilen konular arasında 4. sırada geliyor.

BM İklim Değişikliği Konferansı COP 26 ile de gündemde yer edinen iklim değişikliği konusu küresel kamuoyunun endişeleri arasında dokuzuncu sırada yer alıyor… Araştırmaya Türkiye’den katılan bireyler nezdinde ise ülke için endişelenilen konular arasında iklim değişikliği yüzde 8 ile yine 9. sırada belirtiliyor.