Enfeksiyon çeşitlerinden birisi olan bağırsak enfeksiyonu bazı bireylerde dönem dönem sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Temel belirtileri arasında ishal kendini sıklıkla göstermektedir. Her yaştan bireyde görülebilen bağırsak enfeksiyonu,çoğunlukla çocuklarda kendini gösterir. Günlük yaşamı zorlaştırmakta ve sindirim problemlerine yol açan bu enfeksiyon; kusma,ishal ve karın ağrısı gibi problemlerin yaşanmasına da neden olur. Bağırsak enfeksiyonunun uzun sürmesi halinde sıvı kaybı oluşur ve sağlık için ciddi risk oluşturmaktadır.

Bağırsak enfeksiyonunda bakteri ve virüsler gibi biyolojik parazit türleri rol oynar. Bu parazit türleri bağırsakta oluşur ve zamanla yayılma gösterirler. Doğrudan sindirim sistemini etkilediği için, ishal ve sürekli tuvalete çıkma hali görülür. Dikkat edildiği takdirde  1 hafta içinde kendiliğinden geçmektedir. Fakat bağırsak enfeksiyonunda dikkat edilmesi gereken nokta bu enfeksiyonun bulaşıcı olmasıdır.

Belirtileri arasında;

  • Ani şekilde seyreden sulu ishal,
  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Halsizlik ,baş ağrısı,yorgunluk hali,
  • Ağızda kuruluk (İshal sebebiyle vücutta oluşan sıvı kaybı yüzünden),
  • Aşırı su içme hali,
  • Mide ağrısı,
  • Bacaklarda ağrı,
  • Tansiyon düşmesi.

Bağırsak enfeksiyonu neden olur?

Bakteri ve virüslerin yayılmasıyla oluşan bağırsak enfeksiyonu, birçok sebepten olabilir. Besin zehirlenmeleri, bağırsak enfeksiyonu olan kişiden geçen bakteriler, tüketilen besinlerin bağırsakta göstermiş olduğu reaksiyon zararlı parazitlere dönüşebilir.

Bulaşıcı bir hastalık olduğu için, bağırsak enfeksiyonu geçiren kişilerin ishal ve tuvalete çıkma hallerinde tuvalet ve el temizliğine dikkat etmeleri gerekmektedir. Sağlıklı bireylerin bağırsak enfeksiyonuna yakalanmamaları için, sık sık el yıkamak ve tuvalet hijyenlerine daima uyum sağlamaları gerekmektedir. Hijyene dikkat edilmediği müddetçe, enfeksiyona yakalanma riski artmakta ve diğer bireylere yayılmaktadır.

Bağırsak enfeksiyonuna yakalandıktan sonra sindirim sistemine iyi gelen bazı maddeler vardır. Enfeksiyonun temel belirtisi olan ishalin önlenmesinde; probiyotik madde içeren yoğurtlar,kefir ve ayran tüketimi bağırsak enfeksiyonuna ve ishale iyi gelmektedir. Ek olarak haşlanmış pirinçle, haşlanmış patates de tüketilmelidir. İshal sebebiyle fazla sıvı kaybı olacağı için bol bol su içilmelidir. Bu gıdalar bağırsak enfeksiyonuna iyi gelmektedir. Fakat ileri boyutta olan enfeksiyonlarda, mutlaka hekim kontrolü yapılmalı ve uygun ilaç tedavisi kullanılmalıdır.

Bağırsak enfeksiyonu 1 hafta içinde geçmediği taktirde, uzun bir tedavi gerekmektedir. Hekiminiz enfeksiyonun türüne göre çeşitli tedavi yöntemleri uygulayabilir. Fazla su kaybı oluştuğu için, serum tedavisi bağırsak enfeksiyonuna destek olabilir.

Bireyler tedavinin yanında bağırsak enfeksiyonuna iyi gelen gıdaları tüketmeli ve bol bol su içmelidir. Hastalık ileri düzeyde olursa hekiminiz uygun tedaviyi sağlayacaktır.