2021 yılının son aylarına  girdiğimiz bu dönemde her senenin sonunda olduğu gibi önümüzdeki yılın asgari ücretinin ne olacağı milyonlar tarafından büyük bir merakla bekleniyor. 

2022 yılında işçilere verilebilecek en düşük maaşın ne olacağına dair çeşitli iddialar ve açıklamalar ise her sene olduğu gibi gündemde tartışılmaya başlandı. Milyonlarca işçi bu doğrultuda; “2022 asgari ücret zammı ne olacak ne zaman belli olacak” sorularının cevabını büyük bir merakla beklerken bir yandan da gündemde yeni asgari ücrete ve zammına dair birtakım iddialar dolaşıyor. Nitekim, her sene olduğu gibi bu sene de 2021 Aralık ayında asgari ücret zammına, bu kararı verecek bir komisyon toplanarak karar verilecek.

asgari ücret ne kadar olacak (2)

Asgari ücret zammı ne kadar olur?

İşveren temsilcileri ve işçi sendikaları arasında yapılacak görüşmelerin sonucunda 2022 asgari ücreti ve bu ücrete ne kadar oranda zam yapılacağı belli olacak.  Zammı belirleyen önemli faktörlerin ise; TUİK tespitleri ve enflasyon oranları olduğunu söylemek mümkün.. Görüşmenin ne zaman gerçekleşeceğine dair bir açıklama yapılmasa da 2021 Aralık ayında başlaması bekleniyor. Nitekim, Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerini 5 Aralık 2020’de gerçekleştirmişti fakat tarafların ortak bir noktada buluşulabilmesi 4. toplantının sonuna kadar gerçekleşememişti. 

2021 yılının asgari ücretine yapılan zam belirlenirken, pandemi koşulları da gözetilerek %21 oranında bir zam yapılmasına karar verilmişti.  2022 asgari ücretinin zam oranı için de %21 oranı baz alınırsa eğer, yeni asgari ücret 3.390 TL olacak. Nitekim, Komisyon tarafından karar verilecek zam oranı aralık ayında belli olacak. 

Yapılan tahminlerden birine göre ise Merkez Bankası tarafından açıklanan Piyasa Katılımcıları Anketi incelendiğinde 2021 yılının sonunda enflasyonun %16 civarında olacağı yönünde. Ek olarak, şimdiye kadar yapılan zamların yıl sonundaki enflasyon oranın 5 ya da 6 puan üzerinde olduğu düşünülürse, asgari ücrette yaşanacak artışın %21 ya da %22 seviyelerinde olacağı söylenebilir.. Bu tahmine göre 2022 yılında brüt tutar 4.364,50 TL olarak hesaplanırken net tutar ise 3,447,50 TL olarak hesaplanmaktadır.  Tahminlerin ve beklentilerin çoğu aralık ayında açıklanması beklenen asgari ücret zammının en az enflasyon kadar artırılması yönündedir.