Ayak mantarı, yaş-cinsiyet fark etmeksizin sıkça görülebilen bir rahatsızlık olarak ortaya çıkıyor. Bu rahatsızlığın belirtileri arasında kızarıklıklar ve kaşıntılar bulunuyor. Ancak bu kadar sık görülen bir rahatsızlık olması yanında çözümü için de bir o kadar fazla doğal yöntemler bulunmakta. Bu yöntemler ile evde rahatlıkla bu hastalığa çare bulunabiliyor. 

Ayak mantarına ne iyi gelir?

Enfeksiyon ile temas dâhilinde bulaşan  ayak mantarının tedavisi günümüzde artık daha kolay. İlk olarak bu rahatsızlığa sahip olan bireylerin dikkat etmesi gereken nokta ılık su ve sabun yardımı ile düzenli olarak ayaklarını yıkamaları ve temiz tutmaları oluyor. Ardından ise ayakları kurulamak ve parmak aralarını düzenli olarak kontrol etmek gerekmekte. Ayaklardaki nem düzeyini azaltmak da bir o kadar önemli. Bu aşamada bebek pudrası, kullanılması önerilen ürünlerden biri.

Bir diğer dikkat konusu ise temiz çorap ve hava aldıran çorapların kullanımı olmakta. Çorap ve havlu kullanımına dikkat edilmesi ve bu eşyaların paylaşımının yapılmaması da bu noktada önemli.   

ayak mantarı tedavisi

Ayak mantarı tedavisi için en sık kullanılan doğal yöntemler

Doğal yöntemler arasında ayak mantarı tedavisi için önerilebilecek ilk şey çay ağacı yağı oluyor. Pek çok cilt rahatsızlığına çare olarak bilinen çay ağacı yağının ayak mantarı tedavisi için de etkili olduğu bilinmekte.

Bir diğer tedavi için kullanılabilecek yağ çeşidi ise lavanta yağı olmakta. Mantarın yayılması ve önlenmesinde içerisindeki antiseptik özellikler büyük rol üstlenmekte. Bunun yanında günlük hayatta sıklıkla kullanılan sirke tedavisinin de yeri yadsınamaz. Bulundurduğu asit ve enzimler ile elma sirkesi mantar tedavisinde önemli bir rol üstleniyor. Vücut sıcaklığında olan sirkeli suda ayakların bekletilmesi, sirke tedavisinde önerilenler arasında. Bunun yanında limon suyu ve zeytinyağı kullanımı da tırnak ve parmak aralarında etkili olmakta. 

Ayak mantarı rahatsızlığını gidermede mantar ilacı kullanımı da oldukça yaygın. Ancak mantar ilacı kullanımı yanında doğal yöntemlerden biri olan kına yakma yöntemi de ayak mantarı sorununun başlangıcında alınabilecek önlemlerden biri olarak görülüyor. Sodalı su yöntemi de aynı şekilde mantar ilacı kullanımına gerek kalmadan bu rahatsızlığı tedavi edebilen doğal çözümlerden biri.