Nihat AK/YENİGÜN - Türk Asansör sektöründeki başarılı iş kadınları büyük bir sevgi ile yaptıkları işlerindeki çıtayı biraz daha yukarıya taşımak için 2018 yılının Sevgililer Günü’nünde önemli bir başlangıç yaptı. Onlar, yarınlarına umutla bakan çağdaş, ilerici, demokratik Türkiye Cumhuriyeti Kadınları olarak; sektöre yeni ufuklar açacağı inancıyla Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş Kadınları Derneği‘ni (AYSKAD) kurdular.

Sektördeki yirmi yıllık deneyimi ile AYSKAD’ın kurucuları arasında yer alan Tansel Namlıses, kuruluş amaçların şu cümlelerle dile getiriyor: “Kadınını güçlendirecek faaliyetler yapıyorum. Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınlarımız özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte ekonomide, sanayide, bilimde, teknolojide, eğitimde ve siyasette etkin görevler alarak ekonomik kalkınmada önemli roller oynamaktadır. Türkiye ve dünyada öncüsü olmaya çalıştığımız kadın ekonomisine karşı başlayan bir yönelim var. Sektörümüzde kadın sayısının yükselmesi ve güçlü bir duruş ortaya koyması için kurumsal bir yapıya ihtiyaç olduğunu düşündük. AYSKAD’ı kurarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik.”

Tansel Namlıses

Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 1989 yılında mezun olan Tansel Namlıses, iş deneyimi ve sektörel değerlendirmesini ise, “Ar-Ge, kalite, çevre ve iş güvenliği, CE belgelendirme alanlarında tecrübeliyim. Halen Artı Plus Belgelendirme firması olarak hizmet veriyoruz. Asansör ve yürüyen merdiven sistemlerinde her cıvatanın önemi vardır. Bunlar en güncel yönetmelikler kapsamında olmalıdır. Asansör sektörünü ne çok sevebilirsin ne vazgeçebilirsin sıkıntılı bir sektördür. Bakanlık kararları tam olarak ülkeye yerleştirilememiştir. Gelişmiş ülkeler bu alandaki her şeyi yasalaştırmış ve keyfiliği kaldırmıştır” cümleleriyle oldu.

“EV ALIRKEN ASANSÖRE DE BAKIN”

AYSAD’ın öncülerinden olan Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Dilek, tesadüfen başladığı sektördeki yükselişini şu sözlerle dile getirdi, “Meslek lisesini bitirmemin ardından asansör montaj firmasında ön muhasebe personeli olarak 3.5 yıl çalıştım. 1999’da Çözüm Asansör Market Ltd.Şti.‘nin kurucu ortaklarından oldum. İzmir’de Çözüm Market Asansör Ltd.Şti ‘ni kurarak asansör iş dünyasının ilk kadın girişimcisi oldum. Her kademedeki teknik personelle çalışıyoruz. Asansörlerin projelendirilesi çok detay ve hesaplama gerektiriyor. En güzel anı teslimden önceki denetim aşamasıdır. Sektörün zor olmasının sebebi alaylı yoğunluğunun yüksekliği. Eski ustalıklar eski işçilikler geride kalmaya başladı. Bir iki yılda kendine ustayım diyenlerle iletişim kurmak çok zor oluyor. Türkiye’de ekonomik asansörler yapalım derlerken işçilik ve malzeme kalitesi düşüyor. Daire ve ofis alacak kişiler fayanslara duvar kağıtlarına baktığı kadar asansörlere bakmıyor. 26 yıldır bu sektördeyim. Son kullanıcı kendisi ve sevdikleri için asansör kalitesine baktığı gün sektör çok daha iyi yerlere gelecek.”

