Bir göz rahatsızlığı olan astigmat, bir diğer adı ile astigmatizma, göz merceğinin yuvarlak şeklinde olması gerekirken elips şeklinde olması durumudur. Bu durum gözde astigmat adı verilen rahatsızlığın olması anlamına gelmektedir.  Bu rahatsızlığa sahip kişilerin göz şeklinde normal olmayan bir eğim mevcuttur. Kornea veya lenste normal olmayan bir eğim, ışığın retinada tam olarak odaklanamamasına ve net olmayacak bir görüntü oluşturmasına neden olur. Normal koşullarda bir  kornea ya da lens, küre gibi orantılı bir eğime sahiptir; ancak kişide astigmat rahatsızlığının olduğu durumlarda bu küre şeklindeki yapı, orantısız eğime sahip elips benzeri bir yapıdadır.

Genellikle doğuştan gelen astigmat, gözün yaralanması ya da bir göz ameliyatı sonrasında da oluşabilmektedir. Oluşan bu rahatsızlık hastaların noktasal şekilleri, kenarları uzamış ve dağılmış bir şekilde görmesine neden olmaktadır. 

Sağlıklı bir gözde, doğru eğriliği olan bir kornea ve lens, gözün arkasında bulunan retinada doğrudan ve keskin bir biçimde odaklanmış bir görüntü oluşturmak için gelen ışık ışınlarını kırar. Söz konusu bu rahatsızlığa sahip bir göz yapısında ise bahsedilen bu ışık ışınları doğru bir şekilde kırılmaz ve sonuç olarak bulanık bir görüntü elde edilmiş olur.

Astigmat belirtileri nelerdir ?

  • Yakın veya uzak mesafe farketmeksizin bulanık görme
  • Uzun süreli odaklanmalarda göz yorgunluğu hissedilmesi
  • Çift görme 
  • Baş ve göz ağrısı
  • Gözlerde aşırı kayma
  • Göz yorgunluğu gibi sebepler hastalarda en çok gözlenen belirtiler arasında bulunmaktadır.

Kişinin bulanık ve çift görmesine neden olan bu rahatsızlık farklı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Gözlük tedavisi, kontakt lensler ile tedavi ve lazer ameliyatı tedavisi astigmat tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

  • Gözlük tedavisi : Gözlük camları net görmede bozukluk yaşamamıza neden olan kornea ya da lensin astigmatik şeklini düzelterek net bir görüntü oluşmasını sağlamaktadır.
  • Kontakt lensler ile tedavi : Kontakt lensler kullanım alanlarına göre farklı özellikte üretilebilmektedirler. Kontakt lensler de daha net bir görüntü oluşması için kullanılan astigmat tedavisi çeşitlerinden biridir.
  • Lazer ameliyatı ile tedavi : Lazer tedavisi kendi içerisinde de çeşitlere ayrılmaktadır,  göz durumuna göre bu çeşitler farklılık gösterebilir.