Kuruyemiş olarak bilinen ve faydaları dilden dile dolaşan badem, insanlar tarafından günlük yaşamda sıklıkla tüketilir. Aslında badem ağacının meyvesi olan bu lezzetli yemiş, pek çok işlemden geçtikten sonra sofralarımıza atıştırmalık olarak gelir. Bu yemişin yetiştiriciliği konusunda akıllarda bazı sorular var. Peki badem nasıl yetiştirilir? Hangi iklim çok daha uygundur? Düzenli olarak tüketimde ne gibi faydalar sağlamaktadır? Cevaplar içeriğin devamında yer almaktadır.

Badem, gülgiller familyasından küçük bir ağaçtır. Yetiştirmek için uygun iklim koşullarının sağlanması gerekir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve bol yağış alan yerler, bademin yetişmesi için idealdir. Yani özellikle Akdeniz iklim koşullarına uygundur. Ülkemizde ise badem yetiştiriciliği konusunda özellikle Ege Bölgesi üst sıralarda yer alır. Fakat uygun koşulların sağlanması durumunda her yerde yetişebilir.

Badem yetiştiriciliği konusunda önemli unsurlardan bir diğeri ise dikim zamanıdır. Dikim zamanı kışları ılık geçen bölgelerde sonbaharken, soğuk geçen bölgelerde ise ilkbahar ideal olarak görülür. Her türlü toprakta yetişebilmesine rağmen iyi kalitede meyve verebilmesi için toprak seçiminde dikkatli olmakta yarar var. Çakıllı ve kumlu topraklar badem için idealdir. Bu tarz topraklarda kökleri 3 ile 5 metreye kadar uzayabilir.  Ayrıca mineral eksikliği de ağaç için büyük bir risktir. Bu tarz bir durumla karşılaşıldığında müdahale etmek, badem ağacının kurumasının önüne geçer.

Faydaları saymakla bitmeyen badem, vücut dostu bir yemiştir. Kansere yakalanma riskini en aza indirir. Öksürük ve kansızlık konusunda iyileştirici etkileri oldukça önemlidir. Diyabet rahatsızlığından muzdarip olanların da rahatlıkla tüketebileceği bir yemiştir. Diş ve kemik yapısı için de güçlendirici etkileri vardır. Badem bağışıklık sistemini güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca cilt rahatsızlıklarında etkisi göz ardı edilmeyecek kadar büyüktür. 

Badem nasıl tüketilir?

Genelde kuruyemiş olarak tüketilen badem hem kavrulmuş hem de çiğ olarak alınabilir. Kurabiyelerde, şerbetli tatlılarda ve pilavlarda kullanılabilen badem, bulunduğu yemeğe lezzet katar. Bademi kabuklarından arındırarak kullanmak çok daha iyi bir sonuç almayı sağlar. Bir diğer tüketim şekli olan badem sütü ise veganların ve laktoza alerjisi olanların kurtarıcısıdır. Kahvenize katabileceğiniz gibi mısır gevreği ile direkt olarak tüketebilir ya da tatlı yapımında kullanabilirsiniz. Yine sıklıkla kullanılan badem unu, sütlü tatlıların ve kurabiyelerin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.