Dilek Dilek 1

“LİYAKATLİ KADINLAR ARTMALI”

Asansör sektörüne ilk kuşak olarak giriş yaptığına dikkat çekilen Ela Kocatepe, “2002’de başladığım sektörde idari, mali ve ticari müdürlükler yaptım. 2016’da kendi firmam Elassan Asansör San. Tic. A.Ş. kurdum. Sektördeki kadınlarımızın tamamı bir akrabasının yanında bu sektöre başlar ama ben ilk kuşağım. Asansör sektörünü sevdim, bu alan virüs gibi, girince kopamıyorsunuz. İnsanları canından bezdiren asansörleri güncellemek, insanlara son sistem can güvenliğini önemseyen sistemler oluşturmak çok keyifli. Bu sektörde liyakatli kadın sayısını arttırmak istiyoruz” dedi.

“SEKTÖRDE KADIN OLMAK ZOR”

Sektörde önemli bir yeri olan babasının mesleğini tercih eden Selda Tokoğlu, “Babamın Astor Asansör firmasında başladım. Babamdan mesleğin teknik inceliklerini öğrenerek yıllar içerisinde bakım ve montaj alanında deneyim kazandım. Asansör sektörünün nitelikli gelişimi için STK’ların önemine inanan bir insanım. Ege Asansör Sanayicileri Derneği EAYSAD’ da 3 dönemdir yönetimindeyim. Yönetmeliklerin sık değişmesi, denetim eksikliği ve mantar gibi açılan firmalar sektörü olumsuz etkiliyor. Kadın olarak bu sektörde olmak çok zor. Kadının detaycılığı pek alışılmış bir durum değil. Kadınlar bu sektöre kalite katıyor. Kadının olduğu ortamda bir seviye oluyor. Kadın dokunuşları sektörde hissedilmeye başlandı. Kadının sesinin güçlü çıkması ve istihdamına katkı sağlamak için dernek kurduk. Asansör Fuarına İzmir’de ev sahipliği yapmak son trendleri kentimize taşımak bizi mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

Selda Tokoglu2

HAYALDİ GERÇEK OLDU

Sektörde bir ilki gerçekleştiren Gülgün Gülol, “34 yıllık KATLİFT - KAT Asansör San. ve Tic. Ltd. Şti.nde 22 yıllık idari işler ve Kalite Yönetim Süreç Yöneticiyim. Kuyuda çalışacak ilk teknik kadını işe aldım. AYSKAD’la çok ciddiyetle yapılması gereken ama gerekli ciddiyet ve hassasiyetin gösterilmediği bir sektörde kadınlar olarak önemli bir adım attık. Deneyimlerimizi paylaşmak zorluklarla birlikte mücadele etmek kadınlarımızın güçlü duruşuna hizmet etmek için AYSKAD’ı kurduk. Sektörde çalışan kadınlarımızın detaycılığı, güçlü iletişimi ve titizliği takdir topluyor. Önümüzdeki dönemde babadan, eşten, abiden dayıdan değil kendi liyakati ile asansörcü olacak kadınlarımızı görmek istiyoruz. Adrenali yüksek, çok keyifli bir alan kadınlarımızı daha fazla görmek istiyoruz. Meslek liselerinin kariyer günlerinde mesleğimizi anlatıyoruz. Yönlendirdiğimiz öğrencilerimizin eğitimi, stajı ve iş bulması konusunda yardımcı oluyoruz. Severek yaptığım işimde daha uzun yıllar olmak bastonla dahi olsa çalışmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Gülgün Gülol1

Baba mesleği başarıyla sürdürenlerden biri olan Dilara Tetik, “Ben halkla ilişkiler ve reklamcılık okudum. Babamın firması Pamukkale Asansör firmasında daha sağlıklı bir iş hayatımın olacağını düşündüm. Asansör firmasında kadın olmasından bazıları nefret ediyor bazılarının ise hoşuna gidiyor. Erkek egemen bir sektör. Sektörde azınlıktayız. Kadınların iletişiminden memnun olanlar bizleri destekliyor. Sektörümüzde kadın sayısı artar özellikle mühendislikler ve teknik personel anlamında artar. Kuyuda, teknik kısımda az olsak da yönetim kısmındaki kadın sayısının hızla artacağını düşünüyorum” dedi.

Dilara Tetik

LOGO