Günlük yaşamda kullanılan pek çok ürünün doğada yok olması oldukça güçtür. Bu durumda doğada çözülemeyen atıkların birikmesi sonucu dünyamız bir çöplük haline gelmeden önlemler alınması gerektiğinin farkına varılmıştır. Sürdürülebilirlik için de atıkların doğada çözülebilmesi, ayrıştırılabilmesi gerekir. Çözünebilen atıklar bir kez daha kullanılabilmek için geri dönüşümle ayrışmaya gönderilmektedir. Peki, çözünebilen atıklar hangileri olmaktadır?

Doğada çözülebilen atıklar hangileridir, ne kadar sürede çözünebilirler?

Atıkların doğada çoğalması durumu ise artan nüfus ile birlikte daha da görünür olmaya başlamıştır. Bilinçsiz kullanımda ise atıkların verdiği zararlarda artış görülür. Çözünebilen atıklar doğada sebep olduğu yıkım bir nebze daha az olarak bilinmektedir. Ancak kısa sürede çözünebilmesi önemlidir. Bu noktada atıkların doğada ne kadar sürede yok oldukları ise merak konusudur. Hangi atıkların doğada ne kadar sürede kaybolduklarının süreleri merak edilirken bazıları pek çok araştırma sonucu sunulabilmiştir. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilir:
-Olta ipi (Misina) 600 yıl.
- Plastik şişe 450 yıl.
-Plastik poşet ve telefon kartları 1000 yıl.
-Bebek bezi 450 yıl.
-Pil ve demir 300 yıl.
-Kumaş 1 ile 5 ay arası.
-Meyve atıkları 2 ay.
-Karton süt kutusu 3 ay.
-Yün çoraplar 1 ile 5 yıl arası.
-Gazete 6 hafta.
-Kontrplak 1 ile 3 ııl.
-Karton kutu ve gazete 2 ay.
-Mendil 2 ile 4 hafta.
-Sigara izmariti ve sakız 1 ile 5 yıl.
-Pamuk elbise 2 ile 5 ay.
Çözünebilen atıklar arasında gündelik yaşamda sıklıkla kullanılanlar yukarıda örnek verilmiştir. Bunlar dışında doğada çözünebilen atıklar arasında daha uzun sürelere yayılanlar da bulunabilmektedir. Doğaya atılan atıklarda yarısından fazlasının boya ve ürünlerinden oluşabildiği unutulmamalıdır. Aynı zamanda geri dönüşü mümkün olamayanlar kesilen ağaçlar oluyor. Bu ağaçların yerini beyaz kâğıt elde edilmesi kaplıyor. Bir ton gazete kâğıdından geri dönüşüm yolu ile doksana yakın ağaç kazanılabilmektedir. Geri kazandırılan bir ton cam atık ile de 90 litre petrolden tasarruf sağlanabiliyor.  Bu kadar uzun süre zarfında yok olmaları bizlere bir mesaj da verebilmektedir. Bilinçli tüketim artık bu devirde bir nevi şart olagelmiştir. Çöpleri atarken ve tüketim gerçekleştirirken bir daha düşünebilmeliyiz.