Herkesin bir yerlerde sürekli karşısına çıkan bir alan olan astroloji aslında tam olarak nedir ve günlük yaşantıda, kariyer hayatında ya da duygusal manada ne işe yarar? Astroloji, gezegenlerin, güneşin ve ayın; astronomik fenomenlerin insanların karakter özellikleri ve davranışları üzerindeki etkilerini konu alan ve bilimsel bir temele sahip olmayan yoruma dayalı bir alandır. Yunanca’da yıldız anlamında olan “astro” ve bilgi kelimesine eş değer “logos” kelimelerinin bir araya gelerek oluşturduğu bir isimdir. Peki astroloji ne işe yarar, insan hayatını nasıl etkiler? 

Astroloji vasıtasıyla bir kesim, kişileri gelecekte etkileyebilecek gök hareketlerinden bahseder. Bir süredir gündemde olan ve gezegene bağlı olarak farklı konuları etkileyen retrolar da astrolojinin bir alt başlığı olarak insanların karşısına çıkıyor. İnsanların birbirleriyle olan iletişimleri, duygusal ilişkileri ve teknolojik aletlerin aksaklık yaratması gibi durumlar bu retrolarla açıklanır hale gelebiliyor. Esas manada, genele hitap eden astrolojinin yanı sıra, bu ilmi kişiye özel bir şekilde sergileyen astrologlar, o kişinin hayatına dair önemli bilgileri verebildiklerini iddia ediyorlar.

Astroloji temel manada neye yarıyor?

Astroloji gökteki cisimlerin hareketlerini analiz ederek bunu insan, toplum ve ülkelerin gelecekte yaşayacakları etkileri tespit edebildiğini iddia eden bir ilimdir. Astrolojiye göre, kişi doğduğu yerde, gün, saat ve yıla bağlı olarak bir “doğum haritası”na ya da “yıldız haritası”na sahip olur. Bu harita, kişinin güçlü ve zayıf yönlerini; aile ve arkadaşlık ilişkilerinin nasıl yürüyeceğini; duygusal anlamda kişiyi nelerin beklediğini içeren bir yol haritası olarak tarif ediliyor. Bu doğrultuda, kişinin dikkat etmesi gereken noktalar, geliştirmesi gereken yanları ve artık üstünde durmasına gerek olmayan güçlü tarafları gösteriliyor. Bu da aslında kişinin yaşamında nelere odaklanmasını sağlamaya yönelik bir yönlendirme olarak görülebilir. 

Astrologlar, özellikle bunun bir ilim olduğunu ve bir fal olarak görülmemesi gerektiğini savunuyor. Doğum haritası ve günlük veya haftalık burç yorumları gibi astrolojik yorumlar temel manada ihtimalleri kişinin önüne çıkarmak, fark etmesini sağlamak için tasarlanan metinler bulunuyor. Metinlerde ihtimal olarak kişilere sunulan başlıklar, bir fal gibi kesinlik belirtmeyen ve kişiden kişiye göre değişebilir yorumlar bulunmaktadır.