Aspendos Antik Tiyatrosu; Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belkıs köyünde yer almaktadır. Antalya'nın 8 kilometre doğusunda bulunan Aspendos ülkemizin en önemli tarihi yerlerinden biridir. Romalılar tarafından açık hava tiyatro olarak inşa edilen önemli bir kültürel ve tarihi miras olan Aspendos Antik Kenti günümüzde pek çok ziyaretçiye kapılarını açmaktadır.

Aspendos Antik Tiyatrosu tarihi

Aspendos Antik Tiyatrosu tarihi milattan önce 10.yy’a dayanmaktadır. Antik Kent, Akalar tarafından kurulurken  antik tiyatro ise milattan sonra 2. yüzyılda Romalılar tarafından kurulmuştur. Kentin ve antik tiyatronun günümüze kadar korunmasının en önemli nedenlerinden biri bölgenin ticaret yolu üzerinde bulunmasıdır. Ek olarak, bölgenin yakınlarında yer alan nehir de Antik Kent’in yüzyıllar boyunca ayakta kalmasını sağlamıştır. Roma’dan sonra bölgeye hâkim olan Selçuklu Devleti, Antik Kenti ve tiyatroyu daha fazla korumuş ve geliştirilmesine de oldukça katkı sağlamıştır. Bu dönemde Kent, Selçuklular tarafından tamir ve tadilat işlemlerine uğramıştır. 

15000 kişinin oturabileceği kapasiteye sahip olan Aspendos Antik Tiyatrosu dünyanın en önemli antik tiyatroları arasından bulunmaktadır. Eşsiz tarihi özelliği ile her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır ve önemli bir kültürel mirastır.

Aspendos-Antalya

Aspendos Antik Tiyatrosu ulaşımı

Yaz aylarında daha fazla ziyaretçi kabul eden Aspendos Antik Tiyatrosu deniz turizmin yanı sıra kültürel gezintiler yapmak isteyenlerin de ilk sırasında yer almaktadır. Tiyatroya ulaşabilmek için ilk olarak Antalya’ya bağlı olan Serik ilçesine ulaşılmalıdır. Eğer otobüs kullanarak Antalya’ya gelinmiş ise otogardan Serik’e giden dolmuşlar bulunmaktadır. Bu dolmuşlar Aspendos Antik Tiyatro’sunun önünden geçen minibüslerin bulunduğu durağa yolculara bırakmaktadır. Ardından dolmuşa binerek Antik Kent’e ulaşılabilmektedir. 

Özel araç ile gidilmek isteniyorsa; Aspendos Antik Tiyatrosu için Antalya- Alanya yolu kullanılmalıdır. Bu yolun 44. Km’sinden kuzeye dönen yol izlenerek Antik Kent’e varılabilmektedir. Antalya’ya 50, Side’ye 35 ve Alanya’ya 94 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bulunduğu konum nedeniyle Antalya’ya giden tüm yollarla Antik Kent’e ulaşım sağlanabilmektedir. Aspendos’a giden yol üzerinde bulunan turlardan yaralanabilir. Bu turlar sayesinde, Aspendos’un tarihi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olunabilir.

Tarihi Aspendos Antik Tiyatrosu’nun ziyaret saatleri yaz aylarında 08:00 ile 19:00 arasındadır. Kış aylarında da 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaretçilerine kapılarına açmaktadır. Antik Kent’e müze kartı ile de giriş yapılabilmektedir.