'Ata tohumu özgürlüktür'

İzmir'de düzenlenen tarım fuarında Ata tohumları büyük ilgi gördü. Ata tohumu gönüllüsü Nurullah Kılıç, Bir avuç ata tohumunun özgürlük olduğunu söyledi

Ekonomi 29.06.2021 - 09:55 29.06.2021 - 09:55

Nihat AK / YENİGÜN -Avrupa Birliği Dış Ticaret Uzmanı Nurullah Kılıç, 6 yıl önce ata tohumu üretimine gönül verdi. Bu alandaki çalışmaları vatani bir görev kabul eden Kılıç, ata tohumlarının bir milletin açlık tokluk meselesi olduğunu bu nedenle de halkın özgürlüğünün bir avuç ata tohumundan geçtiğini söyledi. Kılıç, "Tohumu özgür olmayan bir millet asla özgür olamaz. Ama ne yazık ki yıllarca yerel tohumlarımıza sahip çıkılmadı. Yasak söylemleriyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yerel tohumlar yüzde 95 oranında kaybolarak yerini hibrite bıraktı" dedi.

"TAHAKKÜMDEN KURTULALIM"
Pandemi ile birlikte tarım ve gıda güvenliğinin kıymetinin anlaşılabildiğini belirten Kılıç, "Gıda güvenliğinin sağlanması, sağlıklı nesiller, çok uluslu tohum şirketlerinin tahakkümünden kurtulmak, topraklarımızın ölmemesi için yerel tohumlara sahip çıkmak ve yaşatmak zorundayız. Bu bizim vatandaşlık görevimizdir. Ata tohumlarına sahip çıkmak bir halk hareketidir. Bu haliyle devam edersek, bir tarım ülkesi olan Türkiye'de tarım tamamen bitecek, tamamen dışa bağımlı hale geleceğiz"şeklinde konuştu.

"HİBRİTLE KONTROL EDİYORLAR"
‘Dünya'da bir milyar aç insan var, bunları ancak verimi yüksek tohum kullanarak doyurabiliriz' sözleriyle ve ‘Yeşil Devrim' diye anılan projeyle hibrit tohumların önünün açıldığına dikkat çeken Avrupa Birliği Dış Ticaret Uzmanı Nurullah Kılıç "Henry Kissinger'in 'Petrolü kontrol edersen ulusları, yiyeceği kontrol edersen insanları kontrol edersin' demişti. Bunu hibrit tohumculukla yapıyorlar” dedi.

"COĞRAFYANIN MAHSULÜ"
Ata tohumu meraklılarından Mihriban Kehribar, "Eskiden bahçemizden kopardığımız domatesin, biberin, patlıcanın ve kabağın tohumunu alırdık. Bir sonraki yıl o tohumdan güzel ürünler alırdık. Uzun zamandır ata tohumlarımızı bulamıyorduk. Şimdi şimdi görmeye bulmaya başladık. Yaşadığımız coğrafyanın iklim şartlarına uygun sebzeleri yetiştirmek ve tüketmek istiyorum. Ata tohumu bulduğumda hemen alıyorum" şeklinde konuştu. 

ÇİFTÇİMİZ ATA TOHUMUNA YÖNLENDİRİLSİN
Hibrit tohumları kullanmanın tedirginliğini yaşadıklarını belirten Fikret Canbolat, "Hibrit tohumla üretilen sebze ve meyveye endişeyle yaklaşıyorum. Bugün olmazsa da yarın neslimizde ne gibi hasarlar bırakacağını bilmiyorum. O nedenle bahçemde küçük küçük bölümler yaptım. Bir kısmınıda saksılarda olmak üzere evimin ihtiyacını mümkün olduğu kadar doğal ortamlarda yetiştirmeye çalışıyorum. Tarım bakanlığımız çiftçimizi de Ata tohumuna yönlendirirse iyi olur kanaatini taşıyorum"dedi.

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@