Aksaray’ın kırsal kesiminde yer almakta olan bu tarihi bölge Anadolu’da bilinmeyen ve gizli kalmış hazineleri arasında yer almaktadır.

3 kata sahip bu yeraltı yerleşiminde onlarca oda bulunmaktadır. Kilisedeki nekropolde ise 37 tane ortaya çıkarılmış mezar bulunmaktadır. Bu mezarların arasında ise Aziz Mercurius’un ailesine ait olduğu düşünülmektedir. Geçtiğimiz yüzyıllara kadar depo olarak kullanılmakta olan kilisenin freskleri ve duvar resimleri günümüze kadar ulaşmamıştır.

Aziz Mercurius Yeraltı Şehri’nde 3 adet su kuyusu, depo odaları, tuvalet ve erken dönemde yaşamış olan Hıristiyanların odaları yer almaktadır. M.S 250 gibi bir tarihte Hıristiyanlığın yasak olması nedeniyle Roma İmparatorluğu’ndan kaçarak bu bölgeye sığınan Hıristiyanlar, saklanmak ve ibadetlerini gizli bir şekilde gerçekleştirebilmek için bu bölgeye yerleşmişler.

Aziz Mercurius kimdir?

Aziz Mercurius Yeraltı Şehri’nin tarihine baktığımızda ise; Gerçek adı Philopater olan Aziz Mercurius, Roma ordusunda yüksek rütbeli bir asker konumunda yer almaktaydı. İmparator Decius’a hizmet etmekte olan Aziz Mercurius, yetenekleri sayesinde kısa sürede generalliğe kadar yükselmeyi başarmıştır. Tarihi kaynaklarda yer alan bilgilere göre İmparator Decius, Berberilere karşı kazanmış olduğu zafer sonrasında Pagan tanrılarına tütsüler yakarak, adaklar adama isteğinde bulunmuştur. Aziz Mercurius ise bu isteğine karşı çıkmıştır. İsa Mesih ve Tanrıdan başka kimseye ibadet etmeyeceğini dile getirmiştir.

İmparator Decius, kendisine karşı çıkmış olması nedeniyle Aziz Mercurius’u ordudan çıkarmıştır. Orduda ortaya çıkabilecek huzursuzluğu önlemek için de Aziz Mercurius infaz edilmesi yerine Kapadokya Bölgesi’ne sürgünü gerçekleşmiştir. Bu olay ile birlikte ilerleyen zamanda ise İmparator’un içinde bulunan intikam duygusu çoğalmış ve adamlarını Kapadokya bölgesine yollayarak ailesiyle yaşayan Aziz Mercurius’un kellesini kestirerek infaz ettirmiştir.

Aziz Mercurius Yeraltı şehrindeki kilisenin nekropolü etrafındaki mezarlarda yürütülen kazı çalışmalarında ve araştırmaları sonucu başı olmayan bir ceset bulunmuştur. Fakat bu kişinin Aziz Mercurius olup olmadığına dair kesin bir bilgi de bulunmamaktadır.

Ziyaret bilgileri

Aziz Mercurius Yeraltı Şehri’ni yaz aylarında (1 Nisan-1 Ekim) sabah 10.00 akşam 17.00 saatlerinde ve kış döneminde (1 Ekim-1 Nisan) ise sabah 8.30 akşam 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilme imkanınız bulunmaktadır.

Aziz Mercurius Yeraltı şehrine girişi ise Müze Kart sahiplerine ücretsizdir. Eğer Müze Kartına sahip değilseniz bilet gişesi kısmından temin edebilirsiniz.

Araç park etmek ise ücretsizdir.