Bademcik ameliyatı, bademciğin karşılaştığı enfeksiyonlar nedeniyle kişiye hasar vermesi sonucunda yapılan bir operasyondur.

Bademcik, dil kökünün iki kısmında bulunmakta olan organlarımızdan biridir. Tonsil olarak da isimlendirilen bu organ, vücuda gelen mikropları toplayarak, bu mikroplara karşı savunma maddelerinin oluşumunu sağlar. Bu sayede bağışıklık sistemi, mikroplara karşı daha dirençli bir duruma gelir. Fakat bademciklerin vücuttaki görevi yaş ilerlemesiyle birlikte etkisini azaltmaya başlar. Bazı zamanlar 4-5 yaş grubundaki çocukların maruz kalmış oldukları enfeksiyon nedeniyle bademcikleri aşırı şişer ve bademciklerin görevini aksatmasına sebep olur. Bu durumla beraber, vücudu korumak için bulunan bademcik artık kişiye hasar vermeye başlar. Bademcik boyutları çocuklarda bazen oldukça büyüme gösterir ve günlük yaşamı fazlasıyla olumsuz etkiler. Yemek yerken veya nefes alırken bile sorun yaratmaya başlar. Bu gibi durumlarda, bademcik ameliyatı zorunlu görülür. 

Vücudumuzda bademciklerin yaptığı işlevi üstlenen ve aynı yapıya sahip dokular bulunduğu için, bademcik ameliyatı ile bağışıklık sisteminde herhangi olumsuz bir etki görülmez.      

Çocuk hastalığı olarak da bilinmekte olan bademcik rahatsızlıkları, yetişkin bireylerde de görülebilmektedir. Bademcik ameliyatı için uygun görülen alt yaş sınırı ise üç yaştır. Fakat zorunlu kalınan durumlarda bu sınır da ortadan kalkabilmektedir. Her yaştan bireye yapılabilen bademcik operasyonları, çoğu zaman 3-5 yaş grubunda yer alan çocuklara uygulanmaktadır. Bu ameliyat için üst yaş sınırı gibi bir durum söz konusu değildir. Bademcik ameliyatı için gerekli olan şartların oluşmuş olmasıyla, bademciğin alınması gerekir.

Bademcik ameliyatında genellikle tercih edilmekte olan yöntem genel anestezidir. Fakat özel durumlar oluştuğunda, lokal anestezi de uygulanabilmektedir. Anestezi işlemi sonrasında bir alet yardımıyla ağız gerektiği kadar açılır ve bademcik etrafındaki örtü ve kaslar ayrılarak bademciklerin alınma işlemi gerçekleştirilir. Sonrasındaki evrede ise kanama kontrolleri sağlanır ve ameliyat sona erer.   

bademcik ameliyati

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken durumlar

Bademcik ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar mevcuttur. Bu durumlar şu şekildedir:

·          Ameliyat sonrasındaki 24-48 saatlik zamanda kişi iyice dinlenmelidir.

·          Bu süreçte içerisinde araba kullanmamalı ve yorucu olabilecek aktivitelerden uzak durulması gerekmektedir

·          İlk 10 gün yaranın iyileşmesi için sert besinlerin tüketilmemesine dikkat edilmelidir ve yumuşak ya da sıvı besinlerin tüketilmesi önerilmektedir.