25.11.2019, 06:52

Atatürk ve öğretmenlerimiz

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra 1 Kasım 1928 yılında Latin harfleri kullanılmaya başladı. Daha sonra “Millet Mektepleri” açıldı.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra 1 Kasım 1928 yılında Latin harfleri kullanılmaya başladı. Daha sonra “Millet Mektepleri” açıldı. 
O gün Mustafa Kemal Atatürk de başöğretmen olarak kabul edildi.
Artık Türkiye değişmeye başlamıştı. Latin harfleri ile hazırlanan alfabeyi öğretmek, okur- yazar sayısını artırmak için ülke genelinde seferberlik başlatıldı.
İstiklal Savaşı daha bitmeden, Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce 1921 yılında Ankara’da “Maarif Kongresi” düzenlenmiş, Mustafa Kemal de cepheden gelerek kongrenin açılışına katılmıştı. Açılışı yapan Mustafa Kemal, kongreye katılanlardan “Milli Terbiye” programı hazırlanmasını da istemişti. Burada da, “Gelecek 'nesiller' öğretmenlerin eseri olacaktır” ifadelerini kullanmıştır.
Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında da illerde bulunan ilk öğretmen okulları (muallim mektebi) (Erkek ve Kız İlk Muallim Mektepleri) valiliklerden alınarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlandı.
Türkiye’de öğretmenlik mesleği diğer ülkelere göre çok daha saygındır. Çünkü, ülkelerin kalkınmasında en önemli görev onlara düşüyor..
Çünkü Atatürk’ün dediği gibi; “Gelecek 'nesiller' öğretmenlerin eseri olacaktır…”   
Eğitime ve öğretmene çok değer veren Atatürk, “Unutmayın ki; Cumhuriyet sizden ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ nesiller ister” ifadelerini kullanmıştır…
Şehir hayatı, yıldırım hızıyla gelişen teknoloji bizim bazı geleneklerimizi de unutturdu. Eskiden şehirlerde de olsa, Anadolu’nun en ücra köşesinde de olsa bir öğretmen bir cadde ve sokaktan geçerken herkes onlara selam verir,  ayağa kalkarak saygılarını gösterirdi. 
Şimdi, "öğretmene" sevgi, saygı tek güne indi.
Atatürk’ün doğumunun yüzüncü yıldönümü olan 1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü kutlanıyor. Geleceğimiz için çok başarılı bilim insanları yetiştirecek, öğretmenlerimize sadece 24 Kasım’da değil yılın her gününde sevgimizi, saygımızı göstermeliyiz. Çünkü öğretmenler geleceğimizin mimarlarıdır. 
Tüm öğretmenlerimizin her gününün “24 Kasım” olmasını diliyor, bu anlamlı günde önlerinde sevgi ve saygı ile eğiliyorum…
Haftaya buluşmak dileği ile… 

Yorumlar