AYDIN’A SİNEMA GELİYOR

AYDIN'A SİNEMA GELİYOR

Ege Bölgesi illeri Türk sinema sektöründe dikkat çekmeye devam ederken yeni girişimlere ve projelere Aydın’da dahil edilmeye başlandı.

AYDIN'A SİNEMA GELİYOR

Ege Bölgesi illeri Türk sinema sektöründe dikkat çekmeye devam ederken yeni girişimlere ve projelere Aydın’da dahil edilmeye başlandı.

AYDIN'A SİNEMA GELİYOR
20 Kasım 2017 - 11:13

AYDIN’A SİNEMA GELİYOR

Ege Bölgesi illeri Türk sinema sektöründe dikkat çekmeye devam ederken yeni girişimlere ve projelere Aydın’da dahil edilmeye başlandı. Son yıllarda gerek maliyetleri düşürmek gerekse doğal güzellikleri, halkının cana yakınlığı, yerel şivesi ve aranan kültürel malzemenin bolluğu nedeniyle Türk sinema sektörünün mesken tuttuğu kıyı Ege şehirlerinde yeni bir projeye daha start verilecek.

Doğası, tarihi ve turistik güzellikleri ile yöre insanının günlük yaşantılarını, şive, giyim-kuşam, yemek ve müzik kültürlerini konu alacak yeni bir film ve dizi projesi üzerinde çalışmalar başladı. Türk sinemasına romantik komedi dalında Dondurmam Gaymak, Entelköy Efeköye Karşı, Mandıra Filozofu, İftarlık Gazoz gibi çok sayıda filmin ve dizinin ilhamı olan bölge sinema sektörü malzemesi açısından çok zengin bulunuyor.

Aydın’dan sihirli perdeye uyarlanması düşünülen yeni projenin tepe noktasında çok sayıda kurum ve kuruluş yer alacak. Konuyla ilgili Halkın Sözcüsü’ne konuşan Carat Film Yapım şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Barutcu projeyi şu sözlerle değerlendirdi.

Halkın Sözcüsü: Son yıllarda adından sıkça söz ettiren Carat Film’i bilmeyen yok artık. Peki bilmeyenler için soralım, Murat Barutçu kimdir? Carat film macerası nasıl başladı?

Murat Barutcu: 1971 Yılında Zonguldakta doğdum. Eğitimimi İstanbul’da tamamladım. Uzun yıllar işlerimiz dolayısıyla İstanbul’da yaşadık. İstanbul’un yoğunluğu bizi yorunca İzmir’e yerleşme kararı aldık. Uzun yıllar sinema sektörünü dışardan takip ediyordum. İzmir’de bir süre tatil yapıp dinlendikten sonra, Egeli gençlerin yani bu bölgede sinemanın okulunu okuyan yada sinemaya ilgi duyanların  çalışmak için İstanbul’a gittiğini gördüm. İzmir başta Ege illerinde sinema sektörüyle ilgili büyük bir eksik olduğunu fark edince, neden olmasın dedim ve Carat Film olarak başta Ali Cumhur Demir olmak üzere danışmanlarımla çalışmaya ekip toplamaya başladım. Nihayetinde İzmir’de böylesine çekirdek kadro toplamak zor olduğu için ilk etapta baya zorlandık fakat, Markamız tanınmaya başlandıkça insanların bize olan güveni ve talebi arttı. Ekibimize yeni katılan arkadaşlarımızla birlikte, film sektörüne katkı sağlama, sanat üretme, İzmir’de bu işi yaşatma aşkıyla yola çıktık. Post prodüksiyon kısmında da Yaşar Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olan Aziz İmamoğlu’nun da çok faydasını gördük. Bize danışmanlık yapıp iyi insanlar ve kaliteli şirketlerle çalışmamızı sağladı. O da İzmir’de bu sektörü yaşatmak için çabalayan değerli bir insan. Nihayetinde Zor oldu ama oldu, İkinci filmimizi geçen hafta sonu itibariyle bitirip, ekipçe güzel bir kutlama yaptık.

Halkın Sözcüzü: Birinci filminiz 11’idi sanırım,bu biten ikincinin adı ne olacak ve konusu nasıl?

Murat Barutçu: Evet ilk filmin adı 11’di bu filmin adı ise Seçilmiş XII, yani Seçilmiş 12 olacak. 11 filminde birbiriyle özdeşleşmiş ikizler vardı. Birbirine benzeyen iki rakam. Filmin konusu da bildiğiniz üzere aile dizimi ve otoskopi hastalığı bulunan bir karakterdi. Bu filmde ise 12 rakamının evrendeki gücünü görüyoruz. Seçilmiş bir karakter 12’nin sırrını keşfetmek için yola çıkıyor. Zaten o noktadan sonra korku ve hayret verici enfes bir hikaye başlıyor. İsimde buradan geliyor. Seçilmiş XII.

 

Halkın Sözcüsü: Peki Aydın nereden aklınıza geldi ve buradaki projeniz hangi aşamada.

Murat Barutçu: Ege bölgesi özellikle denize kıyı olan yerleşim yerleri sinema ve dizi sektörü açısından bulunmaz bir nimet. Bu nedenle bölge Carat Film olarak bizim de planlarımızın içerisinde bulunuyor. İzmir, Bodrum, Fethiye, Muğla gibi önemli merkezlerimizde onlarca film yapıldı ve sinemamı değerleri arasına girdi. Biz de birkaç dostumuzun tavsiyesine uyarak projemize Aydın ilinden başlayacağız. Henüz araştırma yapıyoruz, ancak birkaç kez geldik güzel tespitlerle döndük. Umut ediyorum ki Aydın ve ilçelerini kapsayacak önemli bir projeye bizde çekeceğimiz bir filmle önümüzdeki aylarda katılacağız.   

 

Halkın Sözcüsü: Anlaşılan bir proje konsorsiyumuna siz de bir filmle dahil olacaksınız. Senaryo var mı?

Murat Barutçu: Tanımı tam olarak bu olmasa da öyle diyebilirim. Dediğim gibi şu an henüz araştırma aşamasındayız, sanırım iki hafta sonra fizibilite etmiş olacağız ve kararımızı Aydın’da yapacağımız bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuracağız. Senaryo konusunda sıkıntımız yok, Aydınlı yazar ve senarist arkadaşlarımızla çok ama çok iddialı bir senaryo hazırlıyoruz onu da önümüzdeki günlerde duyuracağız…

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEDEO, Marmaris'te ilk toplantısını yapacak
MEDEO, Marmaris'te ilk toplantısını yapacak
AK Parti'de önemli gelişme!  
AK Parti'de önemli gelişme!