Nihat AK / YENİGÜN - İzmir adına çok kıymetli bir kültür mirası olan ve birinci derece kültür varlığı olarak tescil edilmiş tarihi Borsa Sarayının en sağlıklı biçimde geleceğe taşıması için startı verilen rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri adım adım ilerliyor. Gazi Bulvarı’ndaki tarihi bina boşaltılarak pamuk ajan ve simsarları Akdeniz Caddesi’nde tutulan yeni mekana geçirildi. Ama asırlık geleneği aslı gibi sürdürmek isteyen borsa mensuplarını bu gelişme mutlu etmedi.
Yüz otuz yıllık bir borsanın yüz yıllık geleneği ‘KORBEY’in pandemi ve deprem nedeniyle askıya alınmış durumda olduğuna dikkat çeken İzmir Ticaret Borsası (İTB) Aracılar Meslek Komitesi Başkanı Rifat Kınay, “İzmir Ticaret Borsası’nın taşınması nedeniyle biz bu geleneği devam ettiremiyoruz. Meslek Komitesi olarak bu durumdan çok şikayetçiyiz. İTB Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımızla toplantılar yaptık. Bize bir çözüm üretilmesini istedik. Bize yeni alanda tahsis edilen bölüm işimizi aslına uygun olarak yapmamıza yeterli gelmiyor. Bize Korbey’i geleneklere uygun şekilde yapmamıza imkan sağlayacak bir yerin tahsis edilmesini istiyoruz” dedi.

rifat kinay - yenigün


GELENEKSEL KORBEY NEDİR?


Tarihi binadaki yenileme çalışmalarının ardından eski yerlerine taşınmak istediklerini belirten Komite Başkanı Rifat Kınay, geleneksel Korbey sistemini şu cümlelerle anlattı, “Korbey sisteminde her gün 12.20 ile 12.30 arasında seans düzenlenir. Küçük bir amfi tiyatroya benzeyen basamaklı altıgen yapıya çıkarak karşılıklı oturan alıcı, satıcı ve aracılar yüksek sesle pazarlık ederler. İplikçinin, çırçırcının ve tüccarların temsilciliğini yapan biz aracılar dünyadaki ekonomik gelişmeleri takip ederek ortaya çıkan arz ve talep durumuna göre alışveriş yapıyoruz. Tek balya ve lisanslı depoculuk sistemleri ile alt yapı yetersizliği nedeniyle Korbey’in günümüz şartlarında dijital olarak yapılabilmesi mümkün değil. Biz yüz yıllık geleneğin tarihi binada devam ettirilmesinde ısrar ediyoruz” şeklinde konuştu.


KORBEY Mİ ZORBEY Mİ ANLAMIYORLAR!

Korbey’in her şart altında devam ettirilmesinden yana olduklarını vurgulayan İTB Pamuk Borsası Ajanı İbrahim Öngünşen, “Pandemi ortamında okulların bile seyrek eğitimi gündeme aldığı noktada 80 metrekare alanda sıkışık bir ortamdayız. Bir masa etrafında sürekli ayaktayız. Uğultulu bir ortam oluşuyor. Kimse ne söylendiğini, fiyat deklarasyonunu anlayamıyor. Ürün ve numune göstermek için müşterilerimizin gelebilmesi mümkün değil. Yine çıraklarımız gelip gidiyor. Artı, İTB personelinin ofisleri arasındayız. Onların da gelip geçtiği düşünüldüğünde kimi an iğne atsan yere düşmez bir kalabalık oluyor. Temennimiz en kısa sürede fiziki imkanları daha uygun bir yerde Korbey faaliyetlerini sürdürmek” dedi.

İbrahim ogutsen-yenigün


“KORBEY YOK OLMASIN!”


Nureddin Şenli, “Korbey’de yetiştik meslek sahibi olduk. Anılarımız var bizim orada. Yok olmasını istemiyoruz. Tekrar tarihi binaya dönmeyi arzu ediyoruz. Orası dünyada eşi benzeri olmayan bir sembol oldu artık. Hiçbir ülkede böyle özellikte bir borsa yok. Tüccarımız, simsarımız ve ajanımız burada karşılıklı oturup alıyorum satıyorum deyip işlem yapıyor. Bu geleneksel alışveriş şekli büyük ilgi ve beğeni topluyor. DışarIdan gelen müşterilerin hoşuna gidiyor. Atalarımızın, ustalarımızın ve üstatlarımızın usullerindeki geleneğini sürdürmek istiyoruz.
 

Söz senet yerine geçiyor

Pamuk fiyatlarının belirlenmesi için Avrupa borsalarında uygulanan Korbey yöntemi 1921’den itibaren İTB’de uygulanmaya başladı. İTB’nin geçtiğimiz aylarda taşındığı Gazi Bulvarı’ndaki tarihi binanın temeli 25 Kasım 1926'da atılıp 11 Haziran 1928 tarihinde tamamlandı. Tarihi binada aralıksız sürdürülen geleneksel Korbey sisteminde verilen söz senet yerine geçiyor.