Romatoid artrit, diğer bir adıyla iltihaplı romatizma nedir? Kimlerde görülmektedir, nasıl tedavi edilmektedir?

Artrit eklemler tarafından üretilen bir iltihaptır. Bu iltihap vücut tarafından üretilen kronik bir inflamatuar bozukluktur. Hastalık bazı bireylerde;  cilt, gözler, akciğerler, kalp ve kan damarları dahil olmak üzere çeşitli vücut sistemlerine zarar verir. Artrit her yaştan insanı etkileyebildiği gibi çocuklarda da görülen bir hastalıktır.

Aşırı soğuk yada sıcak havalar iltihaplı romatizmaya neden olmaz. Artrit yani eklem ağrısının nedeni eklem yüzeyindeki zarda meydana gelen iltihaptır. Romatoid artrit sistemindeki bozukluktan kaynaklanır ve bağışıklık sisteminin bireyin kendi vücuduna, eklem dokularına zararıyla ortaya çıkar. Romatoid artrit bireyin eklem zarını etkiler ve eklem deformetisine neden olabilecek ağrılı bir şişmeye sebep olur. Romatoid artirid iltihaplanması vücudun diğer kısımlarına da zarar verebilir. 

Bireyin eklemlerin etrafını çevreleyen zarların iltihaplanması sonucu kıkırdağın kalınlaşması ve kemik dokunun yok olmasına sebep olur. Eklemleri bir arada tutan bağlar zayıflamaya başlar ve zamanla eklem doğal yapısını ve hareketini kaybeder. Romatoid artrit sürecinin nasıl başladığı hakkında  doktorların kesin bilgilere sahip değillerdir, ama hastalığı tetikleyici olarak çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan enfeksiyonel bakteri ve virüslerdir.

Romatoid artrit belirtileri nelerdir?

Romatoid artrit belirtileri arasında; 

Gözden kaçırmayın

Uzmanlar uyardı: Skolyoz arttıkça ameliyat ihtimali artar Uzmanlar uyardı: Skolyoz arttıkça ameliyat ihtimali artar
  • Hassas eklemler,
  • Genellikle sabahları uyandıktan sonra hareketsiz kaldıktan sonra oluşan eklem sertliği,
  • Yorgunluk,
  • Ateş,
  • İştah kaybı sıralanabilir. 

Romatoid öncelikle küçük eklemleri etkiler.Hastalık ilerledikçe el ve ayak bileklerine ,dirseklere,kaçlara ve omuzlara yayılır. Çoğu zaman semptomlar bireyin vücudunun her iki tarafında ortaya çıkar. Romatoid artrit semptomlarının şiddeti ve ciddiyetine göre değişebilir ve zamanla ağrılar azalarak kaybolur. Zamanla eklemlerin deforme olmasına neden olur. 

Romatoid artrit tedavisi 

Romatoid artrit için net bir tedavi uygulaması yoktur. Şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu olan kişilerde romatoid artrit tedavisi ömür boyu devam etmektedir. Tedaviye erken başlanırsa ve semptomlar erken saptanırsa ağrıların azami derece de hafiflenmesi sağlanır. Romatoid artirit tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir; 

  • NSAID; ağrıyı hafifletmekte ve iltihaplanmayı azaltmakta kullanılır .
  • Steroidler; eklem hasarını ve semptomları azaltmada kullanılır .
  • Antiromatizmasal ilaçlar; bu tür ilaçlar artiritin ilerlemesini yavaşlatır ve eklemlerde oluşabilecek kalıtsal sorunlardan korur.