'Aşı için orta sahada top mu çevirelim'

Futbolcuların da koronavirüs aşısı kapsamına alınmasına eğitimcileri üzdü. Anadolu Eğitim Sendikası'ndan öğretmenlere futbolcu formasıyla gitme daveti geldi

Güncel 12.04.2021 - 18:25 13.04.2021 - 08:03

Kerim UĞUR / YENİGÜN - Türkiye Futbol Federasyonu’nun Sağlık Bakanlığı’ndan futbolculara koronavirüs aşısı yapılması için onay almasına eğitimcilerden tepki geldi. Anadolu Eğitim Sendikası (AES) İzmir İl Başkanı Adnan Sarısayın formasını giyerek “Aşı için orta sahada top mu çevirelim” sözleriyle tepki gösterdi.

2022 Dünya Kupası eleme maçları sonrası Türkiye Milli Takımda pozitif vaka sayılarının artması üzerine harekete geçen TFF, kulüplerden futbolcu, personel ve teknik ekip listelerini istedi. Spor Bakanlığı'nın belirleyeceği takvime göre aşılama başlayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan AES İzmir İl Başkanı Adnan Sarısayın, “1 milyonun üzerinde öğretmen, eğitim çalışanı öncelikli olduğu söylenilen aşıyı beklerken Sağlık Bakanlığı tüm eğitim çalışanlarına çalım attı. Aşı için orta sahada top mu çevirelim? Eğitimde esas olan yüz yüze eğitimdir ancak, öğretmenler ve eğitim çalışanları aşılanmadan yapılan yüz yüze eğitim hem ciddi risk oluşturmakta hem de eğitimde aksaklıklara neden olmaktadır.

ÖĞRETMENLERİ AŞILAYIN, OKULLAR AÇILSIN’

Bu nedenle vakaların daha da artacağı öngörülerek yüz yüze eğitime ara verilmeli, bu süre zarfında öğretmenler ve tüm eğitim çalışanları ivedilikle aşılama işlemleri tamamlanmalıdır. Yüz yüze eğitim veren öğretmenler, eğitim çalışanları aşılanamamış iken futbolculara aşı da öncelik verilmesi doğru değildir. Aşı olabilmek için formamızı mı giyelim? Öğretmenlerin aşılanmasını hızlandırmak yerine futbolcuların aşılanması nasıl bir mantıktır? Öğretmenlere yedek oyuncu muamelesi yapmayın. Onları aşılayın, okullar açılsın. Çocuklarımız okullarında oynasın futbolu” diye konuştu.

Öğretmenlere forma ile işe gitme daveti

Meslektaşlarına seslenen Sarısayın "Öğretmenlerin ancak yüzde 10’u aşı olabilmişken, sağlık çalışanlarının aileleri, hizmet sektöründe çalışan lokantacılar, kahveciler, kuryeler aşılanmamışken seyircisiz sahada futbol oynayan futbolcuların aşılanması kararı doğru değildir. Öğretmenleri Okullarına forma giyerek gitmeye davet ediyoruz belki dikkat çekip aşı olabiliriz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar