Sırtında taşıdığı fırçaları satarak geçimlerini sağlayan babasının işini üretime dönüştüren Çiğdem Demirayak Özsoy, at kılından fırça üreterek kadınların doğal güzellik ve sağlık bulmalarına katkı sağlıyor.

SELCAN ŞERİFAKİ/YENİGÜN- Girişimciliğin İzmir'deki en güzel örneklerinden birini veren Vose Naturel Ürünler Sahibi Çiğdem Demirayak Özsoy, babasının kendisine ışık tutmasıyla temellerini attığı markasıyla kısa zamanda başarıya ulaştı. Çiğdem Demirayak Özsoy'un başarı hikayesi KOSGEB desteği ile evinin bir odasında başladı. Bir buçuk sene gibi kısa bir zaman diliminde işlerini büyüterek Bornova'da üretim atölyesini açtı.

İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

İzmirli sağlıklı yaş almak istiyor İzmirli sağlıklı yaş almak istiyor

36 yaşındaki Özsoy, markasını nasıl yarattığını şu sözlerle ifade etti: "Ben İstanbulda yaşıyordum, evlendikten sonra İzmir'e geldim. Sinema Televizyon Bölümü mezunuyum. İzmir’de sinema ile ilgili iş baktım bulamadım. Benim babam eskiden fırça yapıyordu. Daha sonra fırça ve fırça ucundaki kılları üreten bir tesis kurdu. Kendisi çok küçük yaşlarda İstanbul'a gelip sırtında fırça taşıyıp satarak başladı bu işe. Bende İzmir'de insanlara fayda sağlayarak iyi gelecek bir şey yapmak istiyordum. Güzellik sektöründe benim gibi hassas cildi olanların aradığı doğal, organik ve temiz ürünler için araştırma yaptım. Daha sonra vücut fırçası aklıma geldi. Babamdan kalan bir mesleği  harmanlayarak yeni nesile uyarlamak fikriyle at kılı vücut fırçası üretmeye başladım. Hedefim de en iyisini üretmek oldu. Piyasada bu fırçalardan var ama hep naylon fırçalar. Maliyeti düşürmek için içine sentetik karıştırıyorlar. Tasarımını tescil ettirdim. Daha sonra at kılından keseler,yüz fırçaları, tırnak fırçaları çıkardık. Bunların hiçbiri Türkiye'de yapılan şeyler değildi. Daha sonra sektörümüzü geliştirmek istedik ve  bebekler için keçi kılından saç fırçası yaptık. Hepsi bizi plastikten bir adım uzaklaştıracak, doğadan elde edilen ve zararlı olmayan ürünler.  kadın girişimci olduğum için KOSGEB desteği aldım. Benim için çok güzel bir başlangıç oldu. Önce evimin bir odasında başladım. Şimdi Bornova'da güzel bir atölyemiz var. Azerbaycan ve Kıbrıs'a ihracat yapıyoruz."

AT KILI FIRÇASI İLE GÜZELLİK VE ŞİFA

Yurt dışında da ilgi gören ürünlerin, sağlığa faydaları ise saymakla bitmiyor. Başarılı girişimci Özsoy, "Türkiye'de tek bizde olan kaktüs kılından vegan fırça üretiyoruz. Türkiye'de vegan fırçalar var ama plastikten yapılıyordu. İlk yurt dışından ithal ettik daha sonra kendimiz ürettik. Uzun vücut fırçası yapıyoruz aslında. Selülitlere iyi geliyor. İnsanlar ben sırtıma ulaşamıyorum diyorum. Ya da belim ağrıyor bacaklarıma yetişemiyorum diyorlar. Bunları sadece selülit amaçlı değil şu anda bir kese gibi düşünün. Ölü derinizi atıyorsunuz, peeling yapıyor, vücudunuzu pürüzsüz hale getiriyor. Yukarı doğru hareket ettirince detoks etkisiyle toksinlerini atıyorsunuz. Kuru olarak bu kese yapılıyor. Yurt dışında insanlar bu fırçaları sadece selülit için eğil zaten bağışıklıklarını kuvvetlendirmek için kullanıyor. Doktor birçok rahatsızlığı olanlara yürüyün kan akışınız hızlansın diyor. Şu anda en çok şeker ve kalp hastalarına satıyoruz. Minimum bir sene bir buçuk sene gidiyor fırçalarımız. Bunları yıkamıyoruz. Fırçamız yüzde yüz at kılı suyla temasta küflenme yapıyor. Fakat vegan fırçamızı yıkayabiliyoruz" diye konuştu.