Bebeklik egzaması olarak da isimlendirilen atopik dermatit genellikle süt çocukluğu evresinde; ciltte oluşan kuruluk, yanaklarda, kollarda ve bacaklarda, gövdede egzamatöz deri yaraları ve kaşıntı ile ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde ek gıdalara geçiş döneminde besin duyarlılıklarının ortaya çıkmasıyla beraber atopik dermatit belirtileri gözlemlenmektedir. Bu hastalığın görüldüğü çocuklar, ileriki yaşlarda da alerjik hastalıkların devamlılığının oluşmaması için her zaman takip altında olmalıdır.

En çok görülen bölgeler yüz ve yanak olsa da saç dibinden, ayaklara kadar vücudun her bölgesinde bu rahatsızlığa rastlanabilmektedir.

En çok bebeklerde karşılaşılan belirtiler yüz ve yanak bölgesinde görülmektedir. Yanaklarda kızarıklık, tahriş, kuruluk gibi benzeri belirtiler ve leke benzeri hatta beyaz, siyah, kahverengi gibi bölgesel lekelenmeler atopik dermatit rahatsızlığında görülmektedir. Bebekler büyüdükçe de yer değişikliği görülebilir. Yanaklardaki belirtiler kaybolabilir veya yanaklarla birlikte kol ve bacak bölgelerinde de görülebilir. Kısacası hastalık farklı bölgelere geçiş yapabilmektedir.

Belirtileri ise şu şekildedir:

·        Kurumuş deri yüzeyi ve yüzde soluklaşma

·        Avuç içi ve ayak tabanındaki çizgilerin yoğun olması

·        Gözaltı morlukları ve çizgilenmeleri

·        Düşük saç çizgisi

·        Parlak tırnaklar ve dudak ya da dudak kenarında oluşan çatlaklar

·        Boyun bölgesinde katlanmalar

·        Deride renk değişikliklerinin gözlenmesi

·        Tekrar eden ve yoğun şekilde olan kaşıntılar  

atopik dermatit 2

Bebeklik çağından başlayıp 13-14 yaşına kadar atopik dermatit devam edebilmektedir. Çocukların büyümesiyle birlikte görülen belirtilerin azalması beklenir. Ergenlik dönemine kadar atopik dermatitin yüzde 80-90’ı son bulmaktadır. Fakat bebeklik döneminden itibaren başlayıp yetişkinliğe kadar devam etme olasılığı da yüksektir. 

Atopik dermatit tedavisi nasıldır?

Bu sağlık sorununun tedavisi iki şekilde planlanmaktadır. Birincisi, hastanın şiddetli olarak akut atak geçirdiği zaman gerçekleştirilmektedir. Bu dönemde rahatsızlığı yaşayan kişinin sürekli olarak kullanması gereken nemlendirici ve krem gibi ilaçlar verilir. Çünkü bu dönemde çocukların ciltleri oldukça hassas ve kurudur. Bu sebeple dermatoloji uzmanı tarafından verilen kortizonlu kremler ve antihistaminik şuruplar kullanılmaya başlanmaktadır. Bu ilaçların kullanımları ise oldukça önemlidir. Atopik dermatit atağından sonraki tedavi sürecinde devamlı olarak vücudu neme doyuracak nemlendiricilerin kullanılması gerekmektedir.