Azazi tepkilere cevap verdi

"Benim ve sanatımın, doğduğum topraklarda, politikaya malzeme edilmesi beni derinden yaraladı"

Kültür-Sanat 19.09.2021 - 15:51 19.09.2021 - 15:59

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Kültür Zirvesi'nin gala gecesinde semazen temasıyla yapılan dans gösterisi tartışma konusu oldu. 

AK Parti ve MHP'den Ziya Azazi'nin performansına 'yarı çıplak semazen' tanımıyla sert tepki geldi. Büyükşehir Belediyesi ve CHP sert sözlerle eleştirildi. 
Büyükşehir Belediyesi açıklamasında, "3 saat süren sanatsal gösterilerin küçük bir bölümü üzerinden çağdışı bir anlayışla, bağnazca yorumlar üretmelerini elbette şaşırtıcı bulmuyoruz" ifadelerine yer verdi ve "O nedenle açıklamamız “çıplak semazen” başlığıyla paylaşımlar yaparak toplumumuzdaki dini hassasiyetler üzerinden algı yaratmaya çalışan karanlık zihniyetlilere yönelik değildir. Onların sanata, aydınlığa ve tüm çağdaş değerlere düşman olduklarının ve sahip oldukları hastalıklı zihniyetin tedavisinin de mümkün olmadığının bilincindeyiz" diye ekledi. Ziya Azazi gösterisinin bir sema ayini değil çağdaş dans gösterisi olduğu da belirtildi. 50’den fazla ülkede temsil etmiş bir modern dans sanatçısının Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi’nde “Mevlana’nın Çağrısı” eserinde de aynı gösteriyle sahne aldığını bildirdi. 

''Sanat düşmanlığı''


CHP İl Başkanı Deniz Yücel'in ''Daha önce aynı gösteriyle ve devletin kendi kurumlarının organizasyonlarıyla, ülkemizi yurtdışında temsil etmiş olan, sanatını başarıyla icra etmiş değerli bir koreograf ve dansçı, aynı performansı İzmir'de gerçekleştirince bazı kesimlerin İzmir Büyükşehir Belediyemizi hedef alması en hafif tabirle sanat düşmanlığı, İzmir düşmanlığı ve cehaletle açıklanabilir." ifadesi dikkat çekti. 

Gündeme damga vuran tartışmada son açıklama ise sanatçı Ziya Azazi'den geldi. Türkiye'yi 50'den fazla ülkede başarıyla temsil etmiş olan modern dans sanatçısı ve kareograf Azazi, "Benim ve sanatımın, doğduğum topraklarda, politikaya malzeme edilmesi beni derinden yaraladı" ifadelerine yer verdiği açıklamasında 'Gelişmekte olan Derviş' adlı gösterinin içeriğini derinleştirdiği açıklamasını Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin “Düne ait ne varsa dünde kaldı cancağzım, bugün yeni şeyler söylemek lâzım” sözüyle bitirdi. 

Azazi açıklamasına şu şekilde devam etti: ''Otuz iki yıldır sanat icra eden; beş kıtadaki elli ülkede sahne almış ve yıllarca ülkemizi temsil etmiş bir sanatçıyım. Ayrıca bugüne kadar otuz beş ülkede de ders vermiş bir eğitmenim.Birçok coğrafya, ulus, millet, kültür, din, inanış ve dille karşılaştım. Ömrüm boyunca sanat, bilim ve inanç arasındaki bağlantıyı aradım.Her zaman taraflı ve bölücü düşüncelerin ve davranışların uzağında kalmayı seçtim. Apolitik, doğa-hayvan ve insan sever olarak insani sorumluluğumu hep anlamaya ve gerçekleştirmeye çalıştım. Tahminen bu netliğimdendir ki; elli yılıma bu kadar şey sığdırdım.Tam da bu yüzden benim ve sanatımın, doğduğum topraklarda, politikaya malzeme edilmesi beni derinden yaraladı. Bugüne dek süren sessizliğimin sebebi de budur.İnsanlığın birliği için sorumluluklarımızın bilinciyle çalışmamız gereken bir çağdayız. Parçalayıcı her türlü davranışın arındırıldığı bir gelecek için çabalamalıyız. Herkesi, işte böylesi bir insani hizmete davet ediyorum. Güzel bir gelecek; ancak ve ancak sanat, bilim ve felsefede olduğu gibi politikada da bütünselliğin sağlanmasıyla mümkün olabilir.Bahsi geçen Dervish In Progress (Gelişmekte olan Derviş) adlı performansımda bir arınma hikayesi anlatmaktayım. Hayatta giyindiğimiz kimliklerden kurtulmayı, kalbi ve ruhu arındırmayı; özetle kabuk içinde kabuk olan benliğin çıplaklaşma çabasını sergileyen bir danstır bu. Gösterinin sonunda (ölümü temsilen) eteğin altında kalışım da, bu çabanın mezara kadar sürmesi gerektiğini ima eder.“Düne ait ne varsa dünde kaldı cancağzım, bugün yeni şeyler söylemek lâzım” der Celaleddin-i Rumi.Sanatsal özgürlüğün değerini bilen ve bu süreçte destek veren herkese can-ı gönülden teşekkür ederim.''

Yorumlar